Strategia dywersyfikacji i obniżenie kosztów ma poprawiać wyniki PCC Rokita w następnych kwartałach
PCC Rokita przedstawia wyniki finansowe oraz plany na najbliższe kwartały. Skupia się w szczególności na dalszej rozbudowie mocy produkcyjnych i możliwościach oszczędności energii.
Wyniki za pierwsze półrocze 2024 roku w PCC Rokita były słabsze w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. W szczególności odzwierciedla to trudna sytuacja rynkowa w segmencie Chloropochodne. Segment Chloropochodne wypracował znacząco niższe rezultaty niż rok wcześniej, co wpłynęło na ogólny spadek wyników Grupy. Należy mieć jednak na uwadze, że obecne wyniki są porównywalne z historycznie wysokimi rezultatami rok wcześniej.
„Minione półrocze okazało się dla nas wciąż wymagające. Analizując sam wynik EBITDA w poszczególnych segmentach po półroczu, za wyjątkiem segmentu Chloropochodne, odnotowaliśmy zbliżony poziom bądź poprawę w stosunku do półrocza roku 2023. Warto jednocześnie zauważyć, że wyniki te porównujemy z pierwszym półroczem ubiegłego roku a to był dla nas historycznie bardzo dobry czas” – wyjaśnia wiceprezes Rafał Zdon na czacie inwestorskim.
Mimo trudności w segmencie Chloropochodne, inne obszary działalności PCC Rokita odnotowały znaczną poprawę. Segment Poliuretany, który odbił się po ciężkim 2023 roku, wykazał ponad dwukrotny wzrost wyniku EBITDA w porównaniu do pierwszego półrocza 2023 roku. Również segment Pozostała działalność poprawił swoje wyniki.
„W segmencie Poliuretany oraz w segmencie Pozostała działalność ponad dwukrotnie zwiększyliśmy wynik EBITDA. Zyski brutto tych segmentów również wzrosły, odpowiednio pięciokrotnie i dwuipółkrotnie. W szczególności dla segmentu Poliuretany było to odbicie po bardzo trudnym 2023 roku, przy czym tu obecna rentowność nie jest wciąż satysfakcjonująca” – dodaje wiceprezes.
Dodatkowo, pozytywne efekty przyniosło wprowadzenie tymczasowych ceł antydumpingowych na wybrane uniepalniacze fosforowe z Chin, co miało wpływ na wyniki segmentu Inna działalność chemiczna. Wprowadzenie ceł było odpowiedzią na wniosek złożony przez PCC Rokita wspólnie z innymi europejskimi producentami.
„Komisja Europejska opublikowała decyzję o wprowadzeniu tymczasowych ceł antydumpingowych na poziomie około 60% przeciwko chińskim producentom wybranych uniepalniaczy fosforowych. To efekt postępowania wszczętego na nasz wniosek, złożony wspólnie wraz z innymi europejskimi producentami wybranych uniepalniaczy fosforowych przeciwko chińskim producentom” – mówi Rafał Zdon.
Zobacz także: "Od lat zaopatrujemy bardzo różne branże, to mocna strona naszego biznesu" - relacja z czatu z wiceprezesem zarządu PCC Rokita
Perspektywy na poprawę wyników
Perspektywy poprawy wyników w przyszłości dla PCC Rokita niestety są niejednoznaczne, ale widoczne są pewne szanse na odbudowę, zwłaszcza w segmencie Chloropochodne.
"Trudno dziś przewidzieć jak ceny chloroalkaliów będą się zachowywać w najbliższym czasie" - zauważa Rafał Zdon.
Możliwy jest jednak wzrost cen sody kaustycznej ze względu na wyższe koszty transportu dla konkurentów z Azji.
„m.in. w związku z konfliktem na Kanale Sueskim i koniecznością opływania Afryki.” - zauważa wiceprezes.
Zdon wskazuje również na potencjalny pozytywny wpływ wprowadzonych ceł antydumpingowych na wyniki segmentu Inna działalność chemiczna, co już zaobserwowano w pierwszym półroczu 2024 roku. Czynniki te mogą przyczynić się do poprawy wyników, choć sytuacja na rynku pozostaje niepewna.
Kluczowym elementem strategii PCC Rokita pozostaje więc wciąż dywersyfikacja, która pomaga w zrównoważeniu wpływu trudnych warunków rynkowych na poszczególne segmenty działalności.
"Oczywiście, dywersyfikacja nie jest idealnym lekiem na złą sytuację gospodarczą. Jest charakterystyczna dla naszej działalności i przez lata była dotąd dla nas wsparciem. Patrząc długofalowo na rynki, cechują się one zmienną, sinusoidalną koniunkturą. Możemy to zaobserwować choćby po wynikach Grupy wypracowanych w minionym półroczu. Sytuacja w poszczególnych segmentach jak i na rynkach przez nie obsługiwanych była i jest zróżnicowana.
Od lat zaopatrujemy bardzo różne branże, to mocna strona naszego biznesu. Jak każdy biznes mamy swoje mocne i słabe strony, akurat dywersyfikacja jest naszą mocną stroną." – wyjaśnia Zdon.
Zmniejszanie kosztów zużycia energii
PCC Rokita intensywnie pracuje nad zmniejszeniem kosztów zużycia energii. Spółka inwestuje w dalszą rozbudowę instalacji elektrolizy.
"Główny powód to dążenie do obniżenia kosztów zużycia energii elektrycznej w segmencie Chloropochodne" - podkreśla Rafał Zdon,
Dzięki zwiększonym zdolnościom produkcyjnym możliwe będzie zmienne obciążanie instalacji, co ma pozwolić na bardziej efektywne zarządzanie zużyciem energii w zależności od jej dostępności i ceny na rynku.
Wprowadzenie elastycznego systemu modulowania obciążenia instalacji elektrolizy jest więc kluczowe w kontekście dynamicznie zmieniających się cen energii. Obciążenie to ma być dopasowywane do aktualnie zmieniających się cen energii, co oznacza, że firma będzie mogła dostosować poziom produkcji do aktualnych warunków rynkowych, maksymalizując efektywność kosztową, a warto podkreślić, że różnice w cenach energii mogą być znaczące, nawet w ciągu jednej doby.
Dodatkowo, do dalszej optymalizacji kosztów, może się przyczynić inwestycja w nową kotłownię zasilaną gazem ziemnym, która ma zwiększyć bezpieczeństwo dostaw pary technologicznej, jednocześnie oferując możliwość zmniejszenia zapotrzebowania na uprawnienia CO2.
Zobacz także: Rynek dla PCC Rokita wciąż pozostaje trudny. Dywersyfikacja sprzedaży pozwala jednak pracować nad długoterminowym rozwojem