Grupa Voxel z mocnymi wynikami. Polacy badają się coraz chętniej, a analitycy podtrzymują rekomendację kupuj
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
13 kwi 2022, 11:12

Grupa Voxel z mocnymi wynikami. Polacy badają się coraz chętniej, a analitycy podtrzymują rekomendację kupuj

Wyniki Grupy Voxel za 4Q2021 analityczka DM BOŚ Sylwia Jaśkiewicz ocenia pozytywnie i podtrzymuje rekomendację „Kupuj” (fundamentalnie) oraz „Przeważaj” (relatywnie) z ceną docelową 60,2 PLN. „Wyniki są mocne i przekraczają nasz oczekiwania”, czytamy w najnowszym raporcie przygotowanym w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Grupa Voxel oczekuje większego wolumenu badań w 2022

Voxel raportuje EBIT lepszy o 33% r/r oraz zysk netto wyższy o 21% r/r. Spółka wykonała 153 tys. testów w kierunku SARS-CoV-2 w 4Q2021 wobec 142 tys. w 4Q2020 (konsensus 147 tys. testów). Widoczny jest znaczący wzrost wolumenu usług diagnostycznych (86 tys. badań, +32% r/r).

Marża brutto na sprzedaży Grupy w 4Q2021 była powyżej prognoz. Spółka pokazała zysk na sprzedaży w wysokości 40 mln zł, podczas gdy konsensus wynosił 31 mln zł w 4Q. Grupa oczekuje większego wolumenu badań diagnostycznych w 2022 r. w stosunku do 2021 r

Kurs spółki od początku roku jest na 8% minusie, ale cena akcji praktycznie od debiutu w 2011 roku znajduje się w długoterminowym trendzie wzrostowym.
 

voxel-wig

Zobacz także: Captor Therapeutics może wprowadzić pierwszy projekt do fazy klinicznej w połowie 2023 roku - oceniają analitycy Trigon

Warto pamiętać o tym, że przychodu z obszaru testowania na SARS-CoV-2 w przyszłości już nie będą tak dobre. Cena badania została obniżona o 60% od stycznia 2021. Od 1 kwietnia wstrzymane zostało odrębne finansowanie testów do diagnostyki SARS-CoV-2 przez apteki ogólnodostępne, laboratoria i mobilne punkty pobrań. Spółka nie będzie rozliczała już wykonanych badań refundowanych bezpośrednio z NFZ, a może być podwykonawcą na zlecenie szpitali i POZ, czytamy w raporcie.

VOXEL-AKCJE

W czynnikach ryzyka dla spółki analityczka wymienia m.in: zmiany w kontraktach spółki z NFZ (które w większości obowiązują do 2023/2024); spadek wycen świadczeń; spadek zamożności społeczeństwa, ponieważ do 20% przychodów Spółki pochodzą od klientów FFS i komercyjnych; innowacyjne metody diagnostyki oraz leczenia nowotworów; niska i pogarszająca się dostępność radiologów; mała dostępność pracowników, ponadwymiarowe inwestycje i  nienadążanie za postępem technologicznym. Natomiast na liście katalizatorów widzimy: starzejące się społeczeństwo; zmiana sposobu finansowania badań PET w ramach opieki szpitalnej; wzrost wyceny świadczeń; rozwój prywatnego rynku usług medycznych; wzrost organiczny; konsolidacja sektora oraz zagraniczne kontrakty.

Zobacz także: Oto jakie akcje rekomendowali kupować i sprzedawać maklerzy w marcu 2022

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.