KNF zaleca wstrzymanie wypłaty dywidendy przez banki i firmy ubezpieczeniowe ze względu na koronawirusa
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
26 mar 2020, 10:59

KNF dokręca śrubę bankom i ubezpieczycielom – zaleca wstrzymanie dywidendy ze względu na koronawirusa

Komisja Nadzoru Finansowego oczekuje od banków i ubezpieczycieli, że zatrzymają całość zysku ze względu na trwającą epidemię koronawirusa.

Jacek Jastrzębski, przewodniczący KNF zaapelował o niewypłacanie dywidendy z zysku wygenerowanego w poprzednich latach przez banki. Argumentuje to obecną sytuacją związaną z epidemią oraz możliwymi dalszymi negatywnymi konsekwencjami gospodarczymi.
 


Kłopoty z wypłatami dywidendy przez banki ciągną się od 2015 r., kiedy notowania franka szwajcarskiego zostały odmrożone i banki stanęły przed ryzykiem problemów ze spłatą kredytów w tej walucie. Większość planowanych dywidend została wstrzymana w następnych latach. Zagrożenie epidemią zwiększyło jeszcze bardziej ryzyko dla tego sektora i także było jednym z powodów ponownego wzrostu notowań szwajcarskiej waluty w ostatnich dniach.
 

Notowania WIG-banki (góra) vs kurs CHFPLN (dół) lata 2014 - 2020

CHFPLN


KNF, poprzez zalecenie zatrzymania dywidendy, zamierza wzmocnić bazę kapitałową banków. W ten sposób najważniejsze instytucje finansowe będą mogły reagować skuteczniej na przyszłe zagrożenia.
 

Szanse na dywidendy coraz mniejsze

Jeszcze na początku marca banki dostały wstępne wytyczne co do możliwości wypłaty zysku. Bank Handlowy ogłosił, że spełnia kryteria do wypłaty 100% zysku netto. Pekao mógł wypłacić 75% zysku, zaś PKO Bank Polski i Santander BP – 50%. KNF zalecał wtedy wstrzymanie wypłaty niemal całego zysku mBankowi. Obecnie, po nowych zaleceniach, możemy się spodziewać, że wszystkie banki wstrzymają się z wypłatą zysku za 2019 r. i poprzednie.

KNF oczekuje także od instytucji finansowych niepodejmowania, bez uzgodnienia z nadzorem, innych działań, w szczególności pozostających poza zakresem bieżącej działalności biznesowej i operacyjnej, mogących skutkować osłabieniem bazy kapitałowej.

Komisja zaleca też zatrzymanie kapitału w spółce także od ubezpieczycieli. Oznaczałoby to wstrzymanie także dywidendy przez PZU. Byłby to pierwszy rok bez wypłaty zysków od dekady. W zeszłym roku PZU wypłaciło 2,80 zł na akcję.

Zobacz także: Lista spółek, planujących wypłacić dywidendy w 2020, pomimo epidemii koronawirusa oraz tych, które zawieszają przez niego wypłaty

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.