Przejdź do treści
saxo bank oferta polska
Kategoria::
Kategoria

Rekordowy rok dla Saxo Banku w Polsce. Duński bank inwestycyjny podwoił liczbę klientów i wprowadził nowe produkty

Saxo Bank, posiadający duńską licencję bankową, odnotował ponad dwukrotny wzrost liczby klientów w Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Bank przedstawił także najnowsze trendy w inwestycjach polskich użytkowników swojej platformy w pierwszym półroczu 2024 roku.

Saxo Bank szykuje cenową rewolucję w 2024 r. Prowizje i opłaty dla inwestorów znacząco spadną

Od początku 2024 roku Saxo Bank wprowadził istotne zmiany w swojej ofercie, mające na celu zwiększenie dostępności produktów dla polskich inwestorów. W styczniu bank obniżył prowizje na wybrane produkty, takie jak akcje amerykańskie i krajowe, a także ETP, opcje giełdowe oraz kontrakty terminowe. Kolejny krok nastąpił w maju, gdy Saxo Bank wydłużył godziny handlu na giełdach amerykańskich, umożliwiając inwestorom reakcję na istotne wiadomości również poza oficjalnymi godzinami sesji. Nowa usługa spotkała się z dużym zainteresowaniem, a niemal 17% transakcji przeprowadzono w tych dodatkowych godzinach handlu.
 

Ekonomia zamków z piasku: Pobierz najnowszy raport analityków Saxo Banku na 3Q2024


„Polska odgrywa coraz większą rolę w strategii rozwoju Saxo Banku", powiedział Marcin Ciechoński, odpowiedzialny za polską ofertę banku. „Naszym celem jest umożliwienie polskim inwestorom łatwego dostępu do rynków zagranicznych, co znajduje odzwierciedlenie w rosnącej liczbie klientów. Strategia opiera się na dywersyfikacji oferty i współpracy zarówno z klientami indywidualnymi, jak i instytucjonalnymi".

Saxo Bank obniża ceny i prowizje w 2024 r. Koszty inwestycji w porównaniu do polskich bankowych domów maklerskich są dużo niższe

Polscy inwestorzy preferują rynek amerykański

W pierwszej połowie 2024 roku polscy inwestorzy korzystający z Saxo Banku wykazywali skłonność do długoterminowego inwestowania, szczególnie w akcje. Ponad połowa z nich posiadała w swoim portfelu akcje, z największym zainteresowaniem skupionym na amerykańskich gigantach technologicznych takich jak NVIDIA, Intel, Apple i Microsoft.

W czołowej dziesiątce najpopularniejszych akcji znalazły się także AMD, Tesla oraz Palantir. W Polsce najczęściej wybieraną spółką był Orlen. Co piąty inwestor lokował swoje środki w ETP, w tym ETF-y, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu prostymi metodami dywersyfikacji portfela. Mimo to, większość inwestorów nadal koncentruje się na jednej lub dwóch klasach aktywów. Najpopularniejszymi instrumentami inwestycyjnymi dla traderów były CFD i rynek walutowy, które przyciągnęły odpowiednio 10% i 6% użytkowników.

Saxo Bank wprowadza wydłużone godziny handlu na giełdzie amerykańskiej

Geograficznie polscy inwestorzy korzystający z Saxo Banku preferują rynek amerykański, a 60% z nich posiada w swoim portfelu akcje lub ETF-y związane z USA. Jest to najwyższy odsetek odnotowany przez platformę w ostatnich latach. Poza USA, polscy inwestorzy skupiają się na stabilnych gospodarkach europejskich, takich jak Niemcy, Wielka Brytania, Holandia i Francja. Chociaż te rynki są mniej popularne niż amerykański, eksperci widzą w nich obiecujące perspektywy. Peter Garnry, Dyrektor ds. strategii rynków akcji w Saxo Banku, prognozuje, że europejskie akcje mogą być lepiej wyceniane po obniżce stóp procentowych przez EBC i przewidywanym wzroście gospodarczym w trzecim kwartale. Natomiast rynki wschodzące pozostają mniej atrakcyjne ze względu na brak reform w Chinach.

Świat ogarnęła „ekonomia zamków z piasku". Najnowsze prognozy analityków Saxo Banku na trzeci kwartał 2024 roku

Najbardziej popularnymi branżami wśród polskich inwestorów są producenci oprogramowania oraz sektor chipów i półprzewodników. Znaczącym zainteresowaniem cieszą się również firmy farmaceutyczne, produkcja przemysłowa i sektor wydobywczy. W swojej prognozie na trzeci kwartał Garnry zwraca uwagę, że pewne tematyczne koszyki akcji, takie jak sztuczna inteligencja i półprzewodniki, mogą być w fazie krótkoterminowej bańki, gdyż wzrosły o ponad 50% w ciągu ostatniego roku, czyli dwukrotnie więcej niż MSCI World. Ekspert dostrzega także pozytywne perspektywy dla sektora energetycznego, opieki zdrowotnej, finansów i technologii informatycznych, natomiast jest sceptycznie nastawiony do przemysłu, dóbr konsumenckich, usług użyteczności publicznej i nieruchomości.

Jak inwestować na rynkach zagranicznych - Raport specjalny Strefy Global Market i Saxo Banku

RAPORT JAK INWESTOWAĆ ZA GRANICĄ

Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/

Tagi

udostępnij: