Największy deweloper na świecie China Evergrande ma 300 mld USD długu i problem z jego spłatą
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
27 sie 2021, 11:00

Największy deweloper na świecie China Evergrande ma 300 mld USD długu i problem z jego spłatą

W ciągu 12 miesięcy wycena największego na świecie dewelopera spadła o -77%, do 60 mld dolarów hongkońskich.

Chiński deweloper China Evergrande ostrzegł o możliwości spadku zysku w I połowie 2021 rok do roku o -39%. W trakcie czwartkowej sesji akcje spółki zanurkowały o -7,24%.

 

Notowania China Evergrande na tle MSCI Hong Kong Index (linia niebieska) – 1 rok

Notowania China Evergrande

Źródło: Barron’s

Deweloper ma niemal tak duży dług, jak Polska

Największy deweloper na świecie wpadł w duże kłopoty finansowe. Sprzedaż domów w Chinach nie idzie już tak dobrze, jak do niedawna. Co więcej, spółka jest niesamowicie zadłużona, na ponad 300 mld USD, czyli około 1,2 bln zł. Dla porównania, Polska ma 1,5 bln zł zadłużenia. W czerwcu nie wykupiła w terminie swoich obligacji.

Sytuacja China Evergrande jest na tyle poważna, że władze w Pekinie wezwały zarząd spółki do natychmiastowego rozwiązania problemów z długiem. Rząd prowincji Guangdong chce, by banki utworzyły komitet wierzycieli – wtedy łatwiej byłoby obniżyć oprocentowanie pożyczek i kredytów zaciągniętych przez dewelopera oraz zapewnić mu dodatkowe wsparcie. Wszyscy obawiają się dalszej degradacji wyników finansowych tak olbrzymiego podmiotu.

Deweloper chce współpracować z podmiotami publicznymi i bankami w celu uzdrowienia swojej sytuacji finansowej. „Grupa Evergrande w pełni wdroży wymogi nałożone przez rząd centralny, konieczne dla utrzymania stabilnego i zdrowego rozwoju rynku nieruchomości” – stwierdziła spółka w komunikacie.

Zobacz także: Fundamenty KGHM i JSW są obecnie bardzo mocne – twierdzi Jakub Szkopek, analityk BM mBanku

Góra długu coraz bardziej ciąży

Mimo że deweloper w ostatnim czasie sprzedał aktywa i obniżył ceny mieszkań o 25%, by notować lepszą sprzedaż, a następnie wykupił w terminie obligacje, to analitycy wskazują, że to wciąż mało. „Należy spodziewać się dalszej wyprzedaży aktywów China Evergrande, bo potrzeby finansowe tej spółki są gigantyczne” – mówi Chuanyi Zhou, analityk Lucror Analytics. Kilka dni temu deweloper poinformował, że prowadzi rozmowy z Xiaomi w sprawie wejścia tego koncernu do akcjonariatu Evergrande New Energy Vehicle, czyli spółki córki zajmującej się produkcją aut elektrycznych.

Obligacje dewelopera o dacie wykupu lipiec 2022 co prawda ostatnio urosły na wycenie, ale potaniały te o dacie wykupu maj 2023. To oznacza, że rynek nie jest zbyt optymistyczny, jeśli chodzi o sytuację finansową spółki w długim terminie.

Ceny bid i ask obligacji China Evergrande zapadającej w kwietniu 2024 r.

Ceny bid i ask obligacji China Evergrande

Źródło: bondsupermart.com

Wei Liang Chang, strateg singapurskiego DBS Banku, uważa, że jest za wcześnie, by oceniać, czy China Evergrande będzie wielkim problemem dla chińskiego rynku finansowego i nieruchomości. „Faktem jest jednak że to jest spółka w pełni prywatna, i ma do uregulowania zobowiązania w wysokości 37 mld USD w ciągu najbliższych 12 miesięcy. To nie jest oczywiste, czy będzie mogła liczyć na jakąkolwiek rządową pomoc” – podkreślił Wei Liang Chang.

Na początku sierpnia agencja S&P obniżyła rating China Evergrande do CCC z B-, podkreślając, że konglomerat staje na krawędzi wypłacalności. „Tymczasem plan spółki na wyjście z tej trudnej sytuacji jest niejasny, brak mu spójności i klarowności” – podkreślili analitycy S&P.

Terminy zapadalności obligacji China Evergrande

Terminy zapadalności obligacji China Evergrande

Źródło: Bloomberg / SG Analytics

Tym, którzy chcieliby wgryźć się w temat sytuacji finansowej China Evergrande polecamy analizę pt. „China’s Perfect Storm: Will Evergrande Swim or Sink?” opublikowaną przez SG Analytics.

Zobacz także: PZU w II kwartale zarobiło 774 mln zł, 20 mln zł powyżej konsensusu

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.