Podsumowanie kwartalne rekomendacji – sprawdzamy skuteczność analityków od marca do czerwca 2022 roku
Obrazek użytkownika Tymoteusz Turski
20 wrz 2022, 08:00

Podsumowanie kwartalne rekomendacji – sprawdzamy skuteczność analityków od marca do czerwca 2022 roku

Wybuch wojny 24.02 zapoczątkował na polskiej giełdzie drastyczne spadki, które od początku marca do końca czerwca doprowadziły WIG20 do spadku o około 14%. Dodatkowa niepewność spowodowana rosnącymi cenami energii, spowolnieniem gospodarczym oraz szalejącą inflacją utrudniała analitykom i tak już skomplikowane zadanie przewidzenia kierunku ruchu cen akcji w drugim kwartale 2022 roku. 

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Mimo tak pesymistycznych nastrojów rynkowych, maklerzy wykazali dosyć duży optymizm. Z 123 rekomendacji, jakie zostały w ciągu tych 3 miesięcy wystawionych, aż 87 zalecały kupno akcji i tylko jedna, dotycząca CD Projekt zalecała sprzedaż akcji. W sumie 55 rekomendacji się spełniło, co oznacza 45% skuteczność analityków, natomiast 57% rekomendacji dało możliwość zainkasowania zysku ponad 7%.

Na potrzeby naszego zestawienia przyjęliśmy referencyjną stopę procentową NBP w wysokości 6,75% powiększoną o 0,25 p.p. jako graniczny punkt zysku, po którym konserwatywny inwestor mógłby wyjść z pozycji.

Najwięcej wystawionych rekomendacji

W 2 kwartale 2022 roku zdecydowanie najwięcej rekomendacji zostało wystawionych przez DM BOŚ. Analitycy przygotowali 34 raporty, z czego 17 trafionych (50% skuteczność), a aż 23 dały możliwość zarobku powyżej granicznego punktu. Wśród rekomendacji przygotowanych przez maklerów z DM BOŚ znalazła się jedyna rekomendacja sprzedaży dotycząca CD Projekt. Została wystawiona przy kursie 116,62 zł, a analitycy oszacowali cenę docelową spółki na 90 zł. W ten sposób inwestorzy mogli uniknąć 22% spadku ceny producenta Wiedźmina, lub zarobić, jeżeli skorzystali z instrumentów pozwalających na grę na spadki.
 

domy maklerskie rekomendacje

Zobacz także: Rekomendacje sierpień 2022 – oto jakie spółki zalecali kupować i sprzedawać maklerzy

Najtrafniejsze rekomendacje

Najwyższą skutecznością wykazał się DM Banku BPS. Maklerzy przyjęli w tym kwartale najbardziej zachowawcze podejście, wystawiający tylko dwie rekomendacje kupna. Dzięki temu aż 7/9 rekomendacji było w ich wykonaniu trafionych (w tym jedna kupna dotycząca spółki Monnari), co oznacza aż 78% skuteczność.
 

rekomendacje

Zobacz także: Analitycy Ipopema Securities obniżają cenę docelową dla akcji VIGO Photonics. Skokowy wzrost przychodów możliwy dopiero w 2023 roku

Wysoką skutecznością wykazał się również zespół analityków z BM Pekao (67%), jednak ze względu na to, że wystawili oni tylko 3 rekomendacje, nie uwzględniliśmy ich w powyższym zestawieniu.

Przy uwzględnieniu naszego punktu granicznego, najwięcej rekomendacji dających inwestorowi zarobić wystawił DM BDM, którego skuteczność wyniosła aż 86% (6/7). Co ciekawe, zespół maklerów z DM BDM wystawił w 2 kwartale same rekomendacje kupna akcji, z czego 3 dotyczyły sektora gamingowego. Wśród producentów gier znalazło się studio Forever Entertainment, którego akcje od wydania rekomendacji kupna dały możliwość zainkasowania zysku na poziomie nawet 37%. Do spełnienia poziomu docelowego z rekomendacji zabrakło niewiele, a dzisiaj, mimo silnej bessy w gamingu, kurs akcji utrzymuje się wciąż powyżej poziomu z dnia wystawienia rekomendacji.

Na drugim miejscu uplasował się DM Millenium, którego rekomendacje w 75% dały zarobić (3/5). Najbardziej dochodową rekomendacją była ta dotycząca Mostostal Zabrze, która w szczytowym momencie dała możliwość zarobienia 27%.

Również DM BOŚ polepszył swój wynik – jego rekomendacje w 68% pozwalały na zarobek powyżej 7% (23/34). Wśród rekomendacji tego domu maklerskiego znalazł się raport odnośnie Votum SA, które w tym kwartale z wszystkich analizowanych spółek oferowało najwyższą stopę zwrotu – od momentu wystawienia rekomendacji inwestorzy mogli zainkasować zysk w wysokości 147%.

IT i gaming najpopularniejszymi sektorami

Sektor systemów informatycznych był przez analityków najczęściej oceniany. Tego sektora dotyczyło aż 23 rekomendacji, z czego 14 okazało się trafionych. Drugim najpopularniejszym sektorem okazał się gaming, w którego przypadku z 18 wystawionych rekomendacji 8 okazało się trafionych, co daje 44% trafność. Wśród nich było aż 13 rekomendacji kupuj, 4 neutralne i 1 sprzedaj.

Sektorem, który przysporzył najwięcej problemów analitykom, okazał się sektor materiałów budowlanych, w którym na 7 wystawionych rekomendacji, żadna się nie sprawdziła. Również spółki z branży biotechnologicznej przyprawiły analitykom dużo trudności. Z 7 wystawionych rekomendacji, tylko 2 się sprawdziły.

Zobacz także: Cena docelowa w rekomendacji kupuj dla akcji Unimot mocno w górę. Przejęte aktywa Lotosu znacząco powiększą zyski grupy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.