MF zaoferuje nowe obligacje. Oprocentowanie będzie oparte o stopę referencyjną NBP
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
11 maj 2022, 14:05

Ministerstwo Finansów zaoferuje obligacje oprocentowane o stopę referencyjną NBP. Nowy instrument będzie dostępny od czerwca

W ofercie obligacji Skarbu Państwa mają pojawić się nowe papiery. Będą to obligacje roczne ze zmiennym oprocentowaniem opartym o stopę referencyjną Narodowego Banku Polskiego. Ponadto, papiery 2-letnie będą oferowane z dodatkową marżą.

Polski rząd stara się zamaskować rosnącą inflację i wysoki poziom stóp procentowych, poprzez chociażby pomoc kredytobiorcom hipotecznym. Dzisiaj premier Morawiecki poinformował, że Ministerstwo Finansów zaoferuje nowe obligacje skarbowe, które mają zachęcić Polaków do inwestowania swoich oszczędności, pomimo szoku inflacyjnego.

W czerwcu w ofercie Skarbu Państwa pojawią się nowe papiery dłużne, w postaci rocznych obligacji oferujących zmienne oprocentowanie oparte o stopę referencyjną NBP. Mówimy tutaj o poziomie stopy referencyjnej, która obecnie wynosi 5,25%, a w trwającym cyklu podwyżek stóp procentowych może być jeszcze wyższa w kolejnych miesiącach. Ponadto, oferowane obligacje 2-letnie otrzymają dodatkową marżę ponad stopę referencyjną.

„Wdrażamy nowe typy obligacji, które będą bardzo korzystne dla Polaków i które będą wyznaczały swego rodzaju benchmark - po to, aby wielkie, międzynarodowe korporacje finansowe nie były tymi, które korzystają na obecnym stanie perturbacji” – powiedział premier Morawiecki podczas konferencji Impact22.
 

Zobacz także: Premier przedstawił szczegóły pomocy dla kredytobiorców ze zmienną stopą procentową

Obligacje skarbowe mają chronić przed inflacją

Inflacja w kwietniu, według szacunkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego, wyniosła 12,3%. Oficjalny odczyt poznamy już w piątek, jednak polski rząd stara się chronić Polaków przed nagłym wzrostem cen. Najpierw były to tarcze antyinflacyjne, teraz będą nowe obligacje oferowane przez Skarb Państwa. Na wstępie jeszcze należy zaznaczyć, że w tym roku Ministerstwo Finansów już 3-krotnie podniosło oprocentowanie obligacji detalicznych, aby dostosować je do aktualnego stanu gospodarki.

Od czerwca w ofercie Skarbu Państwa mają pojawić się nowe, roczne papiery dłużne o zmiennym oprocentowaniu. Będą one oparte o stopę referencyjną NBP, która na ten moment wynosi 5,25%. Należy pamiętać, że aktualnie trwa cykl podwyżek stóp procentowych, więc już po kolejnym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w czerwcu, może być ona wyższa. Jak podkreślił premier Morawiecki, ma to być „bezpośrednia referencja dla lokat bankowych”. Oprócz tego, papiery 2-letnie będą oferowane z dodatkową marżą ponad stopę referencyjną. Szczegóły dotyczące zmian pojawią się w przyszłym tygodniu.

Nowości pojawiające się w ofercie Skarbu Państwa mają zachęcić Polaków do lokowania swoich oszczędności w bezpiecznych instrumentach. „Będzie możliwość również zakupu obligacji Skarbu Państwa przez telefon, przez internet w sposób łatwy, bezproblemowy, z minimum potrzebnej biurokracji. Będą to obligacje bardzo mocno chroniące Polaków przed inflacją” – zapowiedział dzisiaj premier Morawiecki.
 


Jak już wspomnieliśmy, w ostatnim czasie Ministerstwo Finansów 3-krotnie podniosło oprocentowanie obligacji skarbowych, a od maja oferta papierów dłużnych wygląda następująco:

  • obligacje 3-miesięczne: 1,50%
  • obligacje 2-letnie: 3,00%,
  • obligacje 3-letnie: 3,10%,
  • obligacje 4-letnie indeksowane inflacją: 3,30% + marża 1,00%,
  • obligacje 10-letnie indeksowane inflacją: 3,70% + marża 1,25%,
  • obligacje rodzinne 6-letnie indeksowane inflacją: 3,50% + marża 1,50%,
  • obligacje rodzinne 12-letnie indeksowane inflacją: 4,00% + marża 1,75%.

Zobacz także: Ministerstwo Finansów podnosi oprocentowanie obligacji oszczędnościowych o 1 pkt. proc.

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.