Grupa PZU ogłosiła jakie dywidendy będzie wypłacać. Polityka dywidendowa na lata 2021-2024 zatwierdzona
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
25 mar 2021, 18:18

Grupa PZU ogłosiła nową politykę dywidendową na lata 2021-2024

W czwartek, 25 marca Grupa PZU podała nową strategię, w której przedstawiła nową politykę dywidendową. W tym roku akcjonariusze mogą spodziewać się ponownie, po zeszłorocznej przerwie, wypłaty dywidendy.

PZU przedstawiło założenia nowej polityki dywidendowej na lata 2021-2024 Wynika z niej, że zarząd będzie rekomendował walnemu zgromadzeniu wypłatę co roku między 50% a 100% skonsolidowanego zysku netto przypisanego właścicielom jednostki dominującej.

„W ramach niniejszej Strategii zapewnimy wzrost Grupy PZU na każdym z rynków, na których działamy, znacznie zwiększymy zysk i wskaźnik zwrotu na kapitale własnym, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej wypłacalności i corocznej wypłacie dywidendy. Pomogą w tym m.in. efekty synergii i rozwój sprzedaży wiązanej między podmiotami ubezpieczeniowymi, zdrowotnymi, inwestycyjnymi i bankowymi, które skupiliśmy w Grupie PZU” - mówi dr hab. Beata Kozłowska-Chyła, prezes zarządu PZU SA.

W założeniach polityki dywidendowej zaznaczono, że część zysku, który nie zostanie przeznaczony na dywidendę, powiększy kapitał zapasowy:

„Nie więcej niż 20% powiększy zyski zatrzymane (kapitał zapasowy) na cele związane z rozwojem organicznym i innowacjami oraz realizacją inicjatyw wzrostowych; Pozostała część zostanie wypłacona w ramach rocznej dywidendy lub powiększy zyski zatrzymane (kapitał zapasowy) w przypadku realizacji istotnych nakładów związanych z realizacją założeń Strategii Grupy PZU, w tym w szczególności w ramach transakcji fuzji i przejęć” - napisano w komunikacie Grupy PZU.

Poprzednia polityka dywidendowa PZU zakładała przeznaczanie na wypłatę w postaci dywidendy 50%-80% zysku.
 

Polityka dywidendowa PZU

Jakiej dywidendy PZU możemy spodziewać się w 2021 r.?

PZU nie podało jeszcze rekomendowanej wysokości dywidendy z zysku za 2020 r. Jednak zarząd będzie chciał przedstawić propozycję wypłaty.

"Biorąc pod uwagę stanowisko i przy założeniu, że pozostanie ono niezmienne, będziemy chcieli zarekomendować wypłatę dywidendy w 2021 roku" - powiedziała Beata Kozłowska-Chyła.

Wypłacie dywidendy nie sprzeciwia się też KNF. Komisja dopuściła wypłatę do 50% zysku za 2020 r. przez ubezpieczycieli oraz do 100% z zysku za 2019 r.

Według danych zebranych przez agencję PAP, analitycy spodziewają się wypłaty dywidendy przez PZU w tym roku w wysokości sięgającej blisko 4 zł na akcję.

„Analityk BM mBanku ocenia, że dywidenda wypłacona w 2021 roku przez PZU może sięgnąć blisko 4 zł na akcję. Na dywidendę trafić może 90 proc. zysku za 2019 rok i około 50 proc. z 2020 roku, co będzie bliskie maksymalnemu poziomowi wyznaczonego przez KNF” - napisano w komunikacie PAP.

PZU do tej pory wypłacało regularnie dywidendy od 2010 r. Dopiero niepewna sytuacja gospodarcza związana z koronawirusem w 2020 r. spowodowała po raz pierwszy od dekady wstrzymanie wypłaty zysku. W poprzednim roku walne zgromadzenie PZU zdecydowało o przeznaczeniu 2,6 mld z zysku na kapitał zapasowy.

Teraz spółka powraca do kontynuowania dzielenia się zyskiem i zapowiada utrzymanie regularności wypłat dywidendy w następnych latach.
 

Wypłaty dywidendy PZU w latach 2010-2020

dywidendy PZU


 

Zobacz także: PZU może wykorzystać problemy banków do przejęć; rynek czeka na politykę dywidendową (opinia) 

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.