9 dywidendowych spółek, w których dywidenda może wzrosnąć w przyszłym roku
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
23 wrz 2019, 06:30

9 dywidendowych spółek, w których dywidenda w przyszłym roku może wzrosnąć

W przyszłym roku mamy szansę na jeszcze wyższe dywidendy w przypadku niektórych spółek. To widać już po dobrych danych półrocznych, które mogą zostać jeszcze wzmocnione wynikami za dwa ostatnie kwartały tego roku. Wybraliśmy spośród spółek z bardzo długą, bo 10 letnią historią regularnych wypłat dywidend, te, które mogą zaskoczyć jeszcze wyższą dywidendą w przyszłym roku.

Najlepsze spółki dywidendowe z potencjałem na wyższą dywidendę

W tym roku z akcjonariuszami podzieliło się zyskiem niemal 200 spółek. Spośród nich wybraliśmy te, które robią to regularnie od przynajmniej 10 lat. Po opublikowaniu danych za pierwsze półrocze tego roku możemy oszacować, które z nich mają szansę na wypłatę jeszcze wyższej dywidendy w przyszłości. Znaleźliśmy 9 ciekawych propozycji do portfela dywidendowego.

Chyba najdłuższą historię regularnych wypłat dywidend na GPW ma spółka Dębica #DBC. Producent opon dzieli się regularnie zyskami od 23 lat! Spółka poprawiła wyniki. Przychody, zysk operacyjny i zysk netto za zaraportowane ostatnie 12 miesięcy są o ok. 6% wyższe w porównaniu do całego 2018 roku. Coraz lepsze wyniki dają szansę na wyższą dywidendę w przyszłym roku. W 2019 r. Dębica wypłaciła 4,88 zł na akcję, czyli mniej niż w roku poprzednim.

Także Neuca #NEU może wypłacić w przyszłym roku wyższą dywidendę. Zresztą konsekwentne podnoszenie dywidend to w jej przypadku standard. Spółka zaraportowała o 2% wyższe przychody i o 18% wyższe zysk ze sprzedaży i zysk netto porównując dwa ostatnie półrocza z 2018 r. W tym roku spółka wypłaciła po raz 15 rok z rzędu dywidendę i jednocześnie najwyższą w historii. Neuca prowadzi też program skupu akcji, co też jest formą wypłaty zysków.

Zobacz także: 11 spółek, które od dekady regularnie wypłacają dywidendę, a ich kurs wciąż rośnie

Od 14 lat regularnie otrzymują dywidendy akcjonariusze Asseco Poland #ACP, które ponadto są coraz wyższe. W przyszłym roku także możemy spodziewać się wzrostu dywidendy, gdyż spółka już po pierwszym półroczu wykazała wyższe przychody o 6% oraz zysk ze sprzedaży, operacyjny i netto o 10%.

Bardzo wysoką stopę dywidendy wykazuje Dom Development #DOM. Spółka wypłaca regularnie dywidendy od 13 lat. Za ostatnie zaraportowane 12 miesięcy deweloper wykazał wzrost przychodów aż o 8% i zysków o 17% w porównaniu do 2018 r. Wypłacił też rekordową dywidendę w wysokości 9,05 zł na akcję.

Duży wzrost przychodów o 12% i zysków o 15% w stosunku do 2018 r. zanotowało Asseco South Eastern Europe #ASE. Spółka wypłaca dywidendę regularnie od dekady i stara się zwiększać jej wartość. Po tak dobrych wynikach, także przyszłoroczna dywidenda może być wyższa.

Czeski koncern energetyczny CEZ #CEZ także może pochwalić się wzrostem przychodów o 7% i zysków ze sprzedaży o 10%. Jest więc szansa, że jedenasta z rzędu dywidenda będzie wyższa w przyszłym roku.

