Rekordowe wyniki R22. Spółka zapowiada coraz wyższe dywidendy i dalszy wzrost zysku EBITDA
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
04 kwi 2023, 12:32

R22, po rekordowych wynikach za 2022, zapowiada dalszy wzrost dywidendy i coraz wyższy zysk EBITDA

Zarząd R22, na webinarze prowadzonym przez Strefę Inwestorów, przedstawił rekordowe wyniki oraz założenia wzrostu EBITDA w następnych latach. Została też zapowiedziana kontynuacja wypłat dywidend i sukcesywne zwiększanie ich wartości. Został też poruszony temat zbyt niskiej, według zarządu, wyceny całej Grupy R22.

Grupa R22 działa od ponad 20 lat i wypracowała rozpoznawalną pozycję na rynku. Jest firmą technologiczną, która pomaga przedsiębiorstwom w automatyzacji procesów biznesowych oraz w budowaniu silnej obecności w internecie, szczególnie w obszarze komunikacji, marketingu i sprzedaży. W swoim portfolio ma przede wszystkim usługi hostingowe, komunikacyjne oraz wsparcie dla e-commerce.
 

Kurs akcji R22 od początku 2020 roku

R22 akcje (1)

Spółka rozpoczynała działalność w Polsce, gdzie odniosła duży sukces. Choć wciąż istotna część działalności pozostaje związana z naszym krajem, to wkrótce dołączyły nowe rynki Rumuński, Chorwacki i Czeski. Jednak dopiero po przejęciu MailerLite, R22 stała się prawdziwie globalnym graczem o silnej pozycji na rynku USA, rynkach południowoamerykańskich, a nawet azjatyckich i australijskich.

„Z lokalnego, środkowoeuropejskiego gracza staliśmy się światowym graczem, który operuje na rynku o wartości 50 miliardów dolarów” - mówi Jakub Dwernicki, prezes zarządu R22.
 

Główne rynki R22

R22 kraje

Źródło: spółka R22

„Mamy pracowników i klientów praktycznie we wszystkich strefach czasowych i warto tutaj zwrócić uwagę, że nie jest to obecność symboliczna, ale są to prawdziwie działające biura. Duża część przychodów pochodzi z tych rynków, szczególnie z rynku amerykańskiego, dzięki przejęciu MailerLite” - podkreśla.

Wyniki finansowe R22 za 2022 r.

W 2022 r. grupa wykazała wzrost przychodów do 446 mln zł. R22 utrzymuje dynamikę średniorocznego wzrostu na poziomie ponad 36%.
 

Przychody R22 w latach 2018-2022

Przychody R22 2018 2022

Źródło: spółka R22
 

Obecnie już 42% przychodów pochodzi z zagranicy, a celem spółki jest przekroczenie 50% udziału rynków poza Polskim. Główny parametr wzrostu R22, czyli zysk EBITDA również rośnie w podobnym tempie. Spółka w tym roku przełamała psychologiczną barierę osiągając ponad 100 mln zł znormalizowanej EBITDA.
 

Znormalizowana EBITDA R22 w latach 2018-2022

EBITDA R22

Źródło: spółka R22

„Naprawdę jesteśmy dumni z wyniku, takie przekroczenie psychologicznej bariery 100 mln zł na pewno jest godne uwagi. Było naszym celem, a teraz kolejne cele przed nami” - mówi Robert Stasik, wiceprezes zarządu R22.

Spółka odnotowała też wzrost zysku netto. W 2022 r. przekroczyła 40 mln zł z blisko 35% dynamiką rok do roku.

Znormalizowany zysk netto R22 w latach 2018-2022

Zysk netto R22

Źródło: spółka R22

ARPU

Miesięczny przychód na jednego klienta, tzw. ARPU, także rósł i osiągnął poziom 1024 zł.

ARPU R22 w latach 2018-2022

ARPU R22

Źródło: spółka R22

„Dzięki rozwojowi produktowemu udaje nam się dostarczać dodatkową wartość naszym klientom. Przede wszystkim, konsekwentnie zwiększamy ARPU generowane przez klientów, osiągając średnioroczny wzrost bliski 20%. W 2022 roku, roczne ARPU przekroczyło 1000 złotych, co oznacza wartość rzędu 100 złotych comiesięcznie. To pokazuje skalę dywersyfikacji i bezpieczeństwa naszego biznesu” - wyjaśnia Robert Stasik.

Zadłużenie

Zadłużenie spółki, według zarządu, jest na właściwym poziomie i będzie powoli redukowane w następnych latach.

