Dywidenda ze spółki Cyfrowy Polsat może być w 2019 roku rekordowa. Główny akcjonariusz chce, aby została ustalona polityka dywidendowa
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
08 lut 2019, 09:59

Dywidenda z Cyfrowego Polsatu może być w 2019 r. rekordowa. Główny akcjonariusz proponuje ustalenie polityki dywidendowej

W czwartek, zarząd Cyfrowego Polsatu otrzymał od większościowego akcjonariusza postulat rozważenia zmiany polityki dywidendowej. Zygmunt Solorz zaproponował, aby przez najbliższe trzy lata została wypłacona dywidenda o łącznej wysokości około 1,8 mld zł.

Powrót Cyfrowego Polsatu do wypłaty dywidend

Postulat większościowego akcjonariusza zakłada ustalenie rocznej kwoty dywidendy na poziomie minimum 4% średniej kapitalizacji Cyfrowego Polsatu z grudnia 2018 roku. Przekłada się to na około 0,93 zł na akcję. Będą to więc rekordowej wysokości dywidendy w historii spółki. To oznaczać, że stopa dywidendy Cyfrowego Polsatu przy aktualnym kursie wyniesie około 3,5% rocznie.

Szansa na uchwalenie dywidendy tej wysokości jest bardzo duża, a właściwie niemal pewna gdyż Zygmunt Solorz posiada, poprzez Argumenol Investment Company Ltd., Reddev Investments Ltd. i Embud sp. z o.o., pakiet kontrolny Cyfrowego Polsatu. Ma 65,97% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy.

W ostatnich 9 latach Cyfrowy Polsat wypłacał dywidendy nieregularnie. Akcjonariusze otrzymali część zysków tylko w 2014 i 2017 r. Jednak znacznie wcześniej, po debiucie w maju 2008 roku spółka dzieliła się dywidendą z akcjonariuszami regularnie. Przez trzy kolejne lata, tzn. od 2008 do 2010 roku wypłacono w sumie 1,46 zł na akcję. Teraz jest szansa na powrót do regularnych wypłat.
 

dywidendy

Zobacz także: Cyfrowy Polsat SA - Dywidendy w serwisie Strefa Inwestorów

Zarząd Cyfrowego Polsatu sprawdzi czy nowa polityka dywidendowa jest odpowiednia

Jak podaje zarząd: „w opinii pana Zygmunta Solorza, Grupa Cyfrowy Polsat (…) posiada dzisiaj solidne fundamenty w postaci zdrowych aktywów i powtarzalnych strumieni finansowych. Jednocześnie budowane przez wiele lat bardzo dobre relacje z bankami i obligatariuszami Cyfrowego Polsatu dają spółce dostęp do finansowania jej dalszego rozwoju. (...) Według pana Zygmunta Solorza, dywidenda oparta o takie założenia będzie zdrowym kompromisem pomiędzy zapewnieniem godziwego i powtarzalnego wynagrodzenia na rzecz akcjonariuszy spółki a dalszym jej oddłużaniem"

Zarząd Cyfrowego Polsatu, w odpowiedzi na postulat, zapowiedział, że dokona „przeglądu planów Grupy Cyfrowy Polsat celem oszacowania możliwości alokacji zasobów gotówkowych pod kątem wypłaty dywidendy”. Po jego zakończeniu ogłosi oficjalną politykę dywidendową. Można się jej spodziewać już w marcu.

Kurs reaguje wzrostem

Na otwarciu w czwartek kurs był na porównywalnym poziomie w porównaniu do zamknięcia z dnia poprzedniego 24,32 zł. Obecnie wartość jednej akcji spółki rośnie jednak już o ok. 3%
 

wykres

Zobacz także: Sezon na dywidendy w 2019 dopiero przed nami. Kiedy spółki z polskiej giełdy dzielą się zyskiem z akcjonariuszami?

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.