Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Grupa LUG chce utrzymać marże i gotowość operacyjną na finał przetargów z programu Rozświetlamy Polskę

Udostępnij

Grupa LUG przedstawia plany dotyczące III i IV kwartału 2024 r. i liczy na więcej zleceń z programu „Rozświetlamy Polskę”. Wsparciem tegorocznych wyników mają być też inwestycje połączone ze środkami z Krajowego Planu Odbudowy. Jednak głównymi zadaniami na nadchodzące miesiące będą optymalizacja kosztów i utrzymanie wysokich marż.

Sytuacja w branży – szczyt aktywności na koniec III kwartału

Choć na Zachodzie Europy, szczególnie w Niemczech, widać wyraźne spowolnienie, w Polsce można zauważyć pewne ożywienie w sektorze publicznym, zwłaszcza w kontekście programu „Rozświetlamy Polskę”. Prezes Grupy LUG, Ryszard Wtorkowski, wskazuje, że "wzrosła liczba ogłaszanych postępowań z programu", jednak liczba ta wciąż jest niższa niż oczekiwano. Przewidywane jest zwiększenie aktywności samorządów na koniec III kwartału wraz z upływającym w tym okresie dostępem do środków z programu. Może to wpłynąć pozytywnie na przychody LUG w nadchodzących miesiącach.

„We wrześniu 2024 mija termin ogłaszania postępowań przetargowych przez JST, które otrzymały promesy w ramach program Rozświetlamy Polskę. Szacuje się, że w tej chwili ogłoszono ok. 20% możliwych postępowań. Cała branża zadaje sobie pytanie, ile projektów z tego programu będzie miało szansę pojawić się na rynku do września?” - wyjaśnia Ryszard Wtorkowski, prezes Grupy LUG.

Perspektywy dla Grupy LUG w kontekście całego rynku oświetleniowego pozostają więc umiarkowane. Wtorkowski podkreśla, że "na dziś ciężko wskazać perspektywę poprawy koniunktury w Europie Zachodniej". Mimo to, Grupa LUG podejmuje działania mające na celu optymalne przygotowanie się na przyszłe inwestycje, licząc na wzrost zamówień na przełomie III i IV kwartału. Kluczowe dla przyszłości rynku, w opinii Wtorkowskiego, będą decyzje o alokacji środków z programów krajowych, takich jak KPO, które mogą znacząco wpłynąć na ożywienie inwestycyjne.

Zobacz także: https://strefainwestorow.pl/czaty-inwestorskie/20240814/lug-wyniki-ii-kwartal-2024

Krajowy Plan Odbudowy może wspomóc wzrost przychodów

Krajowy Plan Odbudowy (KPO) ma potencjał, by znacząco wpłynąć na wyniki finansowe Grupy LUG w drugiej połowie roku. Prezes Ryszard Wtorkowski zauważa, że wiele podmiotów, w tym LUG, liczy na to, że środki z KPO pobudzą inwestycje, szczególnie w sektorze publicznym.

„Wiele podmiotów liczy, że pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy pobudzą inwestycje. My również na to liczymy” - podkreśla prezes podczas czatu inwestorskiego.

Koszty oświetlenia stanowią obecnie znaczącą pozycję w budżetach samorządów. Wymiana konwencjonalnego oświetlenia na technologie LED, wsparta finansowaniem z KPO, mogłaby przynieść samorządom realne oszczędności, sięgające nawet 80% zużycia energii. Tego rodzaju inwestycje, jeśli zostaną zrealizowane, mogą pozytywnie wpłynąć na zwiększenie przychodów Grupy LUG w nadchodzących miesiącach.

Wpływ Krajowego Planu Odbudowy na przychody Grupy LUG będzie jednak zależny od tempa i skali uruchamiania środków oraz projektów z niego finansowanych. Wtorkowski podkreśla, że obecne odczyty produkcji przemysłowej i budownictwa w Polsce są niewystarczające, aby przerwać trwający marazm na rynku. Dlatego spółka z niecierpliwością czeka na projekty związane z KPO, które mogą pobudzić rodzimy rynek i wpłynąć na ożywienie inwestycyjne.

„Mając to na uwadze czekamy na projekty związane z uruchomieniem środków z KPO, które pobudzą rodzimy rynek ponieważ obecne odczyty produkcji przemysłowej i w budownictwie, to za mało by przerwać trwający marazm” – dodaje Wtorkowski.
 

Kurs akcji LUG od początku 2020 roku

Kurs akcji LUG od początku 2020 roku (1)

Oczekiwania dotyczące II półrocza 2024 i optymalizacja kosztów

Grupa LUG ma ostrożne oczekiwania na drugą połowę 2024 roku, koncentrując się na optymalizacji kosztów i obronie wysokości marży brutto.

„Obrona marży i elastyczne zarządzanie kosztami to kluczowe elementy stabilnego przejścia przez okres słabej koniunktury. W ciągu 35 lat działalności kilkukrotnie mierzyliśmy się już z kryzysami gospodarczymi, stąd doskonale rozumiemy, że potrzebny jest plan, aby nie podejmować pochopnych decyzji, spokój oraz aktywne poszukiwanie rozwiązań” – zaznacza prezes LUG.

W ramach przygotowań na nadchodzące miesiące, firma opracowała różne scenariusze działania, które będą wdrażane w zależności od rozwoju sytuacji rynkowej. Optymalizacja kosztów jest integralną częścią tych planów, ale jednocześnie LUG stara się utrzymać zasoby potrzebne do realizacji potencjalnych projektów z programu „Rozświetlamy Polskę”.

Choć rekordowy poziom przychodów ze sprzedaży z 2023 roku jest mało prawdopodobny do powtórzenia, zarząd spodziewa się, że III i IV kwartał mogą okazać się najlepszymi w całym roku, podobnie jak to miało miejsce w poprzednich latach.

„Z kwartału na kwartał widzimy wypłaszczanie się negatywnego trendu spadku przychodów i wzrostową dynamikę przychodów ze sprzedaży kw/kw br. Porównując I kw. i II kw. 2024 widzimy wzrost przychodów ze sprzedaży o 18,6%. Jednak osiągnięcie poziomu przychodów ze sprzedaży z 2023 roku, który stanowił nasz historycznie najwyższy wynik, oceniam jako mało prawdopodobny scenariusz. Spodziewamy się, że III i IV kwartał będą najlepszymi w ciągu całego roku, podobnie jak to miało miejsce w poprzednich latach” – podsumowuje prezes LUG, Ryszard Wtorkowski.

Zobacz także: ASBIS prognozuje osiągnięcie rentowności segmentu robotycznego AROS już pod koniec września

Udostępnij