IKE w Polsce czy rachunek inwestycyjny w Danii? Decyzja powinna być prosta
Ostatnie dni grudnia to okres kiedy wiele osób kieruje swoją uwagę na kwestie oszczędności emerytalnych. I dobrze, bo takie rachunki jak IKE i IKZE dają konkretne korzyści podatkowe, ale można zrobić jeszcze o krok więcej, aby zapewnić sobie większe bezpieczeństwo dzięki dywersyfikacji geograficznej. Z pomocą przychodzi duński Saxo Bank, który w tym roku przeszedł rewolucję w zakresie oferty dla polskich inwestorów. Pod tym linkiem można sprawdzić ofertę.
Już wielokrotnie na łamach Strefy Inwestorów pisaliśmy o tym, jakie korzyści daje prowadzenie rachunków IKE i IKZE. Dzięki rosnącym co roku limitom i korzyściom podatkowym, pozwalają one na oszczędzanie coraz bardziej znaczących kwot. Jednak w tym roku, dzięki ofercie rachunków inwestycyjnych w duńskim Saxo Banku można zrobić jeszcze więcej i poprawić swoje bezpieczeństwo dzięki dywersyfikacji geograficznej. Posiadanie rachunku emerytalnego w polskiej instytucji finansowej to oczywiście must have dla rozsądnego inwestora, jednak jeśli spojrzymy szerzej, to dołożenie do tych narzędzi rachunku w zagranicznym banku dla inwestorów zapewnia szereg dodatkowych korzyści:
Dywersyfikacja geograficzna
Otwarcie i wpłacenie środków na rachunek w Saxo Bank wiąże się z ich przeniesieniem do duńskiego systemu bankowego, a to daje nam dywersyfikację geograficzną. Jest to ważna i unikalna wartość wynikająca z posiadania rachunku w Saxo Bank z kilku powodów. Dywersyfikujemy swój majątek poprzez posiadanie części pieniędzy/inwestycji w Danii, gdzie depozyty gotówkowe są chronione do 100 000 EUR przez Duński Fundusz Gwarancyjny.
Po pierwsze, posiadanie rachunku w innym kraju, zwłaszcza w kraju o stabilnej sytuacji gospodarczej, może zwiększyć bezpieczeństwo posiadanego majątku . W przypadku, gdy jeden kraj doświadczyłby poważnego kryzysu finansowego/geopolitycznego, inwestycje lub przetrzymywanie środków w innym kraju może działać jako "ubezpieczenie" ponieważ ta część naszych środków jest w innym systemie bankowym i co ważne jest chroniona do 100 000 EUR przez inny fundusz gwarancyjny (w przypadku SAXO – Duński Fundusz Gwarancyjny).
Dywersyfikacja geograficzna jest więc istotnym elementem strategii inwestycyjnej, pozwalającym minimalizować ryzyko i zwiększyć poziom zabezpieczenia środków przed niekorzystnymi zdarzeniami gospodarczymi lub finansowymi.
Dywersyfikacja instytucji finansowej i narzędzi do inwestowania
Otwierając rachunek w Saxo Banku zwiększasz swoje bezpieczeństwo korzystając z jednego z największych banków w Danii z oceną inwestycyjną A- od S&P i oznaczeniem SIFI. SIFI to skrót od angielskiego Systemically important financial institutions, czyli instytucja kluczowa dla stabilności systemu finansowego. Oznacza to, że nawet na wypadek poważnych kłopotów duński Saxo Bank będzie miał specjalne znaczenie dla tamtejszego rządu, co jeszcze bardziej zwiększa bezpieczeństwo przechowywanych w nim środków.
Ponadto, korzystając z oferty Saxo Banku można uzyskać dostęp do ponad 71 000 instrumentów finansowych na rynkach światowych, co umożliwia dostosowanie inwestycji do trendów na światowych rynkach oraz stosowanie różnych strategii inwestowania.
Realnie niższe koszty inwestowania
Obniżone opłaty i prowizje dla polskich inwestorów mogą pomóc w zmniejszeniu kosztów inwestycyjnych, co z kolei zwiększa potencjalne zyski. Saxo Bank oferuje dla polskich klientów atrakcyjne prowizje od transakcji zagranicznych i rachunek pozbawiony opłaty za przechowywanie aktywów (custody fee). Prowizje dla GPW to: 0,12% (min 10 PLN), dla giełd w USA to: 0,08% (min 1 USD), a koszt przewalutowań to jedynie 0,25%. To daje konkretne oszczędności, szczególnie przy inwestowaniu długoterminowym.
Co jest dodatkowym atutem posiadania rachunku w Saxo Banku, to fakt, że przy spełnieniu odpowiednich warunków, depozyty są oprocentowane. To kolejny powód, który sprawia, że oferta duńskiego banku, któremu zaufało do tej pory ponad 1 200 000 inwestorów staje się jeszcze bardziej atrakcyjna.
Warto na koniec przypomnieć, że każdy klient Saxo Banku otrzymuje na koniec roku, bez dodatkowych opłat, pełny raport podatkowy, który ułatwia rozliczenie z urzędem skarbowym podatku od zysków kapitałowych.
Rekordy Saxo Banku. Ponad 1,2 mln klientów i 109 mld euro aktywów
Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/