7 spółek z GPW, z perspektywą na sowitą dywidendę w 2015 roku | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
18 gru 2014, 07:15

7 spółek z GPW, z perspektywą na sowitą dywidendę w 2015 roku

7 spółek z GPW, z perspektywą na sowitą dywidendę w 2015 rokuW jednym z poprzednich artykułów pisaliśmy o spółkach, w których fundusze inwestycyjne (zarówno OFE, jak i TFI) mają wysokie zaangażowanie, a przez to mogą naciskać na wypłatę dywidendy. Do tamtej analizy wybranych spółek dołączyliśmy tym razem symulację zysków za cały 2014 rok, wykonaną na podstawie ostatnich 4 kwartałów. W ten sposób znaleźliśmy siedem spółek, które mają szansę na wypłatę sowitej dywidendy w 2015 roku.

Naciski na wypłatę dywidendy

Otwarte fundusze emerytalne w 2015 roku będą miały większą potrzebę wypłaty środków z powodu, tak zwanego, „suwaka bezpieczeństwa”. Będą więc naciskały na wypłatę dywidend z kontrolowanych spółek, gdyż jest to lepsze wyjście niż sprzedaż samych akcji. Także TFI, z różnych względów, mogą być zainteresowane podniesieniem wypłat dla akcjonariuszy. Sprawdziliśmy więc, w których spółkach fundusze (OFE oraz TFI) mają większość głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy (Tabela 1). Dla każdej z takich spółek przeprowadziliśmy analizę zysków za ostatnie 4 kwartały. Na tej podstawie, w tym artykule sprawdzimy, które spośród wyselekcjonowanych spółek mają szansę na wyjątkowo wysoką dywidendę w przyszłym roku.

Tabela 1. Lista spółek z zaangażowaniem OFE i TFI powyżej 50%. Dane na podstawie raportów okresowych i Sindicator.net.
Tabela 1. Lista spółek z zaangażowaniem OFE i TFI powyżej 50%.
Dane na podstawie raportów okresowych i Sindicator.net.

W jaki sposób zostało przygotowane zestawienie

W pierwszym kroku wybraliśmy z powyższych spółek, te które wykazały zyski za ostatnie 12 miesięcy, licząc od końca III kwartału 2014 roku. Następnie sprawdziliśmy, które z nich mają wysoki zysk na akcję i jednocześnie na tyle atrakcyjny obecnie kurs, by stopa dywidendy była znacząca. Ostatecznie, wyliczyliśmy ile procent inwestor mógłby zarobić (stopa dywidendy) przy założeniach, że teraz kupiłby akcje, a zyski spółki nie zmienią się znacząco w ostatnim kwartale 2014 r. Założyliśmy też, że walne zgromadzenie akcjonariuszy w 2015 roku, prawdopodobnie pod naciskiem OFE i TFI uchwali wypłatę dywidendy w wysokości co najmniej 50% zysków.

7 najbardziej obiecujących spółek

Spośród spółek z Tabeli 1 udało nam się znaleźć aż 7, które dają sporą szansę na co najmniej 5% dywidendę:

Ferro S.A. #FRO

Współce OFE, nawet bez pomocy TFI mogłyby przegłosować wypłatę wyższych dywidend, gdyż kontrolują 50,62% głosów. Biorąc pod uwagę fakt, że zyski wzrosły w tym roku o prawie 20% możemy spodziewać się stopy dywidendy w wysokości 6,43%, przy wypłacie połowy zysków. Należy jednak zauważyć, że spółka wypłaca dywidendy od kilku lat, a ostatnio wypłaciła aż 97% zysków. Jeśli więc i w 2015 roku wypłaciłaby także prawie cały zysk, to stopa dywidendy rośnie nam aż do 12,49%.

Arteria S.A. #ARR

Spółka wypłaca regularnie dywidendy od trzech lat. Niestety w tym roku jej zyski spadły o 5,5%, a kurs uległ przecenie o 25%. Jeśli jednak znów na dywidendę przeznaczy 1/4 wypracowanych zysków, jak to zrobiła w ostatnim roku, to stopa dywidendy wyniosłaby 4,2%. Lecz jeżeli funduszom, które mają prawie 63% głosów, udałoby się porozumieć i wypłacić co najmniej połowę zysków, to obecnie stopa dywidendy wyniosłaby 8,3%.

