Analitycy neutralnie oceniają wyniki Medicalgorythmics
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
30 lis 2023, 13:48

Medicalgorythmics kontynuuje transformację modelu biznesowego. Analitycy neutralnie oceniają wyniki finansowe

Medicalgorithmics, spółka z sektora Medtech wchodząca w skład indeksu sWIG80, kontynuuje transformację swojego modelu biznesowego zgodnie z celami określonymi w nowej strategii rozwoju. Skonsolidowane przychody w trzecim kwartale wyniosły ponad 9,5 mln zł wobec 9,7 mln zł w drugim kwartale bieżącego roku.

W okresie od stycznia do września br. Medicalgorithmics wykazał skonsolidowany zysk netto w wysokości 98 tys. zł wobec 21 mln zł straty rok wcześniej. Spółka pozyskała szereg nowych partnerów biznesowych, w tym trzech globalnych liderów w obszarze nowoczesnej diagnostyki kardiologicznej, dla których chce zostać głównym dostawcą oprogramowania diagnostycznego opartego na algorytmach sztucznej inteligencji.

Medicalgorythmics wyniki

„Wyniki oceniamy raczej neutralnie, bez większych zaskoczeń. Wyniki płaskie kw/kw na poziomie sprzedaży i EBITDA, wynik dodatni dzięki różnicom kursowym. Oczekujemy podobnych wyników kw/kw w 4Q23. Od 1Q24 do końca przychodów React zakładamy spadek przychodów, z drugiej strony powinny pojawić się pierwsze niewielkie przychody z nowych kontraktów z IDTF podpisanych w ostatnich miesiącach.” - pisze Łukasz Kosiarski analityk IPOPEMA Securities

Zobacz także: Medicalgorithmics z nową strategią rozwoju do 2026 r.

Transformacja modelu biznesowego

Zgodnie z zaprezentowaną wiosną strategią Medicalgorythmics przebudowuje na rynku USA model dystrybucji i tworzy sieć partnerów, z którymi współpracuje w modelu bez wyłączności. Spółka pozyskała już trzy nowe ośrodki diagnostyczne (IDTF) jako dystrybutorów w miejsce dotychczasowego partnera, z którym współpraca będzie trwała do grudnia 2023 roku. Spółka deklaruje, że nowi dystrybutorzy mogą generować przychody od pierwszego kwartału przyszłego roku. Zgodnie ze strategią, spółka planuje w każdym kolejnym kwartale pozyskiwać nowych partnerów na rynku amerykańskim.

„Umowa z React (dawny Medi-Lynx) obowiązuje do końca 4Q23. W 3Q23 React odpowiadał za 36% przychodów ogółem i 44% przychodów z usług. Na 4Q23 wstępnie zakładamy podobne wyniki kw/kw. Od 1Q24 powinny się pojawić pierwsze, raczej niewielkie przychody z nowych kontraktów z nowymi IDTF, które jednak na początku nie będą w stanie zastąpić ubytku biznesu od React, przez to spodziewamy się spadku rentowności i ujemnych wyników finansowych. Koszty operacyjne na poziomie ok. PLN 10m kwartalnie mogą się utrzymać lub lekko wzrosnąć, dodatkowo w zależności od decyzji WZA mogą się pojawić niegotówkowe koszty programu motywacyjnego.” - komentuje analityk IPOPEMA Securities

Zobacz także: Medicalgorythmics, pomimo wypowiedzenia umowy z React, wciąż ma duży potencjał wzrostu. Analitycy Ipopemy rekomendują kupuj akcje spółki

Rozwój technologii VCAST

Medicalgorithmics kontynuuje rozwój nowego produktu – VCAST. Jest to system medyczny służący do nieinwazyjnej analizy stanu naczyń wieńcowych w kierunku diagnostyki choroby wieńcowej serca, przy wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji. W październiku spółka rozpoczęła proces certyfikacji CE na rynku unijnym, który ma zostać zakończony w pierwszym kwartale nadchodzącego roku oraz przygotowuje się do rozpoczęcia procesu certyfikacji na rynku amerykańskim w 2024 roku.

Technologia VCAST jest rozwijana przez Kardiolytics, amerykańską spółkę w 100% zależną od Medicalgorithmics, przejętą w ramach strategicznej inwestycji Biofund w grudniu 2022 r.

Medicalgorithmics pozyskał już pierwszego istotnego klienta na nową technologię – we wrześniu medtech podpisał list intencyjny, z polską firmą Grupa Diagnostyka na wykorzystanie VCAST do diagnozy choroby wieńcowej w placówkach diagnostycznych partnera. Grupa Diagnostyka to największa w Polsce sieć laboratoriów medycznych, wykonująca rocznie ponad 130 mln badań.

Kurs akcji Medicalgorythmics

Medicalgorythmics akcje

Zobacz także: Technologie Medicalgorithmics i Kardiolytics są komplementarne i mogą nam pozwolić wejść na znacznie większy rynek niż ten na którym działamy - Maciej Gamrot i Przemysław Tadla

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.