Vercom zamierza podwoić EBITDA w ciągu 2 lat oraz zwiększać dywidendę
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
30 mar 2023, 14:25

Vercom zamierza podwoić EBITDA w ciągu 2 lat oraz zwiększać dywidendę

Vercom, na webinarze poświęconym omówieniu rekordowych wyników rocznych, przedstawił plany i cele dotyczące dalszego rozwoju m.in. podwojenie EBITDA w następnych dwóch latach. Zarząd złożył także deklarację wypłaty coraz wyższych dywidend w przyszłości.

Vercom osiągnął rekordowe wyniki w 2022 r., znacznie wyższe w porównaniu z poprzednim rokiem. Przychody wzrosły do 260 mln zł, czyli o 45,5% r/r. Jeszcze większy, bo 49% wzrost zanotowano na poziomie znormalizowanej EBITDA której wartość osiągnęła 55 mln zł. Marża brutto za 2022 r., w wysokości 116 mln zł, jest dwukrotnie wyższa w stosunku do marży uzyskanej w 2021 roku.
 

Przychody Vercom lata 2013-2022

Przychody Vercom

Źródło: Spółka
 

„Przez ostatnią dekadę rośliśmy w bardzo wysokim tempie. W tym okresie nasz skumulowany wzrost był 40-krotny. Dzisiaj mamy zdecydowanie większą spółkę niż mieliśmy jeszcze 10 lat temu i konsekwentnie budujemy naszą obecność na rynkach (...) Wyjątkowo dobre wyniki są pokłosiem oczywiście działań przeprowadzonych w ostatnich latach, w tym też działań związanych z naszą ekspansją zagraniczną” - mówi Łukasz Szałaśnik, dyrektor finansowy Vercom.

Podwaliny pod dalszy rozwój

Zarząd podkreśla, że rok 2022 był wyjątkowy nie tylko pod względem wyników, ale też pod względem udanej budowy podwalin pod dalszy rozwój w kolejnych latach.

„Jesteśmy dzisiaj spółką, która śmiało może o sobie powiedzieć, że dostarcza usługi i działa globalnie. Nasi klienci znajdują się w 180 krajach na całym świecie, a pracownicy są zlokalizowani w ponad 30 lokalizacjach na każdym kontynencie (…) Mamy w tym momencie bardzo solidne fundamenty, które powinny nam pozwolić utrzymać wysoką dynamikę wzrostu w kolejnych latach. Przede wszystkim takim czynnikiem, który ma fundamentalne znaczenie dla naszych perspektyw, jest wyjście na wielokrotnie większy rynek” - podkreśla Krzysztof Szyszka, prezes zarządu Vercom.

Spółka koncentrowała się na rozwoju w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie osiągnęła pozycję lidera. Teraz ponad połowa przychodów jest generowana za granicą. Według przewidywań zarządu, ten udział ma się sukcesywnie zwiększać w następnych kwartałach.

„Wyjście na globalny rynek i zbudowanie tam silnej obecności otwiera przed nami zupełnie nowe perspektywy. Liczymy, że w kolejnych latach będziemy na tym bardzo mocno korzystać” - kontynuuje prezes.

„Warto też mieć z tyłu głowy, że działamy na atrakcyjnym i szybko rosnącym rynku. Tak więc liczymy na to, że te czynniki będą będą wspierać nas dalszy rozwój i oczywiście chcielibyśmy, żeby za kolejne dwa lata mogli pochwalić się przed państwem przynajmniej trzycyfrowym wynikiem na poziomie EBITDA” - kończy.

Rozwój organiczny i plan podwojenia EBITDA w następnych dwóch latach

Vercom zakończył okres akwizycji i teraz skupia się na rozwoju organicznym. Nie planuje kolejnych przejęć w najbliższym czasie. W planach spółki jest podwojenie wartości EBITDA w ciągu dwóch lat.
 

