Elektrotim wygrał przetarg na budowę zapory na Bugu. Akcje w górę, ale realizacja inwestycji nie jest oczywista
Obrazek użytkownika Gabriel Uryniuk
15 lis 2023, 11:09

Akcje Elektrotim, po wygraniu przetargu na budowę zapory na Bugu, w górę. Realizacja tej inwestycji nie jest jednak oczywista

Choć konsorcjum spółki złożyło najkorzystniejszą ofertę w przetargu dotyczącym budowy zapory na rzece Bug, to kwestia realizacji inwestycji jest niepewna.

We wtorek oferta konsorcjum Elektrotimu i zależnej Ostoyi została uznana za najkorzystniejszą w przetargu dotyczącym budowy bariery elektronicznej na odcinku rzeki Bug liczącym 172 km. Wartość oferty opiewa na 279 mln zł brutto. We wtorek notowania spółki zyskały ponad 6 proc.

Zobacz także: Rekomendacje wrzesień 2023 – oto jakie spółki zalecali kupować i sprzedawać maklerzy

Kontrakt może poprawić portfel zamówień

Eksperci DM BDM w raporcie stworzonym w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego zwracają uwagę, że gdyby udało się zawrzeć kontrakt w obecnym kształcie, to jego wartość w przeliczeniu na km bariery byłaby tylko nieznacznie gorsza, niż w przypadku tego dotyczącego blokady na granicy z Białorusią.

„Wstępnie zakładaliśmy wtedy, że wartość ofert w przeliczeniu na km może być niższa niż w przypadku perymetrii lądowej na granicy z Białorusią (1,38 mln zł/km). W przypadku wygranego przez Elektrotim przetargu na Bugu jest to 1,31 mln zł/km, czyli tylko nieznacznie mniej” komentują eksperci.

Notowania Elektrotimu od początku roku.

Elektrotim najlepsza oferta

Co więcej, wspomniany kontrakt może poprawić portfel zamówień, którego wartość po II kw. 2023 r. opiewała na 626 mln zł.

„Informacja jest pozytywna, dająca spółce szansę na istotne zwiększenie backlogu (po II kw. 2023 r. wynosił 626 mln zł). Aczkolwiek jest to dopiero wybór oferty. Zakładamy, że mogą pojawić się odwołania, ale biorąc pod uwagę doświadczenie spółki z innych kontraktów z Strażą Graniczną uważamy, że ryzyko, że oferta mogła być wadliwa, jest niskie” dodają analitycy DM BDM.

Zobacz także: Analitycy podnoszą cenę docelową dla akcji Elektrotim. Spółka może utrzymywać pozytywny trend wynikowy

Co postanowi nowy rząd?

Największą niewiadomą w przypadku zapory na Bugu jest jednak podejście do realizacji kontraktu przez nowy rząd. Sytuację z pewnością komplikuje fakt, że inwestycja miała być realizowana ze środków unijnych.

„W warunkach przetargu zapisano, że może on być unieważniony, jeżeli środki publiczne, które zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, nie zostaną mu przyznane. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że źródłem finansowania są środki unijne - Program Krajowego Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej Funduszu Zintegrowanego Zarządzania Granicami” podsumowują analitycy.

Zobacz także: Rekomendacje październik 2023 – oto jakie spółki zalecali kupować i sprzedawać maklerzy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.