Bardzo dobre wyniki finansowe Unimot. Spółka wypłaci rekordowo wysoką dywidendę dla akcjonariuszy
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
20 kwi 2023, 21:53

Bardzo dobre wyniki finansowe Unimot. Spółka wypłaci rekordowo wysoką dywidendę dla akcjonariuszy

Grupa Unimot opublikowała rekordowe dane finansowe za 2022 r. Jednocześnie zarząd spółki ogłosił propozycję najwyższej w historii dywidendy. Zaproponowana wartość dywidendy jest niemal 7-krotnie wyższa od poprzednich wypłat.

Przychody Grupy Unimot w 2022 r. osiągnęły wartość 13,4 mld zł. Wynik na poziomie skonsolidowanej i skorygowanej EBITDA grupy wyniósł 513,7 mln zł, czyli był ponad 7-krotnie wyższy w porównaniu do roku 2021. Zaś skonsolidowany zysk netto osiągnął poziom 373,9 mln zł, co oznacza wzrost o niemal 400% w stosunku do roku poprzedniego.

„Rok 2022 rozpoczęliśmy z dużą nadzieją na stabilny i bezpieczny rozwój globalnej gospodarki, jednak światowe bezpieczeństwo zostało zburzone poprzez brutalną zbrojną inwazję Rosji na naszego wschodniego sąsiada – Ukrainę. Trwająca od lutego 2022 r. wojna przyniosła niepewność geopolityczną i w znacznym stopniu wpływa na niemal każdy aspekt prowadzonej działalności biznesowej, a także na sytuację społeczno-gospodarczą. Konsekwencjami wybuchu wojny był szok na rynku surowców energetycznych, przerwanie łańcuchów dostaw, rozchwianie systemu walutowego oraz rosnąca presja inflacyjna. Ten wymagający rok udowodnił, że Grupa Unimot jest przygotowana do efektywnego prowadzenia działalności w bardzo trudnym i nieprzewidywalnym otoczeniu zewnętrznym. Dzięki szybkiemu i elastycznemu reagowaniu na zmiany, a także wykorzystywaniu każdej szansy rynkowej, wypracowaliśmy rekordowe wyniki finansowe, w tym rekordowy zysk netto, którym chcemy się podzielić z naszymi akcjonariuszami – mówi Adam Sikorski, prezes zarządu Unimot S.A.

Rekordowa dywidenda od Unimot

Po przeprowadzeniu analizy sytuacji finansowej spółki, zarząd podjął decyzję o zarekomendowaniu wypłaty znacznej części zysku w postaci dywidendy w wysokości 13,69 zł na jedną akcję.

Tak wysoka wypłata przekłada się na stopę dywidendy w wysokości 11,35% licząc po kursie zamknięcia z czwartku, 20 kwietnia.

Propozycja wypłaty, mimo że rekordowa, jest zgodna z polityką dywidendową, która zakłada rekomendowanie minimum 30% skonsolidowanego zysku netto na dywidendę.

Nie została jeszcze podana data dnia dywidendy ani dzień wypłaty. Terminy te zostaną określone na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

Unimot dzieli się zyskiem od 2013 r. Inwestorzy do 2018 r. otrzymywali regularne wypłaty, które z czasem wzrosły z 0,24 zł na akcję do wypłaty 1,70 zł na akcję z zysku za 2017 r. Następnie nastąpiła przerwa w wypłacie ze względu na znaczne zmiany sytuacji rynkowej. Unimot jednak szybko powrócił do polityki dywidendowej i akcjonariusze otrzymali po 1,97 zł na akcje w latach 2020-2021.

Z kolei wstrzymanie się z wypłatą dywidendy w 2022 r. wynikło z powodu warunków postawionych przez banki finansujące inwestycje Unimotu.

Unimot zamierza pozostać spółką dywidendową, a osiągnięte bardzo dobre wyniki finansowe za 2022 r. pozwalają na podzielenie się zyskiem z akcjonariuszami i ponadto pozostawienie w spółce wystarczających środków na realizację planów inwestycyjnych.

,,Podkreślam, że podpisywaliśmy umowę na zakup Lotos Terminale w styczniu 2022, nie wiedząc, że będziemy mieli takie rekordowe wyniki w 2022 roku. Więc de facto te pieniądze do wkładu własnego mieliśmy odłożone z poprzednich lat. Więc jest miejsce na to, żeby były pieniądze na zakup terminali, na jeszcze pewne inne inwestycje i akwizycje, o których komunikowaliśmy, i na to, żeby się podzielić tym sukcesem z akcjonariuszami w postaci dywidendy. Tak więc zarząd bezwzględnie będzie głosował i wnioskował do rady nadzorczej o poparcie tego wniosku" – zapewnia prezes Unimot, Adam Sikorski.

Dywidendy Unimot w latach 2013-2021

Dywidendy Unimot

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.