BM PKO BP obniża rekomendacją dla akcji Oponeo, ale podnosi cenę docelową
Obrazek użytkownika Gabriel Uryniuk
10 maj 2024, 16:47

BM PKO BP obniża rekomendacją dla akcji Oponeo, ale podnosi cenę docelową

Analitycy instytucji, mimo podwyższenia ceny docelowej walorów dystrybutora opon, zmienili zalecenie z „kupuj” na „trzymaj”. W rekomendacji z 10 maja 2024 podnieśli wycenę do 63,5 zł. Całą analizę z wyceną można przeczytać TUTAJ.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy notowania Oponeo wzrosły o ponad 40%, podczas gdy indeks sWIG80 zyskał lekko ponad 15%. Perspektywa poprawy wyników oraz wiara akcjonariuszy w firmę dobrze rokuje na następne kwartały. Analitycy dostrzegają jednak pewne ryzyka.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Raport w centrum uwagi

Eksperci BM PKO BP podwyższyli cenę docelową dla papierów Oponeo z 51 zł do 63,5 zł, obniżając jednocześnie rekomendację z „kupuj” do „trzymaj”. Jak zauważono, podczas gdy wolumeny na rynku opon w 2023 r. osunęły się w porównaniu do 2022 r. o około 13%, giełdowej firmie udało się zwiększyć wolumen sprzedaży o 9,5%, dzięki czemu udało się poprawić udział w rynku.

Wyniki oraz prognozy rezultatów w najbliższych latach dla Oponeo

Wyniki i prognozy Oponeo

Źródło: BM PKO BP

„Choć te dane nie uwzględniają kategorii opon importowanych z Azji (niewątpliwie wyraźnie rosnącej, również w Oponeo), spółka najprawdopodobniej zwiększyła udział w rynku. Po dobrym raporcie za IV kw. 2023 r. (wolumeny, rentowność), podwyższamy naszą ścieżkę wyników (EBIT) na kolejne lata mniej więcej o 7%” zauważyli analitycy BM PKO BP. Podkreślono również, że główni akcjonariusze wierzą w spółkę, czego wyrazem był skup 10,9 proc. akcji z rynku.

Zobacz także: Rekomendacje kwiecień 2024 – oto jakie spółki zalecali kupować i sprzedawać maklerzy

I kw. 2024 r. powinien być udany

2023 r. Oponeo zakończyło wypracowując niemal 1,9 mld zł przychodów, o 10,4% więcej niż w 2022 r. EBITDA wzrosła z 82 mln zł do 87 mln zł, zysk netto podskoczył zaś o 31% do 54 mln zł. Zdaje się, że dobry trend z ubiegłego roku był kontynuowany także w I kw.

Szacunki wyników Oponeo w I kw. 2024 r.

Prognozy I kw. 24 Oponeo

Źródło: BM PKO BP

„Początek 2024 r. wydaje się dobry. Wczesne rozpoczęcie sezonu (pogoda) powinno pozytywnie wpłynąć na I kw. 2024 r., nie ma to jednak istotnego wpływu na wycenę. […] Głównym powodem obniżenia naszej rekomendacji jest 42% wzrost kursu od daty wydania naszego ostatniego raportu” zauważyli analitycy BM PKO BP. Jednocześnie, wśród ryzyk wymieniają m.in. problemy z frachtem, które wpływają na dostępność towaru z Azji oraz rosnącą konkurencję w sprzedaży internetowej.

Notowania Oponeo w ciągu ostatnich 12 miesięcy

Oponeo wykres

Zobacz także: Rekomendacje marzec 2024 – oto jakie spółki zalecali kupować i sprzedawać maklerzy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.