Przejdź do treści

udostępnij:

ASBIS prognozuje osiągnięcie rentowności segmentu robotycznego AROS już pod koniec września

Udostępnij

Na czacie inwestorskim, wiceprezes zarządu ASBIS przedstawił sytuację finansową spółki i oczekiwania poprawy wyników do końca 2024 r. Zwrócił też uwagę na możliwą poprawę koniunktury w Kazachstanie i rychłe osiągnięcie rentowności z działalności AROS.

Grupa ASBIS przewiduje, że sytuacja finansowa spółki poprawi się w kolejnych miesiącach. Costas Tziamalis, wiceprezes zarządu, zauważa, że "drugi kwartał jest zwykle najsłabszy i najbardziej wymagający pod względem zapotrzebowania na cashflow". Jednakże zarząd spodziewa się uzyskania dodatnich przepływów z działalności finansowej na koniec roku.

Według słów zarządu, długoterminowa strategia utrzymywana przez ostatnie siedem lat skutecznie wpłynęła na poprawę rentowności spółki. Przekłada się to na optymistyczne prognozy w kontekście dalszego utrzymania marży na wysokim poziomie do końca roku.

"Portfolio asortymentu produktów jest kluczem do naszej stabilności marży brutto. Wszystkie wysiłki podejmowane przez Grupę przez ostatnie 7 lat opłaciły się wyższą rentownością. (…) Naszym celem jest utrzymanie marży" – zaznacza wiceprezes Costas Tziamalis na czacie inwestorskim.

ASBIS zamierza kontynuować działania mające na celu wzmocnienie swojej pozycji rynkowej, koncentrując się na redukcji niepotrzebnych działań w nierentownych jednostkach biznesowych oraz na optymalizacji operacji we wszystkich regionach. Wiceprezes zapowiada, że pierwszych efektów redukcji kosztów można spodziewać się pod koniec trzeciego kwartału, z głównym ich wpływem w czwartym kwartale.

"Na chwilę obecną podtrzymujemy naszą prognozę i dążymy do jej realizacji" - dodaje Tziamalis.

Zobacz także: Asbis zamknął bardzo wymagający kwartał utrzymując wysoką marżę brutto, podtrzymuje prognozy na 2024 r.

Sytuacja w Kazachstanie

W ostatnim czasie Grupa ASBIS odnotowała spadek sprzedaży na rynku kazachstańskim, co w dużej mierze związane jest z wpływem szarej strefy.

"Nie straciliśmy udziałów w rynku, spadek sprzedaży w Kazachstanie ma związek tylko i wyłącznie z szarą strefą" - podkreśla Costas Tziamalis, wiceprezes zarządu ASBIS.

Sytuacja ta stanowiła jedno z największych wyzwań dla spółki w pierwszej połowie roku, co nie pozostało bez wpływu na wyniki finansowe na tym rynku.
 

Kurs akcji ASBiS od początku 2020 roku

ASBiS (4)
 

Pomimo trudności, ASBIS jest optymistycznie nastawiony do przyszłości, oczekując poprawy sytuacji po debiucie nowego iPhone'a na rynku. Dodatkowo, spółka jest pewna, że jest w stanie odzyskać utracone przychody, co już teraz jest widoczne w wynikach sprzedaży smartfonów w drugim kwartale. Jednak wyzwania związane z trudnymi nastrojami ekonomicznymi i nową regulacją dotyczącą kredytów konsumenckich (ograniczenie maksymalnej wartości pożyczanej gotówki) w Kazachstanie mogą wpłynąć na tempo odbudowy rynku w najbliższym czasie.

„Nastroje na naszych głównych rynkach, czyli w Ukrainie i Kazachstanie, są gorsze od naszych oczekiwań, Wynika to z trwającej wojny oraz nowej regulacji legislacyjnej dotyczącej kredytów konsumenckich (Kazachstan). Na pozostałych rynkach sytuacji nie poprawia wciąż wysoka inflacja” – podsumowuje na czacie inwestorskim wiceprezes.

Zobacz także: Przychody Asbisu w Kazachstanie spadły o 43,7 proc. rdr przez nielegalny handel

Dwa miesiące do osiągnięcia rentowności AROS

Grupa ASBIS intensywnie rozwija swoją działalność w ramach jednostki AROS, z nadzieją na osiągnięcie rentowności przed czwartym kwartałem bieżącego roku.

W ramach rozwoju AROS, ASBIS zainwestował w budowę nowej fabryki w Grecji, która ma mieć powierzchnię 8000 m². Nakłady inwestycyjne wyniosą około 400 tys. dolarów, a zakończenie prac planowane jest na pierwszy kwartał 2025 roku.

"Potrzebne nakłady inwestycyjne nie przekroczą 400 tys. dolarów, a termin zakończenia prac to I kwartał 2025 r." - zaznacza Tziamalis.

Nowa fabryka ma dysponować wysokimi mocami przerobowymi, które będą dostosowywane do liczby pozyskanych projektów.

Zarząd podkreśla jednocześnie, że AROS koncentruje się na inwestycjach w robotykę, które mają na celu generowanie stabilnych przychodów dla Grupy w przyszłości, a nie jednorazowych, wysokich zysków.

Zobacz także: Czat inwestorski z ASBIS - wyniki za II kwartał i sytuacja finansowa

Udostępnij