Dywidenda z Pekao w 2024 roku będzie rekordowa. Bank zapowiedział ile zysku chce przeznaczyć na wypłatę dla akcjonariuszy
Zarząd Banku Pekao zarekomendował jakiej akcjonariusze mogą się spodziewać dywidendy w 2024 roku. Na wypłatę trafi 50% wypracowanego zysk z 2023 r. powiększonego o kapitał zapasowy z niewypłaconych zysków z 2019 roku. Będzie to najwyższa dywidenda w historii banku z równie imponująco wysoką stopą dywidendy.
Bank Pekao SA podjął decyzję o rekomendacji rekordowej wypłaty dywidendy za rok 2023. Zarząd banku zapowiedział zamiar przeznaczenia na ten cel 50% zysku netto osiągniętego w ubiegłym roku, a także skorzystanie z zysku niepodzielonego z roku 2019, który został zatrzymany w obliczu pandemii COVID-19 i związanej z nią niepewności na rynkach finansowych. To oznacza, że akcjonariusze otrzymają nie tylko bieżącą dywidendę, ale również zaległą dywidendę z roku pandemii.
|
Zobacz także: Dywidendy w 2024. Pierwsze spółki z GPW zapowiadają ile chcą wypłacić zysku inwestorom
Rekordowa dywidenda Banku Pekao
Łączna wartość zapowiadanej dywidendy przez PEKAO wyniesie 5,04 mld zł, co przekłada się na 19,20 zł na akcję. Jest to najwyższa dywidenda w historii banku, który od ponad dwóch dekad systematycznie dzieli się zyskiem z akcjonariuszami, z wyjątkiem lat kryzysowych: 2009 i 2020.
Kurs akcji PEKAO od początku 2022 roku
Powiększona dywidenda wpłynęła też na wysokość stopy dywidendy, która, mimo ostatnich wzrostów kursu akcji, wciąż przekracza 10%. Oczywiście wiąże się to z faktem niemożności powtórzenia tak wysokiej wypłaty w następnych latach, gdyż jest mało prawdopodobne, by bank co roku korzystał dodatkowo z kapitałów zapasowych przy wypłatach dla akcjonariuszy. Z drugiej strony perspektywy zysków pozostają obiecujące.
Wypłata dywidendy nastąpi 10 maja. Będzie ona przysługiwać każdemu akcjonariuszowi, który będzie posiadał akcje na dzień ustalenia prawa do dywidendy 24 kwietnia, czyli w praktyce, ze względu na przesunięcie księgowań, na koniec sesji w dniu 22 kwietnia.