Co dziś lepiej kupić? PZU, KGHM czy może... Wykop.pl? | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
05 lut 2015, 07:45

Co dziś lepiej kupić? PZU, KGHM czy może... Wykop.pl?

Co dziś lepiej kupić? PZU, KGHM czy może... Wykop.pl?We wtorek Spiders Web i Puls Biznesu poinformowały o sprzedaży serwisu "Wykop.pl", przez dotychczasowego właściciela, którym była Grupa Allegro. Transakcja opiewała na kwotę około 5 mln zł. Zaciekawiła nas ona ze względu na informacje o przychodach i zyskach zakupionego serwisu. Sprawdziliśmy więc, co by było, gdyby zainwestować 5 mln zł na giełdzie i jak taka alternatywa ma się do inwestycji w Wykop.

Zyski a cena

Wykop.pl to mała spółka, jak na standardy GPW, ale mało nie zarabia. Jej przychody rosną i obecnie są szacowane na około 1,5 mln zł, natomiast zysk netto jest na poziomie ok. 300 tys zł rocznie – podaje Puls Biznesu. Jednak Michał Białek - obecny szef serwisu Wykop.pl cytowany w artykule serwisu Biztok.pl mówi, że są to sumy nieoficjalne, niepotwierdzone i tylko orientacyjnie wyliczone przez media.

Zważywszy na wycenę serwisu możemy jednak założyć, że są to dane nie za bardzo odbiegające od rzeczywistości. W tym przypadku wskaźnik cena do zysku wyniesie 16,67. Oznacza to, że inwestycja przy obecnym poziomie zysków zwróci się po szesnastu latach, w ciągu których mogą zajść gigantyczne zmiany - w szczególności w branży social-news w jakiej działa Wykop. Inwestorzy z pewnością liczą na znaczne skrócenie tego okresu. Chcą więc zwiększyć liczbę użytkowników i przychody z reklam, zachowując dotychczasowy charakter serwisu. Może okazać się to trudne zważywszy na to, że Wykop już teraz jest największym tego typu serwisem w w regionie.

Alternatywa inwestycyjna na polskiej giełdzie?

A co by było, gdyby nowi właściciele nie byli zaangażowani bezpośrednio w kontrolę nad serwisem, a tylko byli zwykłymi inwestorami? Czy może w tym przypadku bardziej opłacałoby się im zainwestować na giełdzie, np. w duże stabilne spółki? Sprawdźmy.

Sprawdźmy, więc jak obecnie prezentują się wyceny największych spółek, czyli tych z WIG20. Wstępne skanowanie w serwisie Sindicator.net daje nam 11 tańszych spółek, czyli z dodatnimi wartościami wskaźnika C/Z, ale mniejszymi od 16,67.

Tabela 1. Wyniki wyszukiwania spółek z WIG20 z C/Z od 0 do 16,67 w serwisie Sindicator.net.
Tabela 1. Wyniki wyszukiwania spółek z WIG20 z C/Z od 0 do 16,67 w serwisie Sindicator.net.

Wszystkie z nich regularnie wypłacają dywidendy i są to duże stabilne biznesy. Jeżeli nowi właściciele Wykopu otrzymywaliby cały wypracowany zysk, to ich stopa dywidendy wyniosłaby 6%. Dwie spośród spółek z powyższego wyszukiwania wykazują obecnie wyższą stopę (Tabela 2), jeśli założymy, że wypłacą podobny procent zysków, co w zeszłym roku.

Tabela 2. Obecne stopy dywidendy przy założeniu wypłacenia takiego samego procentu zysku. Dane z serwisu Sindicator.net.
Tabela 2. Obecne stopy dywidendy przy założeniu wypłacenia
takiego samego procentu zysku. Dane z serwisu Sindicator.net.

Są to Synthos #SNS, który przy dzisiejszym kursie ma 7% stopę dywidendy i PZU, którego stopa dywidendy jest większa od 10% (przy założeniu wypłaty podobnego procentu zysku, co w roku 2014).

Jaki z tego wniosek?

Kiedy po raz pierwszy przeanalizowaliśmy informację o transakcji przejęcia Wykop.pl, cena zakupu wydawała się bardzo atrakcyjna. Po dokładnym przeanalizowaniu danych i skonfrontowaniu ich z obecnymi wycenami na giełdzie, nie wygląda to jednak już tak dobrze. Zważywszy na spodziewaną stopę dywidendy, inwestorzy serwisu Wykop.pl kupili go po dobrej cenie, ale będą musieli włożyć dużo pracy, by poprawić wyniki i tym samym swoje zyski.

Jeśli nie jesteś inwestorem, który może mieć znaczący wpływ na zmiany w spółce lub wolisz nie angażować sił w rozwój firmy, to i tak obecnie dzięki giełdzie masz okazję zainwestować w całkiem dochodowe biznesy. Możesz ponadto zmniejszyć ryzyko, jeśli wybierzesz te największe, czyli najbardziej stabilne (np. z WIG20). Osobiście jednak, gdybym miał teraz do zainwestowania 5 mln zł i miał wybór czy zakupić akcje Wykop.pl, czy też rozbić kapitał po równo na trzy spółki PZU, Synthos i np. KGHM, to bez namysłu wybrałbym dzisiaj tę druga opcję.

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.