cyber_Folks przygotowuje się do kolejnych przejęć. Spółka obniży zadłużenie i wypłaci rekordową dywidendę
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
22 maj 2024, 15:50

cyber_Folks przygotowuje się do kolejnych przejęć. Spółka obniży zadłużenie i wypłaci rekordową dywidendę

Grupa cyber_Folks przedstawiła wyniki za I kwartał 2024 r. Spółka zamierza zmniejszyć zadłużenie do zera oraz dokonać dużych przejęć. Swój potencjał akwizycyjny ocenia na ok. 1 mld zł. Jednocześnie spółka podtrzymuje politykę dywidendową i wypłaci rekordową kwotę zysku swoim akcjonariuszom oraz ma szanse na wejście do indeksu mWIG40.

Spółka w pierwszym kwartale zwiększyła przychody o 30% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, osiągając poziom ponad 144 mln zł. EBITDA wyniosła 40 mln zł, co stanowi wzrost o 26% rok do roku.
 

Przychody cyber_Folks


„Na co zwracamy uwagę w tym kwartale, to bardzo wysoka dynamika zysku netto, o ponad 70% zarówno tego łącznego skonsolidowanego, jak i zysku netto przynależnego jednostce dominującej, czyli z uwzględnieniem faktu, że konsolidujemy 50% wyniku spółki Vercom” - mówi wiceprezes zarządu, Robert Stasik.

Wysoka dynamika wzrostu zysku netto jest wynikiem kilku czynników, w tym efektu dźwigni operacyjnej oraz obniżenia kosztów finansowych. Jak wyjaśnia Stasik, „koszty finansowe netto rok do roku spadły o blisko 35%,” co miało istotny wpływ na wzrost zysku netto. Dodatkowo, spadek efektywnej stopy opodatkowania, związany z większą koncentracją na działalności badawczej i rozwojowej, również przyczynił się do tego wyniku. Spółka bowiem skorzystała z ulg podatkowych przewidzianych dla podmiotów inwestujących w rozwój nowych produktów, co przyniosło dodatkowe korzyści finansowe.
 

Zysk netto cyber_Folks


Zwiększenie przychodów w cyber_Folks jest także efektem wzrostu sprzedaży wśród większych klientów typu enterprise w spółce Vercom. Jednak Stasik zauważa, że „pozytywny sentyment i wzrost sprzedaży wśród większych klientów typu enterprise” przyczynił się do dynamicznego wzrostu przychodów, ale marża na tych klientach jest niższa niż na klientach typu S&M. Jednak te strukturalne zmiany przyniosły ogólny wzrost przychodów ze sprzedaży. Wpływ kursu walutowego miał także wyższy negatywny wkład w porównaniu do poprzedniego roku.

Ostatnim, lecz nie mniej ważnym aspektem jest zdolność grupy do generowania przepływów pieniężnych. Cyber_Folks osiągnął bardzo wysoką konwersję EBITDA na przepływy operacyjne, wynoszącą ponad 100%.

„Przy 40 mln zysku EBITDA, ponad 42 mln przepływów z działalności operacyjnej” - podkreśla Stasik.

Dzięki stabilnym nakładom inwestycyjnym oraz spadającym kosztom odsetkowym, dynamika free cash flow wzrosła o ponad 40% rok do roku, co w połączeniu ze spadkiem poziomu zadłużenia stawia spółkę w bardzo korzystnej pozycji finansowej i umożliwia powrót do dużych przejęć (M&A).

Zobacz także: Enter Air wraca do wypłat zysków. Dywidenda w 2024 roku będzie rekordowa

Zmniejszenie zadłużenia i przejście do planów dużych przejęć

Grupa cyber_Folks zamierza skupić się na dalszym rozwoju organicznym, ale szybki wzrost nie będzie możliwy bez dużych przejęć. Dlatego też w planach jest powrót do akwizycji, które wesprze między innymi finalizacja sprzedaży Profitroom.

Jak poinformował wiceprezes zarządu Robert Stasik, sprzedaż ta przyniesie firmie 85 mln zł netto po opodatkowaniu, co oznacza trzykrotny zwrot z inwestycji. Oczekuje się, że transakcja ta zostanie sfinalizowana w ciągu najbliższych tygodni, po uzyskaniu zgody UOKiK.

