Sygnały zmiany kierunku na wykresach wg DiNapolego. 5 konkretnych przykładów z GPW | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Ewa
09 sty 2019, 07:43

Sygnały zmiany kierunku na wykresach wg DiNapolego. 5 konkretnych przykładów z GPW

Decydując się na wykorzystanie w procesie inwestowania analizy technicznej możemy posługiwać się różnymi technikami. Najważniejsze, aby wybrana technika dała nam - odpowiednio wcześnie - czytelny sygnał zwiastujący możliwość zwrotu na rynku.

Przystępując do analizy wykresów wybieramy więc tę metodę, którą rozumiemy, którą poznaliśmy, która daje nam czytelne miejsce do zajęcia pozycji, wyznaczeniu obrony i realizacji zysku. Pozwoli nam to na wychwycenie już pierwszych symptomów sygnalizujących zmianę trendu, ewentualną korektę czy wyznaczenie miejsca do zajęcia pozycji. Dzięki temu nie będziemy zaskakiwani przez rynek i łatwiej nam będzie określić nasz przyszły plan transakcyjny.

Ja stosuję technikę DiNapolego, dzięki której łatwiej mi zrozumieć sytuację na wykresie i wytypować spółki do transakcji. Ta technika zapewnia narzędzia do wyznaczania trendu, określa formacje (Wskaźniki Kierunku), dzięki którym możemy wyznaczyć nasz plan transakcyjny, wskazuje miejsca oporów i wsparć w oparciu o określone zniesienia i ekspansje. Używając techniki DiNapolego jestem w stanie z pewnym wyprzedzeniem dostrzec na wykresie zagrożenia lub okazje do gry. Podstawy tej techniki opisane zostały w książce pt. " Poziomy DiNapolego".

Gram na rynku akcji na GPW, a to wymaga szczególnej ostrożności i poznania specyfiki wykresów analizowanych spółek. Stosunkowo mała płynność na naszych spółkach utrudnia każdą analizę techniczną, w tym również z użyciem techniki DiNapolego, dlatego nieznacznie ją zmodyfikowałam, nie zmieniając i nie naruszając jednak jej żelaznych zasad.

5 przykładów wykorzystania techniki DiNapolego na GPW

Oto kilka przykładów potwierdzających sprawdzalność stosowanej przeze mnie metody na akcjach z GPW. Dzięki wskazanym sygnałom, można było stosunkowo wcześnie określić kierunek i zakres następnego ruchu na wykresie.

Podwójny powrót (RePo)

1

Wykres 1: Alior Bank (archiwalny)

Na powyższym wykresie widzimy, jak jeden z silnych wskaźników wg DiNapolego - Podwójny powrót (RePo)) ostrzegł nas przed zmianą kierunku na wykresie. To jeden z najsilniejszych wskaźników, polegający na podwójnym przecięciu przez wykres średniej przesuniętej DMA3x3.

Po silnym impulsie wzrostowym i późniejszej konsolidacji pod oporem, kurs ponownie powrócił pod DMA3x3, dając nam wyraźną wskazówkę co do dalszego kierunku. Umożliwił posiadaczom akcji odpowiednio wczesnie wycofać się z pozycji długich lub zmienić je na pozycje krótkie.

Wskazana dodatkowo na wykresie MA200 ma funkcję pomocniczą, potwierdzającą w tym wypadku wagę oporu.

2

Wykres 2: GPW (archiwalny)

Na tym wykresie pojawia się sygnał DRePo, wyznaczający kierunek, tym razem na wzrost. W momencie jego powstania można było z dużym prawdopodobieństwem obstawić zakończenie tej dużej fali spadkowej i zmianę kierunku na wzrost, tym bardziej, że kurs był już w dziennym trendzie wzrostowym.

3

Wykres 3: PZU (archiwalny)

Niespełnienie Podwójnego Powrotu

Innym ważnym Wskaźnikiem Kierunku jest Niespełnienie Podwójnego Powrotu.

Powstaje ono wtedy, gdy po potwierdzonym DRePo kurs powraca ponad DMA3x3 pokonując zniesienie 61,8 ( w tym wypadku jest to sygnał wzrostu). To dużej wagi sygnał, który nakazuje wręcz zmienić pozycję zajmowaną dotąd zgodnie z powstałym DRePo na przeciwną.

Taką sytuację mieliśmy na wykresie dziennym PZU. Po DRePo sugerującym spadki, pojawił się sygnał Niespełnienia , który dał na m wzrost do Logicznego poziomu zysku - w tym wypadku do PD ( ekspansji 100%).

4

Wykres 4: PKN (archiwalny)

Tory kolejowe to kolejna formacja, której warto wypatrywać na wykresach. Pozwala nam ona na agresywniejsze wejście zgodnie z kierunkiem.

Na powyższym wykresie tory powstały na wsparciu i przy wyprzedaniu. Co ciekawe, tory pojawiły się też na wykresie tygodniowym. Reakcją była silna fala wzrostowa, która doprowadziła kurs do silnego oporu na Zgodności.

5

Wykres 5: CDR (archiwalny)

Formacja Niespełnienia wybicia z trójkąta na GPW zdarza się rzadko a szkoda, bo to bardzo silny sygnał do zajęcia pozycji. Pierwotne wybicie z trójkąta ( w tym przypadku w dół) dało konsolidację w rejonie wsparcia ze złudnym ruchem powrotnym do dolnej linii trójkąta. Późniejszy powrót do wnętrza trójkąta dał silny sygnał kupna z zasięgiem wzrostów do kumulacji ekspansji. Na tym wykresie Niespełnienie miało silną moc sprawczą bo poparte było większymi obrotami i wyjściem ponad DMA25x5.

W przedstawionych tu realnych sytuacjach wczesne i prawidłowe rozpoznanie sygnałów płynących z techniki DiNapolego pozwoliło na zajęcie pozycji przynoszących zysk.

To tylko kilka przykładów technik, które wykorzystuję w analizie rynku i spółek. Więcej informacji można znaleźć na moim wątku "W poszukiwaniu sygnałów" w części Premium Strefy Inwestorów, gdzie na bieżąco wyszukuję ciekawe wykresy, komentuję je i analizuję z wykorzystaniem technik DiNapolego, omawiając wsparcia, opory i TP.

otwarty

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.