Dywidendy 2022: Lotos wypłaci zysk inwestorom, jeszcze przed połączeniem z PKN Orlen. Jest jednak jeden warunek
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
17 cze 2022, 13:59

Lotos wypłaci dywidendę, jeszcze przed połączeniem z PKN Orlen. Jest jednak jeden warunek

Na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy została podjęta uchwała o podziale zysku i wypłacie części w postaci dywidendy. Zgłaszającym propozycję był akcjonariusz mniejszościowy OFE Nationale-Nederlanden. Zarząd wcześniej nie rekomendował wypłaty. Warunkiem wypłaty będzie podpisanie uchwał o połączeniu z Orlenem.

W piątek, na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy została przegłosowana uchwała zgłoszona przez Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny. Fundusz zaproponował, by spółka przeznaczyła zysk netto wynoszący 2.519.835.199,42 zł częściowo na wypłatę dywidendy. Była to pierwsza propozycja podziału zysku – jeszcze przed fuzją z PKN Orlen. Wcześniej zarząd proponował przeznaczenie całego zysku na kapitał zapasowy.

Warunkiem wypłaty będzie podjęcie przez WZA PKN Orlen oraz przez WZA Grupy LOTOS uchwał o połączeniu Orlen z Lotos.

"Podział zysku netto za rok 2021 nastąpi pod warunkiem podjęcia przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PKN ORLEN SA z siedzibą w Płocku KRS nr 28860 (dalej "PKN ORLEN”) oraz przez Walne Zgromadzenie Grupy LOTOS S.A. uchwał o połączeniu PKN ORLEN S.A. z Grupą LOTOS S.A. poprzez przeniesienie całego majątku obejmującego wszystkie aktywa i pasywa Grupy LOTOS S.A. na PKN ORLEN w zamian za akcje, które PKN ORLEN wyda akcjonariuszom Grupy LOTOS S.A." - podano w komunikacie.

Jeśli powyższy warunek nie zostanie spełniony, to cały zysk netto za rok 2021 zostanie przekazany na kapitał zapasowy.

Największa dywidenda w historii Grupy Lotos

Na dywidendę przeznaczono kwotę 647.056.767,00 zł, co przekłada się na wypłatę 3,50 zł na akcję. Pozostała część zysku zasili kapitał zapasowy. Stopa dywidendy wynosi ok. 4,9%.

Aby otrzymać dywidendę, należy posiadać akcje spółki po sesji 21 czerwca. Wypłata nastąpi 29 lipca.

Wypłata 3,50 zł jest najwyższą w historii spółki. Wcześniej Lotos podzielił się zyskiem w latach 2018-2020. Pierwszą dywidendę wypłacił już w 2007 r., po czym nastąpiła dekada przerwy w dzieleniu się zyskiem.
 

dywidendy lotos

Zobacz także: Lotos: dywidendy, notowania, rekomendacje, wyniki w Strefie Inwestorów

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.