Lista spółek, na których OFE mogą wymusić wyższą dywidendę z zysku za 2014 rok | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
27 lis 2014, 07:30

Lista spółek, na których OFE mogą wymusić wyższą dywidendę z zysku za 2014 rok

Po latach w których inwestorzy preferowali spółki wzrostowe, czyli stawiające na inwestycje, w ostatnim czasie na rynku pojawiły się nowe trendy. Dywidendy to najmodniejsze w ostatnim czasie słowo. Co może sprawić podwyżka dywidendy, najlepiej pokazał ostatnio kurs #GPW. Po opublikowaniu nowej strategii i deklaracji, że zarząd będzie rekomendował w przyszłości wypłatę wyższej dywidendy, kurs akcji wzrósł na wartości prawie 24% w 22 sesje. Stąd pomysł na sporządzenie listy spółek, które, głównie za sprawą OFE, mogą w nadchodzącym czasie podwyższyć wielkość wypłacanej dywidendy.

Od zeszłego miesiąca działa już bowiem, tak zwany, „suwak bezpieczeństwa”, czyli ustanowiony przez ministra Rostowskiego system wycofywania pieniędzy z OFE, osób którym do przejścia na emeryturę pozostało mniej niż 10 lat. Rok 2015 będzie pierwszym, w którym fundusze emerytalne będą zmuszone wypłacić znaczne kwoty na rzecz ZUS. Mogą to zrobić na dwa sposoby.

Pierwszy jest dość oczywisty i będzie wymagał sprzedaży posiadanych papierów wartościowych na rynku akcji i przekazania środków pieniężnych do ZUS. Jest też drugi sposób, dużo bardziej atrakcyjny z punktu widzenia OFE. Chodzi oczywiście o uzyskanie od spółek dywidend i przekazanie tak pozyskanych środków do ZUS. W ten sposób OFE nie będą musiały pozbywać się samych akcji. Tak więc jest spora szansa, że OFE będą wywierały presję na zarządy, aby zwiększyły wypłacane dywidendy. Sprawdźmy więc, w których spółkach fundusze emerytalne mają duże udziały i które z nich są w stanie wypłacić dywidendę za 2014 rok.

Jakie zaangażowanie na GPW mają OFE

Obecnie na GPW, aktywnie inwestuje 13 otwartych funduszy emerytalnych. Dla porównania towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI) jest ponad 30. OFE są zaangażowane w większość spółek. W przeważającej liczbie spółek wszystkie fundusze emerytalne łącznie nie mają dominującej pozycji. Mimo to, warto pamiętać o tym, że przy rozproszonym akcjonariacie nawet poparcie rzędu 30% może wystarczyć, aby podjąć wiążącą decyzję.

Jest jednak 10 spółek, w których OFE mają w sumie ponad 50% głosów na WZA (Tabela1). Tak się składa, że aż 9 z nich wykazuje obecnie zyski (dodatnia wartość wskaźnika ROA) i możliwe, że je wykaże także pod koniec roku.

Tabela 1. Lista spółek z zaangażowaniem OFE powyżej 50%.
Tabela 1. Lista spółek z zaangażowaniem OFE powyżej 50%.
Dane na podstawie raportów okresowych i Sindicator.net.

TFI także mogą mieć chrapkę na dywidendę

Jeśli dodamy do liczby głosów OFE w spółkach także liczbę głosów należących do TFI, to otrzymamy aż 29 spółek, w których przewagę na WZA będą miały fundusze (Tabela 2). Z tej grupy także niemal wszystkie mogą obecnie pochwalić się zyskami.

Tabela 2. Lista spółek z zaangażowaniem OFE i TFI powyżej 50%
Tabela 2. Lista spółek z zaangażowaniem OFE i TFI powyżej 50%.
Dane na podstawie raportów okresowych i Sindicator.net.

W ostatnich dziesięciu latach większość z tych spółek wypłacała dywidendę. Aż 18 z nich wypłaciło ją także w tym roku. Tak więc nie będzie zaskoczeniem dla akcjonariuszy, że i za 2014 rok WZA tych spółek może podjąć decyzję o wypłacie dywidendy. Warto jednak mieć na uwadze to, że mogą to być wyższe, od oczekiwanych, dywidendy i wtedy może to się przełożyć na wzrost kursu akcji.

Najciekawsze są jednak spółki, które do tej pory nie wypłacały dywidend, a mają zyski. OFE mogą więc naciskać na zarządy i przegłosować zmianę polityki dywidend w szczególności w spółkach: Kruk S.A. #KRU, Comp S.A. #CMP oraz Magellan S.A. #MAG. Jeśli uda im się namówić do współpracy TFI, to taka sytuacja może dotyczyć też spółek Pozbud T&R S.A. #POZ, Sygnity S.A. #SGN, Vistula Group S.A. #VST oraz Libet S.A. #LBT. Może się to okazać niespodzianką dla inwestorów, którzy do tej pory nie uwzględniali możliwości wypłaty dywidendy, w cenie akcji tychże spółek.

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.