Regularnie od 10 lat i z przerwami od 2001 roku wypłaca dywidendę Grupa Kęty #KTY. Ostatnie 12 miesięcy spółka zakończyła ostatnie dwa półrocza z sumarycznymi przychodami o 5% i zyskiem o 3% wyższymi od wyniku za 2018 r. Podtrzymanie wyników i ich lekki wzrost, jest pozytywnym sygnałem na wzrost dywidendy lub przynajmniej utrzymanie jej na dotychczasowym poziomie.

Dobre wyniki, lepsze o 5% wykazała też gdańska spółka LPP #LPP. W ostatnich latach dywidendy ze spółki systematycznie rosną, choć w porównaniu do kursu akcji wciąż są wyjątkowo niskie. Stopa dywidendy w przypadku LPP wynosi ok. 1%. Dalsza poprawa wyników daje szansę także na wzrost wypłaty w przyszłym roku, choć niewielki.

Producent przyrządów pomiarowych, Sonel #SON także wypłaca regularnie dywidendy od 10 lat. Spółka zwiększyła przychody aż o 12%, ale zysk ze sprzedaży nie wzrósł odpowiednio, bo tylko o 5%. Zysk netto poprawił się o 19%. To może przełożyć się na wyższą dywidendę w przyszłym roku, ale nie jest to pewne – Sonel wypłacił w tym roku dywidendę w wysokości 50 gr na akcję, czyli niemalże cały zysk skonsolidowany. Zwykle spółka ograniczała się do wypłaty od 1/3 do 2/3 zysków. Tak więc w przyszłym roku dywidenda niekoniecznie musi być wyższa.

Ze spółek, które pozytywnie zakończyły pierwsze półrocze 2019 r, warto też wspomnieć o producencie i importerze win, Grupie Ambra #AMB. Spółka, ze względu na przesunięty rok obrotowy, nie znalazła się w tym zestawieniu, choć warunki spełniła. Wypłaca regularnie dywidendę od 10 lat i poprawia wyniki. Za ostatni rok obrotowy zakończony w czerwcu 2019 r. akcjonariusze otrzymają ponownie wyższą dywidendę w wysokości 70 gr na akcję.

Zobacz także: Jesienna dogrywka dywidendowa. Lista spółek, które jeszcze wypłacą dywidendy w 2019 roku

Podsumowując, mamy na giełdzie spółki, które są bardzo ciekawą propozycją do portfela dywidendowego. Wypłacają one zyski regularnie, rok w rok od 10 lat. Ponadto wciąż poprawiają wyniki zarówno na poziomie przychodów jak i zysków. W tabeli poniżej zebraliśmy opisane spółki:
 

Lista spółek wypłacających regularnie dywidendę od co najmniej 10 lat z szansą na wyższą dywidendę w przyszłym roku. Porównanie przychodów zaraportowanych za ostatnie 12 miesięcy do przychodów za ostatni pełny rok obrotowy (2018 r.)

SpółkaWzrost przychodówWzrosty zysku ze sprzedażyAktulana stopa dywidendyOd tylu lat regularne wypłaty dywidendOstatnia dywidenda
Dębica (DBC)5%14%5,7%Od 23 lat4,88 zł
Neuca (NEU)2%17%2,1%Od 15 lat7,40 zł
Asseco Poland (ACP)6%10%5,9%Od 14 lat3,07 zł
Dom Development (DOM)8%16%11,0%Od 13 lat9,05 zł
Asseco SE (ASE)12%16%2,6%Od 10 lat0,52 zł
CEZ (CEZ)7%10%4,6%Od 10 lat4,01 zł
Kęty (KTY)5%2%8,0%Od 10 lat23,93 zł
LPP (LPP)5%7%0,7%Od 10 lat59,84 zł
Sonel (SON)12%5%5,6%Od 10 lat0,50 zł
Ambra* (AMB)10%10%4,1%Od 10 lat0,70 zł*

*przesunięty o pół roku rok obrotowy i zaproponowana przez zarząd, jeszcze nie wypłacona dywidenda

Zobacz także: Dywidendy: tabela, artykuły w serwisie Strefa Inwestorów

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.