Asseco Poland S.A. #ACP

W 2014 roku spółka wypłaciła 33% zysku za 2013 rok w postaci dywidendy i, gdyby sytuacja się powtórzyła w 2015 r., to obecna stopa dywidendy wyniosłaby 5,2%. Jednak w Asseco same OFE mają ponad 50% głosów. Istnieje więc bardzo duża szansa na wypłatę większej dywidendy. Jeśli zyski by się nie zmieniły, to przy wypłacie połowy, obecna stopa dywidendy wyniosłaby 7,7% , a przy wypłacie całego zysku – aż 15,4%.

Comp S.A. #CMP

Spółka nie wypłacała do tej pory dywidend, ale OFE nawet bez TFI mają kontrolę nad 54% głosów na walnym zgromadzeniu, a spółka wykazuje regularnie zyski. Jeśli więc założymy, że większościowi akcjonariusze zdecydują o wypłacie połowy zysków, to stopa dywidendy wynosi obecnie 5,5%. Zaś maksymalna stopa dywidendy przy wypłacie całego zysku osiągnęłaby wartość 11%

Pozbud T&R S.A. #POZ

Pozbud jest spółką stabilną finansowo i rentowną. OFE kontrolują 21% głosów, ale wraz z TFI – już 57,6%. Ostatnia dywidenda była w 2011 r., lecz jeśli w następnym roku udałoby się OFE przekonać TFI do współpracy i wypłacić przynajmniej połowę zysku w postaci dywidendy, to można by teraz liczyć na stopę dywidendy w wysokości około 5,2%.

Magellan S.A. #MAG

W tej spółce także nie były wypłacane dywidendy. To się jednak może zmienić w przyszłym roku. Są ku temu dwa powody. Pierwszym z nich jest fakt, że OFE, nawet bez TFI mają aż 2/3 głosów, a drugim jest wzrost zysków o ponad 15%. Tak więc, przy założeniu wypłaty połowy zysków, obecna stopa dywidendy wynosi prawie 6%, a przy wypłacie całego zysku aż 11,9%

Mercor S.A. #MCR

Spółka wypłaciła ostatnio sowitą dywidendę przeznaczając na ten cel 88% zysku netto. OFE kontrolują 45% głosów, a wraz z TFI 54,9% głosów. Jeśli więc w następnym roku fundusze znów przegłosują wypłatę dywidendy na podobnym poziomie, to obecna stopa zwrotu wyniesie aż 10%.

Stopa dywidendy ponad dwukrotnie wyższa niż odsetki z lokaty bankowej

Znaleźliśmy siedem spółek, które mają szansę na wypłatę sowitej dywidendy w 2015 roku. Założyliśmy, że spółka, która znalazła się na liście, nie zaskoczy bardzo negatywnie w następnym kwartale, i OFE oraz TFI zdecydują się przegłosować wspólnie wypłatę dywidendy na walnym zgromadzeniu. W szczególności te pierwsze mają ku temu poważny argument (suwak bezpieczeństwa).

Warto jednak pamiętać, że stopy dywidendy są policzone przy aktualnym poziomie kursu i ulegają zmianie wraz z nim. Dodatkowo, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że jest wiele czynników, przez które jedna spółka może nie być w stanie wypłacić dywidendy lub ją drastycznie ograniczyć. Niemniej jednak zakup do portfela kilku dobrych spółek może znacząco zmniejszyć takie ryzyko inwestycyjne i dać nam perspektywę na stopę dywidendy z portfela ponad dwukrotnie wyższą niż odsetki z lokaty terminowej w banku.

Świąteczna wyprzedaż w Sindicator.netSindicator.net

Tylko do czwartku, 18 grudnia 2014 r., do godziny 23:59 trwać będzie świąteczna wyprzedaż abonamentów w Sindicator.net. W jej trakcie można będzie uzyskać dostęp do tego przydatnego narzędzia dla inwestorów giełdowych w obniżonej cenie. Wyprzedaż jest jednak objęta limitem. Obniżona cena dotyczy tylko 50 abonamentów (o dowolnej długości).

Sprawdź teraz ofertę Sindicator.net i uzyskaj
dostęp do narzędzia skutecznych inwestorów.

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.