Świat ogarnęła „ekonomia zamków z piasku". Najnowsze prognozy analityków Saxo Banku na trzeci kwartał 2024 roku
Połączenie agresywnej polityki fiskalnej USA, okresu pandemii oraz intensywnych inwestycji w kluczowe sektory, takie jak sztuczna inteligencja, obronność, półprzewodniki i produkcja leków na otyłość, zaowocowało nieoczekiwanie wzrostem gospodarczym. Mimo agresywnych podwyżek stóp procentowych, wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych pozostaje solidny, utrzymując się blisko historycznych trendów. Rynki pracy w USA i Europie, choć słabsze, nadal znajdują się na poziomie sprzed pandemii. Rekordowo wysokie ceny aktywów dodatkowo wzmacniają poczucie bogactwa i bezpieczeństwa finansowego. Nowy raport kwartalny od analityków Saxo Banku z prognozami na najbliższe miesiące już jest dostępny w języku polskim.
Raport jest do pobrania pod tym LINKIEM.
Saxo Bank wprowadza wydłużone godziny handlu na giełdzie amerykańskiej
Paradoks Polityki Ekonomicznej
„Zamki z piasku można budować, ale są one z natury kruche i to samo dotyczy globalnej gospodarki. Wzrost gospodarczy pozostanie stabilny, ale w przyszłości kilka czynników może uderzyć w naszą gospodarkę" - czytamy w najnowszym raporcie o bardzo barwnym tytule, ale jakże trafnym.
W Europie gospodarka zaczyna się odbijać po kryzysie energetycznym i inflacyjnym spowodowanym wojną na Ukrainie. Chiny, z kolei, wprowadzają różnorodne środki wsparcia, aby przyspieszyć wzrost gospodarczy i poradzić sobie z problemami sektora nieruchomości. Inflacja w USA i Europie, choć wyższa niż początkowo prognozowano, zaczyna się stabilizować, co pomaga odzyskać część utraconych realnych dochodów. W efekcie, wkraczając w trzeci kwartał, obserwujemy scenariusz gospodarki złotego środka.
Od 2020 roku globalna gospodarka zaskakuje ekspertów
Brak recesji w zeszłym roku był nieoczekiwany, a w 2023 roku największym zaskoczeniem okazała się utrzymująca się inflacja, która spadała wolniej niż przewidywano. Sytuacja ta ujawnia, że banki centralne nie do końca rozumieją obecne mechanizmy inflacyjne. Fed stał się ostrożniejszy, co oznacza, że obniżki stóp procentowych nie są przewidywane przed końcem roku, chyba że globalna gospodarka znacznie spowolni.
Wysokie stopy procentowe uderzają w sektor nieruchomości i produkcję samochodów, ale inne sektory, takie jak obronność, półprzewodniki, sztuczna inteligencja i produkcja leków na otyłość, rozwijają się dynamicznie. Inwestycje w te sektory rosną szybciej niż w dekadzie poprzedzającej pandemię. Ta dwupasmowa gospodarka stawia wyzwania przed polityką pieniężną, ponieważ wspieranie słabszych sektorów może prowadzić do przedłużającej się inflacji, czytamy we wstępie do raportu.
Zagrożenia dla globalnej gospodarki
Globalna gospodarka, podobnie jak zamki z piasku, jest delikatna i podatna na zewnętrzne zagrożenia. Niezrównoważone wydatki fiskalne w USA i rosnące rentowności obligacji rządowych zwiększają koszty zadłużenia, ograniczając fundusze na opiekę społeczną i infrastrukturę. Rząd USA stoi przed wyborem: schłodzić gospodarkę lub zaakceptować dłuższy okres wysokiej inflacji.
Geopolityka, jak pokazała wojna na Ukrainie, może nagle zakłócić stabilność gospodarczą. Trendy takie jak przenoszenie produkcji do krajów zaprzyjaźnionych oraz rozwijająca się gospodarka wojenna, szczególnie w Europie, będą dodatkowo napędzać inflację. Rosnące budżety na opiekę zdrowotną, zmieniające się wzorce pogodowe oraz starzejąca się populacja wskazują na to, że powinniśmy cieszyć się obecnym wzrostem gospodarczym, póki trwa.
Analiza makroekonomiczna sugeruje pozytywne perspektywy w krótkim terminie, zwłaszcza przed kluczowym czwartym kwartałem, w którym odbędą się wybory w USA. Historycznie, okresy stabilności finansowej z inflacją powyżej celu 2% były korzystne dla zwrotów z różnych klas aktywów, w tym akcji, towarów i obligacji korporacyjnych.
Saxo Bank ma 1.1 mln klientów, a wartość zdeponowanych aktywów przekroczyła 100 mld EUR
Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/