Zadłużenie netto do znormalizowanej EBITDA R22 w latach 2018-2022

Zadłużenie netto do EBITDA R22

Źródło: spółka R22

„Dzięki zdolności do generowania przepływów pieniężnych, jesteśmy w stanie zmniejszać poziom zadłużenia. Najwyższy poziom zadłużenia osiągnęliśmy na dzień 30 czerwca, zaraz po przejęciu spółki MailerLite. Wtedy dług netto, czyli dług pomniejszony o środki pieniężne, wynosił około 340 milionów złotych, a w ciągu zaledwie pół roku udało nam się zredukować poziom zadłużenia o 50 milionów złotych. Dokonaliśmy tego dzięki bardzo mocnym przepływom pieniężnym i generowaniu nadwyżek gotówkowych” - wyjaśnia prezes.

Zarząd nie planuje w najbliższym czasie istotnych działań, które mogłyby zwiększyć poziom zadłużenia. Zakłada też, że ten poziom powinien na koniec roku spaść poniżej 2.

Plan znaczącego zwiększenia EBITDA w następnych latach

R22 ma bardzo ambitne plany dotyczące kontynuacji wzrostu EBITDA. Biorąc pod uwagę cele biznesowe dwóch podstawowych form działalności reprezentowanych przez Cyber Folks i Vercom, Grupa R22 zamierza osiągnąć w 2023 r. 137 mln zł EBITDA, a w 2024 r. 165 mln zł.

Cele EBITDA R22 na kolejne lata

Cele EBITDA R22

Źródło: spółka R22

„Są to założenia, do których dążymy, które chcemy zrealizować i które są możliwe do osiągnięcia. Myślę, że nie odbiegają one od dotychczasowych trendów, więc jesteśmy przekonani co do możliwości ich wykonania. I tak, to potwierdza nasze bardzo ambitne plany.” - podkreśla Jakub Dwernicki.

Ponieważ program dalszego wzrostu wymaga szerokiego działania całej grupy, był więc konsultowany z działami, które mają często inne założenia od kadry menedżerskiej. W ten sposób osiągnięcie wyznaczonych celów jest szeroko rozumiane i możliwe do zrealizowania przez grupę jako całość.

„Wierzymy więc w to, że ten program zostanie wykonany i uważamy go jak za jak najbardziej realistyczny” - dodaje

Dywidendy

Poziom zadłużenia który spółka już teraz osiągnęła i jaki będzie miała w najbliższych okresach, pozwala jej kontynuować politykę dywidendową.

R22 konsekwentnie, od samego początku notowań na GPW, dzieli się z akcjonariuszami zyskiem. W zeszłym roku wypłaciła ponad 10 mln zł w formie dywidendy i kolejne 4 mln zł w postaci skupu akcji własnych.

Dywidendy R22 w latach 2019-2022

Dywidendy R22

Źródło: spółka R22

Zarząd zamierza utrzymać politykę dywidendową. i zapowiada, że będzie rekomendować dywidendę w tym roku, tym razem bez skupu.

„Przypomnę iż zgodnie z naszą polityką dywidendową zakładamy że w każdym roku dywidenda będzie wyższa. My jako zarząd oczywiście będziemy rekomendować dywidendę w tym roku. Planujemy dystrybucję tylko i wyłącznie w formie dywidendy bez skupu akcji własnych” - podkreśla Robert Stasik.

Wycena giełdowa spółki R22

Zarząd uważa, że wycena spółki nie do końca uwzględnia jej wartość. W szczególności jeśli chodzi o część spółki poza Vercom-em.

„Zdecydowanie niedowartościowana jest ta część biznesu, którą jest Cyber Folks. Mam wrażenie, że fakt posiadania 33% akcji Profitroom, jest gdzieś w ogóle pomijany przy wycenie, a to całkiem spora wartość” - mówi Dwernicki.

Oczywiście sam fakt, że R22 jest grupą kapitałową prowadzi do dyskonta na wycenie spółki. Zarząd liczy jednak, że postrzeganie wyceny przez inwestorów uda mu się zmienić. Pracuje więc nad tym, żeby jak najlepiej i najprościej przedstawiać wyniki.

„Pracujemy nad tym. Mamy pomysł w tym kierunku. Myślę, że w bardzo niedalekiej przyszłości go przedstawimy i zakładamy, że on uprości zrozumienie grupy i mam nadzieję, że przyczyni się do uwolnienia tych wartości” - kontynuuje.

Zarząd ponadto uważa, że i samVercom jest także niedowartościowany.

„Myślę, że także Vercom jest nadal niedowartościowany. Posiadając tak cenne aktywo jakim jest MailerLite, myślę, że ta spółka jest warta więcej” - podsumowuje prezes Dwernicki.

Zobacz także: R22, notowania, dywidendy, rekomendacje w Strefie Inwestorów

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.