Przejdź do treści
Kategorie

Geograficzna dywersyfikacja, dlaczego warto pomyśleć o przeniesieniu części środków finansowych poza polski system finansowy

Udostępnij

Sytuacja rynkowa na polskiej giełdzie i polskiej walucie pozostaje nerwowa. Kryzys geopolityczny i związany z nim kryzys energetyczny mocno wpływają na nasz rynek kapitałowy. Z każdej sytuacji można wyciągnąć jednak coś pozytywnego i być może dzisiaj, jak nigdy dotąd, mamy najlepszy moment na to, aby zacząć myśleć o geograficznej dywersyfikacji majątku.

W najnowszym wideo, które w ramach serii "Kryzysowy plecak finansowy" przygotowaliśmy razem z kanałem Finansowy Preppers, poruszyliśmy temat geograficznej dywersyfikacji majątku. Po materiale poświęconym przechowywaniu majątku w fizycznym kruszcu i sposobom jego transportu przyszedł czas na kwestie związane z prostym i szybkim przeniesieniu swoich środków poza polski system finansowy. Bezpośrednim impulsem do tego jest chęć potrójnej dywersyfikacji ryzyka. Chodzi o dywersyfikację geograficzną miejsca gdzie przetrzymujemy nasze środki, dywersyfikację ryzyka walutowego oraz dywersyfikację geograficzną naszych inwestycji.

W kryzysie złoto może być lepsze niż gotówka, zwłaszcza jeżeli chcesz fizycznie uciekać z kapitałem

Polski home bias

Przez wiele lat polscy inwestorzy mocno koncentrowali swoje inwestycje na krajowym rynku. Stosunkowo dobrze rozwinięty krajowy rynek kapitałowy i jeden z najnowocześniejszych sektorów bankowych na świecie, nie skłaniały do myślenia o przenoszeniu swoich środków poza Polskę. Ostatnie lata spowodowały jednak znaczący wzrost dostępności zagranicznych usług finansowych i udostępnienie wielu możliwości.

Myśląc jednak o przenoszeniu środków finansowych poza Polskę nie należy zapominać o bezpieczeństwie. Rosnące obecnie ryzyko geopolityczne w naszym regionie zmienia bowiem myślenie. Wszelkie decyzje należy podejmować jednak odpowiedzialnie, nie zapominając o najważniejszej kwestii, jaką jest bezpieczeństwo miejsca, w którym przetrzymywać będziemy nasze środki. O tym, że warto pomyśleć o przeniesieniu części środków poza polski system finansowy i jak to zrobić w prosty sposób, mając ograniczone zasoby opowiadamy w najnowszym odcinku "Kryzysowego plecaka finansowego".

Pierwszy krok w dywersyfikacji

Otwarcie rachunku w zagranicznym banku to pierwszy krok w finansowej dywersyfikacji. Otrzymujemy bowiem możliwość dywersyfikacji geograficznej środków wraz z ograniczeniem ryzyka walutowego. Warto jednak realizować to rozsądnie, o czym będziemy mówić w kolejnych materiałach. Partnerami drugiego nagrania z serii "Kryzysowy plecak finansowy" są Mennica Skarbowa i Saxo Bank.

Ważna informacja

Materiał zawiera link reklamowy Saxo Banku. Autorzy materiału uzyskują wynagrodzenie z tego tytułu.

Udostępnij