PCC Rokita stawia mocno na zrównoważony rozwój i inwestycje również w odnawialne źródła energii
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
01 wrz 2022, 13:54

PCC Rokita stawia mocno na zrównoważony rozwój i inwestycje również w odnawialne źródła energii

„Rozważamy kolejne inwestycje w rozbudowę instalacji. Analizujemy również inwestycje związane ze środowiskiem” - mówi Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita a czacie inwestorskim. PCC Rokita podaje dobre wyniki finansowe i rozwija zieloną chemię oraz inwestuje w odnawialne źródła energii. Zarząd zwraca też uwagę na zagrożenia i wyzwania stojące przed spółką w najbliższych kwartałach.

PCC Rokita jest producentem i dystrybutorem związków chemicznych takich jak poliole, chloropochodne oraz produkty fosforo- i naftalenopochodne. Trzy główne segmenty produkcyjne działalności grupy PCC Rokita, składającej się z blisko 30 spółek, są Poliuretany, Chloropochodne oraz Inna działalność chemiczna.

Dobre wyniki PCC Rokita w I półroczu 2022 r.

Zakończone półrocze spółka uważa za udane. Jej skonsolidowany zysk EBITDA wzrósł o 30% w porównaniu z analogicznym półroczem w 2021 r. osiągając poziom blisko 385 mln zł. Natomiast wypracowany zysk netto w wysokości 241 mln zł był o 50% wyższy rok do roku.

„Podobnie jak w pierwszym kwartale tego roku, siłą napędową w głównej mierze były wyniki segmentu Chloropochodne. Zysk EBITDA tego segmentu był ponad 3,5x wyższy względem pierwszych sześciu miesięcy 2021. Dobrą passę kontynuuje również segment Inna działalność chemiczna, gdzie wypracowaliśmy zysk EBITDA o połowę wyższy od wyniku z pierwszego półrocza 2021” – mówi wiceprezes Rafał Zdon.

Segment osiągnął dobre wyniki głównie dzięki cenom ługu sodowego i sody kaustycznej, które osiągały kolejne szczyty. W porównaniu do pierwszego półrocza 2021 r. średnie ceny wzrosły odpowiednio o ponad 130% i o prawie 140%.

„Do tego wszystkie produkty segmentu cieszyły się dużym popytem, co pozwoliło nam utrzymać wysoki poziom produkcji” - uzupełnia wiceprezes.

Z drugiej strony sprzedaż polioli zmniejszyła się.

„W pierwszym kwartale popyt na poliole był niższy niż na początku 2021 roku, ale wciąż pracowaliśmy na pełnych mocach produkcyjnych. W drugim kwartale rynek wyraźnie się osłabił i nastąpiło odwrócenie sytuacji popytowo-podażowej. Na ten moment, trend cen polioli jest ciężki do przewidzenia” – dodaje.

W ostatnich miesiącach, w segmencie Chloropochodnych PCC Rokita wykorzystuje zdolności produkcyjne na średnim poziomie ponad 95%. Jednocześnie w segmencie polioli w czerwcu br. pierwszy raz od wielu miesięcy spółka odnotowała niewykorzystane moce produkcyjne.

Jednak, jak podkreśla zarząd, dla spółki kluczowa jest dywersyfikacja działalności, co ogranicza podatność na zmiany trendów i na dekoniunkturę.

Wpływ kosztów energii na działalność

Rozwój sprzedaży i tym samym poprawa przychodów i zysków stanowi wciąż duże wyzwanie dla spółki. Głównym źródłem zagrożeń jest pogłębiający się kryzys energetyczny i wywołane przez to pogorszenie się sytuacji w gospodarce. Dalsze wzrosty cen energii mogą wpłynąć na wyniki.

„Ceny energii są już dzisiaj horrendalne (…) Z czasem i dla nas koszty energii elektrycznej stają się i będą się stawały znacząco wyższe. Spółka ma tylko częściowo pokryte zapotrzebowania na energię elektryczną zakupami realizowanymi jeszcze sprzed podwyżek” – zwraca uwagę Rafał Zdon.

Z drugiej strony, wiceprezes podkreśla, że monitoruje i reaguje na obecną sytuację rynkową:

„Przede wszystkim staramy się robić swoje, ale jednocześnie musimy reagować na obecną sytuację. Kontynuujemy inwestycje.

