Ambra notuje rekordowy rok rozliczeniowy, a wyniki Śnieżki z rynku ukraińskiego pozytywnie zaskakują analityków
Obrazek użytkownika Tymoteusz Turski
16 wrz 2022, 10:32

Ambra notuje rekordowy rok rozliczeniowy, a wyniki Śnieżki z rynku ukraińskiego pozytywnie zaskakują analityków

Wyniki spółki Ambra pozytywnie zaskoczyły analityków - zarówno na poziomie przychodów, jak i EBITDA. Natomiast najnowszy raport Śnieżki został przez analityków oceniony neutralnie – mimo słabszych przychodów, udało jej się pokazać wyższe marże i zysk netto, głównie ze względu na niespodziewanie dobrą sytuację na rynku ukraińskim.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Ambra przygotowuje się na cięższy rok

Spółka w IV kwartale roku rozliczeniowego 2021/22 osiągnęła przychody na poziomie 179,5 mln zł (17,2% wzrostu r/r) i tym samym przewyższyła przewidywania analityków o 5,9%. Również na poziomie EBITDA spółka poradziła sobie lepiej niż przewidywano (o ok. 20%). Zdaniem maklerów z DM Millenium tak wysokie wyniki po średnim III kwartale są w głównej mierze spowodowana późniejszym terminem świąt wielkanocnych oraz wyższymi cenami. Jednocześnie wzrastające ceny energii i szkła mogą osłabić zyski spółki, czego skutki widać było już w IV kwartale, który był drugim z rzędu, kiedy zyski spółki spadły r/r. Mimo to Ambra zanotowała rekordowy rok z zyskiem netto na poziomie 51,8 mln zł i przebiła aż o 10% oczekiwania analityków.

wyniki-ambra-1

Wzrost zysku netto o 14% r/r nie przełożył się na większy wzrost dywidendy. Zarząd zarekomendował wypłacenie zysku na poziomie 1 zł na akcję, co oznacza 5% wzrost dywidendy. Może to zapowiadać przygotowanie się spółki na trudniejszy rok. Dzięki takiej decyzji zarządowi może udać się w następnym roku utrzymać strategię utrzymania dywidendy na poziomie nie mniejszym niż rok wcześniej.

AMBRA WYKRES

Zobacz także: Mostostal Zabrze kończy półrocze mocnym wynikiem, jednak rosnące ceny energii mogą obniżyć rentowność spółki w 2023 roku

Śnieżka oceniona neutralnie

Producent farb i lakierów zanotował w 2Q22 roku przychody na poziomie 213,5 mln (6% niższe niż rok wcześniej i 10% mniejsze niż przewidywania analityków). W największym stopniu przyczyniły się do tego gorsze od prognozowanych wyniki na polskim i węgierskim rynku. Mniejsze przychody mimo wyższych cen oznaczają spadek popytu na produkty Śnieżki. Pozytywnym zaskoczeniem był za to rynek ukraiński, na którym mimo trwającej wojny spółka zanotowała wyższe przychody o 95% kw/kw. Zwiększona sprzedaż zdaniem analityków może być spowodowana niepewnością dotyczącą przyszłości rynku, jak również wzmocnieniem się waluty ukraińskiej w stosunku do stanu z pierwszego kwartału 2022 roku.

Śnieżka zaskoczyła pozytywnie utrzymując wysokie marże na sprzedaży na poziomie 40,06% (w porównaniu do 34,8% w 1Q22), czego powodem również była w głównej mierze Ukraina. Maklerzy jednak studzą optymizm przewidując, że sytuacja ta nie utrzyma się w dłuższym terminie.

sniezka-akcje1

EBITDA w 2 kwartale wyniosła 33,8 mln zł i przewyższyła o 13% oczekiwania analityków głównie dzięki jednorazowym zdarzeniom, bez których wynik EBITDA wyniósłby 30,4 mln (2% więcej niż przewidywano). Spadek zysku netto również został obciążony przez zdarzenia jednorazowe w postaci zaległego podatku, czego analitycy nie odbierają negatywnie, chociaż ostrzegają, że może to osłabić potencjał dywidendowy. W dłuższej perspektywie zarówno negatywne, jak i pozytywne wahania w tym kwartale są odbierane neutralnie w ocenie Śnieżki.

Linki do rekomendacji:

Ambra – pierwszy raport.

Śnieżka – pierwszy raport.

Zobacz także: Startuje Strefa Global Market, czytaj o inwestowaniu poza Polską i zbuduj za darmo swój globalny portfel aktywów

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.