Fundusze surowcowe, w tym złota, zaczynają przyciągać klientów do TFI | StrefaInwestorow.pl

 Publiczna oferta obligacji PCC Rokita

Fundusze surowcowe, w tym złota, zaczynają przyciągać klientów do TFI

Sierpień nie okazał się bynajmniej sezonem ogórkowym na rynku funduszy inwestycyjnych. Napłynęło do nich o 2,4 mld zł więcej, niż z nich wypłynęło. Saldo dla detalicznych sięgnęło w tym wakacyjnym miesiącu 0,9 mld zł. Tak wynika z danych portalu Analizy.pl oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Gros dodatniego salda dla całego rynku wypracowały fundusze aktywów niepublicznych. Jednak na rynku detalicznym nie było źle. Jest to zasługa funduszy dłużnych – ich saldo już drugi miesiąc z rzędu sięgnęło powyżej 1 mld zł. Do 5 funduszy z tego segmentu klienci wpłacili po ponad 100 mln zł, w tym najwięcej do PKO Obligacji Długoterminowych (0,4 mld zł) – podaje portal Analizy.pl.

Co ciekawe, sporym powodzeniem u klientów cieszyły się fundusze rynku surowców, w tym złota (saldo wyniosło +33 mln zł). Coraz przychylniej klienci podchodzą do funduszy bardziej agresywnych, np. z funduszy absolutnej stopy zwrotu wypłacili ledwie -0,1 mld zł, a akcyjnych -0,15 mld zł.

Jeśli chodzi o sprzedaż funduszy detalicznych w podziale na TFI, to liderem w tym roku jest NN Investment Partners TFI. Podobnie było w sierpniu, gdy towarzystwo zanotowało saldo +0,24 mld zł. Najwięcej środków popłynęło do funduszy NN Obligacji oraz NN Krótkoterminowych Obligacji – podaje portal Analizy.pl. W sierpniu na podium zmieściły się także Generali Investments oraz MCI Capital. Największe saldo miało Ipopema TFI (0,6 mld zł), ale to dzięki wpłatom do FIZANów.

1. Saldo wpłat i wypłat do poszczególnych kategorii funduszy inwestycyjnych detalicznych w ujęciu miesięcznym

fundy

2. Saldo dla funduszy akcji skumulowane od początku 2016 roku (linia niebieska) na tle WIG (czerwona)

skum
 

Zobacz także: Fundusz ETF oparty o indeks mWIG40TR - co warto wiedzieć o tym instrumencie

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.