KNF dokręca śrubę bankom i ubezpieczycielom – zaleca wstrzymanie dywidendy ze względu na koronawirusa
Komisja Nadzoru Finansowego oczekuje od banków i ubezpieczycieli, że zatrzymają całość zysku ze względu na trwającą epidemię koronawirusa.
Jacek Jastrzębski, przewodniczący KNF zaapelował o niewypłacanie dywidendy z zysku wygenerowanego w poprzednich latach przez banki. Argumentuje to obecną sytuacją związaną z epidemią oraz możliwymi dalszymi negatywnymi konsekwencjami gospodarczymi.
(1/3) Z uwagi na obecną sytuację zw. z epidemią oraz możliwymi dalszymi negatywnymi konsekwencjami gospodarczymi tego stanu oczekujemy, że banki i zakłady ubezpieczeń, niezależnie od podjętych już w tym zakresie działań, zatrzymają całość wypracowanego w poprzednich latach zysku.
— Jacek Jastrzębski (@JacJastrzebski) March 26, 2020
Kłopoty z wypłatami dywidendy przez banki ciągną się od 2015 r., kiedy notowania franka szwajcarskiego zostały odmrożone i banki stanęły przed ryzykiem problemów ze spłatą kredytów w tej walucie. Większość planowanych dywidend została wstrzymana w następnych latach. Zagrożenie epidemią zwiększyło jeszcze bardziej ryzyko dla tego sektora i także było jednym z powodów ponownego wzrostu notowań szwajcarskiej waluty w ostatnich dniach.
Notowania WIG-banki (góra) vs kurs CHFPLN (dół) lata 2014 - 2020
KNF, poprzez zalecenie zatrzymania dywidendy, zamierza wzmocnić bazę kapitałową banków. W ten sposób najważniejsze instytucje finansowe będą mogły reagować skuteczniej na przyszłe zagrożenia.
(3/3) Wzmocnienie bazy kapitałowej poprzez zatrzymanie całości zysku jest w ocenie nadzoru konieczne dla zwiększenia możliwości skutecznego reagowania banków i zakładów ubezpieczeń na obecne i przyszłe zagrożenia oraz bezpiecznego kontynowania podstawowej działalności.
— Jacek Jastrzębski (@JacJastrzebski) March 26, 2020
Szanse na dywidendy coraz mniejsze
Jeszcze na początku marca banki dostały wstępne wytyczne co do możliwości wypłaty zysku. Bank Handlowy ogłosił, że spełnia kryteria do wypłaty 100% zysku netto. Pekao mógł wypłacić 75% zysku, zaś PKO Bank Polski i Santander BP – 50%. KNF zalecał wtedy wstrzymanie wypłaty niemal całego zysku mBankowi. Obecnie, po nowych zaleceniach, możemy się spodziewać, że wszystkie banki wstrzymają się z wypłatą zysku za 2019 r. i poprzednie.
KNF oczekuje także od instytucji finansowych niepodejmowania, bez uzgodnienia z nadzorem, innych działań, w szczególności pozostających poza zakresem bieżącej działalności biznesowej i operacyjnej, mogących skutkować osłabieniem bazy kapitałowej.
Komisja zaleca też zatrzymanie kapitału w spółce także od ubezpieczycieli. Oznaczałoby to wstrzymanie także dywidendy przez PZU. Byłby to pierwszy rok bez wypłaty zysków od dekady. W zeszłym roku PZU wypłaciło 2,80 zł na akcję.