Rosnący dolar sprzyja KGHM. Sierra Gorda i zagraniczne aktywa nakręciły zysk producenta miedzi
Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
22 lis 2021, 06:46

Sierra Gorda i zagraniczne aktywa KGHM nakręciły zyski spółki. Wynikom w czwartym kwartale może sprzyjać drożejący dolar

W 3 kwartale 2021 Sierra Gorda i zagraniczne aktywa KGHM odpowiadały za prawię 50% zysku spółki na poziomie EBITDA. Spółka w 3 kwartały wygenerowała prawie 5 mld zł zysku netto, a w czwartym kwartale będzie jej sprzyjać rosnący kurs dolara.

Najnowszy raport finansowy Grupy KGHM za III kwartał 2021 r. okazał się być zgodny z oczekiwaniami rynkowymi. Zarówno przychody jak i skorygowana EBITDA były zbieżne z konsensusem PAP. W wartościach liczbowych przychody ze sprzedaży grupy wyniosły 7,2 mld zł wobec 5,6 mld zł rok wcześniej, a skorygowana EBITDA osiągnęła wartość 2,42 mld zł wobec 1,77 mld zł rok wcześniej. Wzrost wyników grupa zawdzięcza głównie wzrostom cen miedzi i molibdenu. Pierwszy surowiec zyskał w notowaniach wyrażonych w dolarach 44%, a drugi 148% w ciągu roku. Niewielkie wzrosty, ale również sprzyjające grupie odnotowało srebro oraz kurs walutowy usd/pln.
 

Czynniki które najmocniej wpłynęły na wyniki KGHM w Q3 2021

k11

źródło: spółka

Zobacz także: Dolar rośnie w stosunku do złotego. Stopy procentowe w Polsce muszą rosnąć, aby nasza waluta nie poszła śladami tureckiej liry

Skonsolidowany zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł w III kw. 2021 r. nieco ponad 1 mld zł wobec 472 mln zł w porównywalnym okresie rok wcześniej. Na tym poziomie wynikowym, zaraportowany przez spółkę wynik okazał się wyraźnie wyższy od konsensusu, który wskazywał 814 mln zł.

Przyglądając się składowym zyskowności, widać wyraźną poprawę wyników chilijskiej kopalni Sierra Gorda, w której KGHM ma 55% udziałów. Poprawa była już widoczna w poprzednich okresach i nadal ta tendencja się utrzymuje. Skorygowana EBITDA Sierra Gorda (proporcjonalnie do posiadanych udziałów) tylko w III kw. br. wyniosła 759 mln zł, co odpowiada 31% wyniku całej grupy. Z kolei KGHM International dodał 460 mln zł skorygowanej EBITDA. To oznacza, że zagraniczne kopalnie odpowiadały za połowę wyniku grupy. Warto też podkreślić, że skorygowana EBITDA Sierra Gorda za 9 miesięcy 2021 wyniosła 2,24 mld zł, co oznacza poprawę aż o 1,46 mld zł.

Zobacz także: Dolar mocno rośnie po tym gdy inflacja w USA okazała się wysoka. Kurs jest najwyżej od maja 2020 roku

Prawie 5 mld zł zysku netto

Łącznie po trzech kwartałach 2021 r. Grupa KGHM może pochwalić się przychodami w kwocie niemal 22 mld zł, skorygowaną EBITDA na poziomie 7,73 mld zł oraz 4,76 mld zł zysku netto przypisanego jednostce dominującej. To właśnie zysk netto wypada najbardziej okazale w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej, kiedy wyniósł 1,17 mld zł.
 

Kurs akcji KGHM

KGHM Akcje


Wysoka zyskowność sprzyja obniżaniu zadłużenia grupy, które na koniec września br. wyniosło 6 mld zł wobec 7,3 mld zł 9 miesięcy wcześniej. Słabiej w ujęciu rok do roku wypadają jednak przepływy pieniężne z działalności operacyjnej, które wyniosły po trzech kwartałach br. do 2,66 mld zł wobec 3,25 mld zł rok wcześniej. Głównym tego powodem są zmiany w strukturze kapitału obrotowego, a dokładniej wzrost wartości zapasów i należności, a spadek zobowiązań handlowych. Te zmiany w bilansie oraz struktura w rachunku przepływów pieniężnych jest jednak pozytywna z punktu widzenia polepszania sytuacji finansowej Grupy KGHM.

Podczas czatu z przedstawicielem zarządu KGHM, wiele pytań dotyczyło perspektyw dla rynku i cen miedzi, a także perspektyw dla kolejnej dywidendy. Tradycyjnie padały też pytania o zachowanie kursu akcji.
 

k1

k2


W ostatnich dniach wyraźnie rośnie kurs dolara w relacji do polskiej złotówki. Dla KGHM jako eksportera jest to korzystne. Co prawda część kosztów grupy jest ponoszona również w dolarze, ale w stosunku do dużej części przychodów rozliczanych w dolarze, mają one wyraźnie niższy udział. Patrząc od strony sygnałów analizy technicznej na wykres usd/pln, widać obecnie wybicie ponad lokalny opór na poziomie 4 zł. Oznacza to sygnał kupna i możliwość dalszej zwyżki.

Zobacz także: „Uważam nasze wyniki operacyjne za bardzo dobre i widzę dla nas doskonałą perspektywę na przyszłość” - relacja czatu z Wiceprezesem Zarządu KGHM ds. Finansowych

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.