Trwa “amazonizacja” branży inwestycyjnej. Przetrwają tylko ci, którzy poddadzą się auto-rewolucji | StrefaInwestorow.pl

 Publiczna oferta obligacji PCC Rokita

Trwa “amazonizacja” branży inwestycyjnej. Przetrwają tylko ci, którzy poddadzą się auto-rewolucji

Firmy inwestycyjne czeka w najbliższych latach rewolucja. Przetrwają te, które będą potrafiły sprzedawać swoje produkty i usługi niczym sklep internetowy Amazon – uważają eksperci PricewaterhouseCoopers Luxembourg.

Europejski sektor finansowy przechodzi „amazonizację”, a przetrwają ją tylko ci, którzy zbliżą się do klienta na wyciągnięcie ręki – przekonują analitycy PricewaterhouseCoopers Luxembourg w raporcie „Amazonisation is the future of European Financial Services”.

Europa przegrywa rywalizację

Eksperci PwC przygotowali dokument, w którym przeanalizowali stan i trendy obecne na europejskim rynku inwestycyjnym. Według nich, branża asset management ze Starego Kontynentu przegrywa konkurencję z firmami z USA i Azji. Wystarczy spojrzeć na zmiany w wartości aktywów pod zarządzaniem.

Wartość aktywów w zarządzaniu (bln USD)

aktywa bln usd

Zdaniem ekspertów PwC w ciągu najbliższych 5 lat dojdzie do rewolucji na rynku inwestycyjnym. Zwycięsko wyjdą z niej te firmy, które będą umiały prowadzić sprzedaż swoich produktów i usług inwestycyjnych poprzez Internet. Szczególną rolę mają tu do odegrania platformy poprzez które można łatwo inwestować (np. w fundusze) poprzez jedno kliknięcie – podobne do sklepu Amazon.

Coraz ważniejsze będzie również inwestowanie społecznie odpowiedzialne. Pokolenie Milenialsów, które zaczyna oszczędzać i lokować nadwyżki kapitałowe, jest bardzo wrażliwe na takie kwestie, jak ochrona środowiska, prawa człowieka czy zasady corporate governance. Milenialsi chętniej będą inwestowali w „zielone” fundusze, niż np. oparte na spółkach surowcowych czy paliwowych.

“Firmy inwestycyjne muszą dogłębnie przemyśleć swoje strategie biznesowe i zacząć działać. Muszą poddać się auto-rewolucji, aby przetrwać nadchodzącą dekadę” – alarmują analitycy PwC Luxembourg w raporcie. „Wdrożenie nowych technologii do branży inwestycyjnej pozwoli na optymalizację kosztów i podniesienie wydajności w długim terminie. Firmy, które przetrwają najbliższe lata, wyjdą z tej zawieruchy odmienione” – dodają.

Wartość aktywów funduszy inwestujących w firmy społecznie odpowiedzialne (mld USD)

esg funds
 

Opłaty za zarządzanie w dół, koszty w górę

Z badania wykonanego przez PwC wynika, że 10 największych zarządzających aktywami w Europie jest w gorszej sytuacji, choćby jeśli chodzi o rentowność, od amerykańskiej i azjatyckiej konkurencji. Zyskowność firm inwestycyjnych ze Starego Kontynentu spada, a prognozy na najbliższą przyszłość są nieciekawe.

„Opłaty za zarządzanie w Europie spadają. W funduszach aktywnie zarządzanych poszły w dół w latach 2012-17 o 5%, a w pasywnych o 13%. A to jeszcze nie koniec, bo wdrażany dopiero MiFID II sprawi, że jeszcze bardziej spadną, a wraz z nimi dochody” – wskazują eksperci PwC.

Zmiany w opłatach za zarządzanie w podziale na regiony i rodzaj funduszy

opłaty
 

W dodatku rosną koszty prowadzenia biznesu, m.in. opłaty za usługi księgowe i compliance. W górę idą też płace, nawet w krajach, w których do tej pory były uznawane za raczej tanie pod tym względem (Polska i inne kraje Europy Środkowej).

“Jednym z pomysłów na to, by branża inwestycyjna stanęła na nogi, jest poszerzenie spectrum aktywów. Obligacje są nisko oprocentowane, na rynku akcji coraz trudniej o wzrost. Wyjściem może być wejście do świata inwestycji alternatywnych, takich jak dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie czy udziały w spółkach niepublicznych” – wskazują eksperci PwC.

Oczywiście, firmy inwestycyjne powinny również implementować nowoczesne technologie w back office. To w długim terminie pozwoli na obniżenie kosztów operacyjnych.

Branża inwestycyjna stoi więc przed dużymi wyzwaniami. Nadchodzi zapewne czas spektakularnych fuzji i przejęć, upadłości oraz rewolucyjnych przeobrażeń. Za 10 okaże się, kto został na placu boju w zupełnie nowej odsłonie.

Zobacz także: Najlepszy fundusz inwestycyjny świata w 2019 roku zarobił już 280%

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.