Oszczędnościowe obligacje skarbowe - jakie i gdzie kupić w maj 2019
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
26 kwi 2019, 10:30

Skarb Państwa sprzedał w marcu oszczędnościowe obligacje skarbowe za ponad miliard zł - dostępne oferty maj 2019

Ostatnie dane dotyczące spowolnienia europejskiej gospodarki powinny przypomnieć inwestorom o kupowaniu „bezpiecznych” obligacji państwowych. Nie cieszą się one taką popularnością, jak w poprzednich latach. Zbyt niskie oprocentowanie ostatnio nie zachęcało inwestorów do zakupu skarbowych papierów dłużnych.

Na początek warto przypomnieć, że od lipca będą obowiązywały nowe przepisy dotyczące obligacji korporacyjnych, które mogą uderzyć w cały rynek długu. Główne zmiany to dematerializacja papierów dłużnych oraz stworzenie nowej instytucji – agent emisji obligacji. Eksperci ostrzegają, że wprowadzane zmiany mogą zniechęcić inwestorów do całego rynku obligacji, nie tylko tych korporacyjnych.

Zobacz także: Ustawodawca ureguluje obligacje korporacyjne. Małe emisje mogą stać się nieopłacalne ostrzegają eksperci

Oferta obligacji skarbowych w maju

Ministerstw Finansów podało, że w marcu zakupiono obligacje skarbowe za kwotę ponad 1 mld zł. Największą popularnością cieszą się papiery 3-miesięczne, 2-letnie oraz 4-letnie. Majowa oferta obligacji podtrzymuje oprocentowanie na tym samym poziomie, co w kwietniu.
 

sprzedaż obligacji

Źródło: Ministerstwo Finansów

W ofercie obligacji państwowych mamy jak zwykle papiery 3-miesięczne z oprocentowaniem 1,5%. Instrumenty z dłuższym terminem inwestowania są przewidziane na 2 (oprocentowanie na poziomie 2,1%), 3, 4 oraz 10 lat.

- Dla papierów 3-letnich oprocentowanie wyliczane jest co pół roku w oparciu o wartość 6-miesięcznej stopy procentowej, po której banki pożyczają sobie pieniądze. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży, utrzymanej na poziomie 1,25%. Ten sam mechanizm, co dla 4-letnich, obowiązuje w przypadku obligacji 10-letnich. Dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym wyższa jest jednak wysokość marży, która wynosi 1,50% - czytamy na stronie Ministerstwa Finansów.
 

oferta obligacji

Obligacje rodzinne dla pobierających 500 plus

Dla osób, które pobierają świadczenie „Rodzina 500 plus”, stworzono dwie możliwości inwestowania w obligacje. Mogą kupować „papiery rodzinne” przewidziane na 6 oraz 12 lat. Ich oprocentowanie jest zmienne, obliczane jako suma inflacji i marży odsetkowej w wysokości 2%. W pierwszym roku (okresie odsetkowym) oprocentowanie jest naliczane od kwoty 100 zł, a w następnych latach ta wartość zostaje powiększona o odsetki naliczone za poprzedni rok. Dzięki temu zwiększana jest zyskowność obligacji rodzinnych.

W czerwcu 2018 roku Skarb Państwa zaproponował obligacje premiowe. Inwestycja w 10-miesięczne papiery wartościowe wiązała się z dodatkowym zarobkiem. Wykupione obligacje brały udział w losowaniu, dzięki czemu można było wygrać nawet 10 tys. zł premii. Miesiąc temu wylosowano inwestorów, którym udało się zdobyć dodatkowe nagrody (oczywiście musieli odprowadzić od nagród 19% podatku). Ministerstwo nie wyklucza ponownego wprowadzenia obligacji premiowych w tym roku.

Zobacz także: 10-miesięczne premiowe obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa to szansa na dodatkowe pieniądze

Według danych GUS-u inflacja obecnie jest na poziomie 1,7%. W przyszłym roku przewidywany jest jej wzrost, co spowoduje, że najkorzystniejszymi obligacjami będą te na 4 i 10 lat. W tej chwili obligacje ze stałym oprocentowaniem 1,5% nie chronią przed inflacją.

Zobacz także: W jakie obligacje chcemy inwestować? Wnioski z badania czytelników Strefy Inwestorów

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.