Cel wartości EBITDA do 2024 r.

EBITDA Vercom
Źródło: Spółka
 

„Osiągnięcie podwojenia wartości EBITDA w ciągu najbliższych dwóch lat będzie efektem organicznej pracy, organicznego wzrostu. No i śmiało sobie możemy powiedzieć, że jesteśmy dzisiaj spółką kompletną. Mamy to, co potrzebne, żeby dalej skalować globalnie nasz biznes, stąd też zgodnie z naszymi zapowiedziami okres inwestycyjny zakończyliśmy w zeszłym roku z przytupem, poprzez akwizycję grupy Mailer Lite” - mówi Krzysztof Szyszka.

Bezpieczeństwo przez dywersyfikację na wielu poziomach

Vercom pracuje cały czas nad tym, by nie być uzależnionym od konkretnej branży, czy obszaru geograficznego, sytuacji polityczne itp. Realizuje dywersyfikację na wielu poziomach począwszy od samej usługi, dostarczając wiele kanałów komunikacji, w przeciwieństwie do konkurencji skupiającej się na dostarczaniu tylko pojedynczych kanałów. Kolejnym poziomem dywersyfikacji jest oczywiście liczba obsługiwanych klientów z różnych branż. Na koniec 2022 roku Vercom obsługiwał ponad 66 tys. klientów (trzy razy więcej niż na koniec 2021 r. m.in. dzięki akwizycji Mailer Lite).

„Jeżeli spojrzymy na geografię naszych klientów, to zobaczymy, że dzisiaj 1/3 naszych przychodów czy sprzedaży zagranicznej jest realizowana w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Jest to dla nas główny rynek, do którego dostarczamy nasze rozwiązania. Bardzo istotnym rynkiem jest wciąż oczywiście szybko rosnący rynek bogatych krajów Europy Zachodniej, bardzo chłonny na nasze usługi. ” - podaje prezes.

Nie tylko Ameryka i Europa, ale też pozostałe kontynenty. Vercom dostarcza usługi do 180 krajów na całym świecie. Na koniec 2022 r. 16% sprzedaży pochodziło z Azji, Afryki i innych dopiero rozwijających się rynków.
 

Rynki, na których obecna jest Grupa Vercom

Grupa Vercom rynki

Źródło: Spółka
 

„Będziemy dalej kontynuować ten trend dywersyfikacji naszych przychodów w układzie geograficznym. Zwracamy na to bardzo dużą uwagę, dlatego że dzięki tej dywersyfikacji uniezależniamy się od lokalnych czynników, czy to makroekonomicznych, czy politycznych poszczególnych krajów” - dodaje.

Dywidenda i polityka dywidendowa

Vercom zaprzestał wypłacania dywidendy, przed wejściem na GPW, na okres intensywnych inwestycji. Teraz, już po zakończeniu akwizycji, wraca do dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami. Także ustanawia politykę dywidendową.

„Wracamy do wypłaty dywidend dla naszych akcjonariuszy. W ostatnich dniach przyjęliśmy nową politykę dywidendową. Uchwalona polityka zakłada wypłatę co najmniej 50% zysku netto na rzeczy dywidendy. Co więcej w tym roku zdecydowaliśmy się, jako zarząd, rekomendować wypłatę aż 80% wygenerowanego w 2022 roku zysku czyli kwotę około 25 mln zł.” - mówi Krzysztof Szyszka, prezes zarządu Vercom.

Zarząd zamierza także podwyższać wartość wypłat w następnych latach.

„Zamierzamy w kolejnych latach realizować strategię, w ramach której w każdym z kolejnych lat dywidenda będzie coraz większa. Tak, abyśmy wszyscy jako akcjonariusze spółki mogli współuczestniczyć w jej sukcesie finansowym” - dodaje.

Zobacz także: Vercom wypłaci pierwszą dywidendę. Ustanowił też politykę dywidendową 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.