Kluczowym wyzwaniem jest wpływ wzrostu cen na rentowność segmentu Chloropochodnych. PCC Rokita stara się więc przekładać podwyżki kosztów na ceny produktów.

Innym sposobem zmniejszania wpływu cen energii na marże są inwestycje w powiększanie zdolności produkcji energii własnej z odnawialnych źródeł i obniżanie energochłonności procesów technologicznych.

„Od dłuższego czasu aktywnie poprawiamy naszą efektywność energetyczną. W tym roku przyjęliśmy założenia strategii dekarbonizacji na lata 2022-2050. Zamierzamy obniżać energochłonność naszych procesów technologicznych. Zakładamy też zmianę struktury zużywanej energii elektrycznej, m.in. stopniowo zastępując paliwa kopalne energią odnawialną. Rozważamy zarówno nabywanie zielonej energii od dostawców zewnętrznych, jak i samodzielną jej produkcję” - wyjaśnia wiceprezes.

Już teraz widać stopniową poprawę efektywności energetycznej w spółce:

„W ubiegłym roku zakończyliśmy budowę kotłowni wodorowo-gazowej, produkującej parę technologiczną na potrzeby własne. Dzięki niej możliwe jest odzyskiwania energii cieplnej ze spalin” - dodaje.

Z kolei rosnące ceny gazu nie mają większego wpływu na koszty spółki:

„Produkcja PCC Rokita w niewielkim stopniu opiera się na gazie. Liczbowo, roczne zakupy gazu nie stanowią nawet 1% ogólnych zakupów Spółki” – podaje dane Rafał Zdon.

Zobacz także: Relacja czatu z wiceprezesem zarządu PCC Rokita 

Plany rozwoju Grupy PCC Rokita i inwestycje w zieloną chemię

Spółka nie podaje prognoz przyszłych wyników, ale wskazuje na trendy mające wpływ na przyszłe marże i przychody oraz wskazuje na własne inwestycje w rozwój i zieloną chemię.

„To co obecnie zauważamy, to kontynuacja trendu wzrostowego cen ługu sodowego. W pierwszym półroczu 2022 ceny ługu sodowego i sody kaustycznej wzrosło o 130-140% względem roku ubiegłego. Z drugiej strony zauważalny jest spadek cen polioli (…) Popyt na poliole w gospodarce europejskiej zauważalnie spadł, szczególnie jeśli chodzi o poliole dla meblarstwa i budownictwa. Trudno oszacować, jak tutaj sytuacja dalej będzie się rozwijać” - zwraca uwagę wiceprezes na czacie inwestorskim.

„Celem zasadniczym inwestycji jest zwiększanie wolumenu wytwarzanych wyrobów” - dodaje.

Spółka regularnie wzbogaca swoje portfolio o kolejne, specjalistyczne i wysokomarżowe produkty.

„Takimi produktami może pochwalić się segment Poliuretany, ale też i Inna działalność chemiczna. Celem jest zwiększanie udział produktów specjalistycznych w sprzedaży” - podaje przykład wiceprezes.

PCC Rokita stawia też mocno na zrównoważony rozwój i inwestycje. Spółka rozwija dział produktów z serii PCC Greenline. Stanowią one już ok. 20% oferowanych produktów.

„W swojej ofercie posiadamy m.in. zielony chlor i ług sodowy, który produkowany jest w oparciu o przyjazną dla środowiska technologię membranową. Co istotne, energia zużywana w procesie ich produkcji jest zielona, ponieważ ma pokrycie w gwarancjach pochodzenia z OZE” - podkreśla Rafał Zdon.

Jedna z ważniejszych inwestycji jest realizowana przez spółkę PCC BD (joint venture PCC EXOL i PCC Rokita). Budowany jest nowy uniwersalny zakład w Brzegu Dolnym.

Inwestycja jest w toku mimo wzrostu kosztów.

„W pierwszym półroczu spółka PCC BD prowadziła prace przygotowawcze do projektu. W trakcie przygotowywania jest projekt bazowy, którego następstwem będzie projekt wykonawczy inwestycji. Jeśli chodzi o termin realizacji, to w dalszym ciągu szacujemy go na połowę 2026 roku” - mówi wiceprezes.

Spółka rozważa też następne inwestycje w rozbudowę instalacji.

Zobacz także: Czaty inwestorskie z zarządami spółek notowanych na GPW w Strefie Inwestorów 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.