"Czekamy na zgodę UOKiK na realizację tej transakcji i w ciągu najbliższych tygodni spodziewamy się decyzji ze strony urzędu i tym samym będziemy mogli tę transakcję sfinalizować" - powiedział Stasik.

Wpływy ze sprzedaży Profitroom pozwolą grupie cyber_Folks znacząco zredukować zadłużenie, które już teraz jest bardzo niskie. Stasik zaznaczył, że poziom zadłużenia ma docelowo wynieść 0,7 z obecnego 1,2, a do końca roku praktycznie spadnie do zera.

"Dzięki tym wpływom uda nam się bardzo mocno zredukować już i tak mocno spadający poziom zadłużenia" – dodał.

Jednakże, jak podkreśla wiceprezes, celem nie jest samo zejście z długiem do zera, lecz umożliwienie dokonania dużych przejęć, które mogą przynieść znaczące korzyści inwestorom.

Grupa cyber_Folks szacuje, że po sprzedaży Profitroom i redukcji zadłużenia jej potencjalny budżet na przejęcia może wynieść nawet 1 mld zł.

"My zakładamy iż właśnie z uwzględnieniem sprzedaży Profitroom i podtrzymania dynamik wzrostu, nasz potencjalny budżet na M&A może wynieść nawet 1 mld zł, po połowie w naszych głównych segmentach, w cyber_Folks i w Vercom" - wyjaśnia Stasik.

Pomimo tego, że nie oznacza to konieczności wydania całej tej kwoty, pokazuje to ogromny potencjał, jaki stoi przed grupą w zakresie przyszłych akwizycji.
 

Kurs akcji cyber_Folks od początku 2022 roku

cyber_Folks (2)

Rekordowa dywidenda i wejście do indeksu mWIG40

W tym roku Grupa cyber_Folks planuje wypłacić dywidendę w wysokości 1,50 zł na akcję, co jest najwyższą dywidendą w historii spółki. Wiceprezes zarządu Robert Stasik podkreślił, że dywidenda ta stanowi istotną część strategii zwracania wartości akcjonariuszom. Dodatkowo, spółka przewiduje blisko 7 mln zł dystrybucji w formie skupu akcji własnych, co również jest formą dystrybucji gotówki do inwestorów. Skupione akcje zostaną przeznaczone na program motywacyjny.

Stasik wyjaśnił, że zwiększono wartość skupu z pierwotnych 141 zł na akcję do 160 zł, co daje wysoką premię do obecnego kursu akcji i implikuje wycenę blisko 2,5 mld zł dla grupy. Taki krok ma na celu nie tylko dystrybucję kapitału, ale także wzmocnienie pozycji spółki na rynku kapitałowym poprzez zwiększenie płynności akcji i wsparcie długoterminowej strategii wzrostu.

„Generujemy solidne podstawy przepływów operacyjnych i zostaje duża przestrzeń do podzieleniu się dywidendą” - mówi Jakub Dwernicki, prezes zarządu cyber_Folks.
 

dywidendy cyber_Folks


Cyber_Folks jest również na dobrej drodze, aby dołączyć do indeksu mWIG40, co także może mieć znaczący wpływ na postrzeganie spółki na rynku kapitałowym i jej wycenę.

„Jesteśmy blisko dołączenia do mWIG40” - powiedział Stasik, zaznaczając, że najnowsze notowania akcji będą kluczowe dla tej decyzji.

Spółka znajduje się obecnie na pierwszym miejscu na liście rezerwowej po ostatniej rewizji kwartalnej i wciąż ma silne fundamenty, a jej kapitalizacja rośnie. Zwiększona płynność akcji również przyczynia się do pozytywnego postrzegania spółki przez inwestorów. Wejście do mWIG40 może przyczynić się do dalszego wzrostu zainteresowania inwestorów, szczególnie instytucjonalnych i dalszej poprawy wyceny rynkowej cyber_Folks.
 

Zobacz także: 17 spółek z bardzo wysoką stopą dywidendy powyżej 8%, a nawet 10%

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost