XTPL czyli technologia ultraprecyzyjnego drukowania, która odpowiada na globalne wyzwania elektroniki – dzień inwestora
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
27 wrz 2021, 13:00

Technologia ultraprecyzyjnego drukowania odpowiada na trzy globalne trendy, z którymi zmaga się elektronika – podsumowanie dnia inwestora XTPL

Technologia ultraprecyzyjnego drukowania, którą rozwija XTPL, odpowiada na trzy globalne trendy, które coraz silniej oddziałują na rynek nowoczesnej elektroniki. Polska spółka  jest już na etapie komercjalizacji swoich rozwiązań. Tak w skrócie można podsumować wirtualny dzień inwestora XTPL, który odbył się 14 września. 

Producenci elektroniki zmagają się z trzema megatrendami, które wywierają presję na ich produkcję. Branża obecnie silnie skupia się na postępującej miniaturyzacji rozmiarów oraz wagi urządzeń elektronicznych, zmianie ich form i właściwości, idąc w kierunku coraz większej elastyczności i trójwymiarowości. Ostatnim globalnym trendem jest także dbałość o ekologię i przechodzenie na zielone technologie. W praktyce oznacza to, że producenci elektroniki muszą coraz mocniej dbać o to, aby w efektywny sposób wykorzystywać materiały rzadkie, a sam proces produkcji generował jak najmniej odpadów. Na te wszystkie globalne wyzwania odpowiada technologia ultraprecyzyjnego drukowania UPD, którą opracował i dysponuje XTPL.

- XTPL to przede wszystkim zespół fantastycznych i utalentowanych osób z wiedzą, które wspólnie pod jednym dachem tworzą globalnie unikalną technologię ultraprecyzyjnego drukowania materiałów, która pomoże w rewolucji w przemyśle elektronicznym - powiedział dr Filip Granek CEO i założyciel XTPL w trakcie wirtualnego dnia inwestora

XTPL przekształca się z firmy R&D w spółkę komercjalizującą  technologię

XTPL to innowacyjna spółka, która powstała 6 lat temu i w tym czasie stworzyła autorską technologię ultraprecyzyjnego drukowania. W tej chwili polska spółka przechodzi do procesu komercjalizacji wytworzonego know-how.

- XTPL działa od sześciu lat, w tym czasie zbudowaliśmy solidne fundamenty. Mamy opracowane i opatentowane rozwiązania technologiczne, nawiązaliśmy silne relacje z partnerami biznesowymi, nasza marka jest już dostrzegana na rynku azjatyckim – największym rynku jeśli chodzi o elektronikę, szczególnie drukowaną. Od firmy naukowo-badawczej przeszliśmy do firmy technologicznej – podsumował Jacek Olszański, Członek Zarządu i Dyrektor Finansowy XTPL S.A.

Zobacz także: Technologia XTPL S.A. nagrodzona w Chinach

- Obecnie skupiamy się na komercjalizacji technologii, którą opracowaliśmy przez ostatnie lata. Już dzisiaj dostarczamy do rynku dwie linie biznesowe, docelowo chcemy dostarczyć naszą technologie do masowych wdrożeń  – wyjaśnia Prezes Zarządu XTPL. Spółka już teraz komercjalizuje swoją technologię na dwa sposoby. Oferuje drukarkę Delta Printing System, która jako demonstrator technologii może być wykorzystywana do badań i prototypownia. Pierwsze wdrożenie tego produktu miało już miejsce w laboratorium na Uniwersytecie w Stuttgarcie. Drugie urządzenie trafi jeszcze w tym roku do Karlsruhe Institute of Technology (KIT) - prestiżowej uczelni technicznej w Niemczech, a następne wdrożenia mają nastąpić wkrótce. Kolejnym źródłem przychodu jest linia biznesowa wysoko-stężonych tuszów bazujących na nanocząstkach metalicznych, które XTPL sprzedaje i dystrybuuje do klientów m.in. w Europie, Azji czy Stanach Zjednoczonych.

Docelowo, XTPL dąży do tego, aby wytworzona przez spółkę technologia została wdrożona masowo na linię produkcyjną elektroniki. Spółkę interesują w tym zakresie zwłaszcza trzy obszary rynku: mikroelektronika, wyświetlacze i zaawansowane płytki PCB. Polska spółka pracuje obecnie nad komercjalizacją i wdrożeniem modułu drukującego EPSILON na linie przemysłowe producentów elektroniki.
 

xtprl


W wirtualnym dniu inwestora XTPL wzięło udział blisko 200 osób. Spółka przeprowadziła zarówno prezentacje na żywo, jak również pokazała wcześniej przygotowane materiały wideo z kluczowymi członkami zespołu. W czasie wydarzenia odbyła się również sesja pytań i odpowiedzi. Zarząd liczy, że kolejny dzień inwestora XTPL odbędzie się już w formie stacjonarnej, a do tego czasu zachęca do śledzenia spółki m.in. w mediach społecznościowych na oficjalnych kontach w serwisach: Facebook, Linkedin, Twitter i YouTube.

Zobacz także: Produkcja aut na świecie spada. Brak półprzewodników sprawia, że ceny używanych aut rosną i spada rejestracja nowych

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.