Dywidenda z banku Pekao w 2024 roku będzie rekordowa
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
22 lut 2024, 12:06

Dywidenda z Pekao w 2024 roku będzie rekordowa. Bank zapowiedział ile zysku chce przeznaczyć na wypłatę dla akcjonariuszy

Zarząd Banku Pekao zarekomendował jakiej akcjonariusze mogą się spodziewać dywidendy w 2024 roku. Na wypłatę trafi 50% wypracowanego zysk z 2023 r. powiększonego o kapitał zapasowy z niewypłaconych zysków z 2019 roku. Będzie to najwyższa dywidenda w historii banku z równie imponująco wysoką stopą dywidendy.

Bank Pekao SA podjął decyzję o rekomendacji rekordowej wypłaty dywidendy za rok 2023. Zarząd banku zapowiedział zamiar przeznaczenia na ten cel 50% zysku netto osiągniętego w ubiegłym roku, a także skorzystanie z zysku niepodzielonego z roku 2019, który został zatrzymany w obliczu pandemii COVID-19 i związanej z nią niepewności na rynkach finansowych. To oznacza, że akcjonariusze otrzymają nie tylko bieżącą dywidendę, ale również zaległą dywidendę z roku pandemii.
 

Zobacz także: Dywidendy w 2024. Pierwsze spółki z GPW zapowiadają ile chcą wypłacić zysku inwestorom 

Rekordowa dywidenda Banku Pekao

Łączna wartość zapowiadanej dywidendy przez PEKAO wyniesie 5,04 mld zł, co przekłada się na 19,20 zł na akcję. Jest to najwyższa dywidenda w historii banku, który od ponad dwóch dekad systematycznie dzieli się zyskiem z akcjonariuszami, z wyjątkiem lat kryzysowych: 2009 i 2020.


Kurs akcji PEKAO od początku 2022 roku

PEKAO (1)


Powiększona dywidenda wpłynęła też na wysokość stopy dywidendy, która, mimo ostatnich wzrostów kursu akcji, wciąż przekracza 10%. Oczywiście wiąże się to z faktem niemożności powtórzenia tak wysokiej wypłaty w następnych latach, gdyż jest mało prawdopodobne, by bank co roku korzystał dodatkowo z kapitałów zapasowych przy wypłatach dla akcjonariuszy. Z drugiej strony perspektywy zysków pozostają obiecujące.
 

Dywidendy Bank Pekao


Wypłata dywidendy nastąpi 10 maja. Będzie ona przysługiwać każdemu akcjonariuszowi, który będzie posiadał akcje na dzień ustalenia prawa do dywidendy 24 kwietnia, czyli w praktyce, ze względu na przesunięcie księgowań, na koniec sesji w dniu 22 kwietnia.

Zobacz także: Dywidenda z ING Bank Śląski w 2024 roku będzie rekordowa. Akcje spółki mocno w górę, po lepszych od oczekiwań wynikach 

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.