Startujemy z nowym cyklem dla inwestorów - Biznesy Spółek Giełdowych | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
16 cze 2015, 07:35

Startujemy z nowym cyklem dla inwestorów - Biznesy Spółek Giełdowych

Startujemy z nowym cyklem dla inwestorów - Biznesy Spółek GiełdowychCo tu dużo gadać, "mamy tremę". Jutro na łamach Strefy Inwestorów startuje nowy cykl, który nazwaliśmy "Biznesy Spółek Giełdowych" #BSGPL. W dużym skrócie ma on polegać na tym, że w przystępny i kompleksowy sposób przedstawimy skondensowaną informację na temat wybranej spółki giełdowej. Informację uniwersalną i ponadczasową, na temat biznesu, którym zajmuje się spółka, w jaki sposób go prowadzi i jak generuje zyski dla inwestorów.

Skąd pomysł?

Pomysł na cykl pojawił się przy "którejś z kolei" analizie spółek debiutujących na GPW, w ramach działu IPO. Siłą rzeczy, czytając prospekt i analizując spółkę musieliśmy zapoznać się dokładniej z konkurencją już notowaną na giełdzie. Zdarzały się sytuacje, w których po dokładnej analizie dochodziliśmy do wniosku, że ciekawszą propozycją inwestycyjną wydaje się być spółka już notowana na giełdzie (konkurent), a nie wchodzący na rynek debiutant. To uświadomiło nam, że dokładniejsza analiza spółek już obecnych na parkiecie nie jest pozbawiona sensu i tego nam brakuje na łamach Strefy Inwestorów.

Jak już wielokrotnie wspominał Piotr Kwestarz, prospekt emisyjny jest prawdopodobnie najlepszym źródłem informacji na temat spółki, jakie będziemy kiedykolwiek posiadać. Zawiera on wyczerpujące informacje na temat aktualnej sytuacji finansowej, ale przede wszystkim dokładnie opisany model biznesowy wraz z charakterystyką branży, w której firma działa. Wymieniana jest w nim też chociażby kwestia szans i ryzyk. I tutaj kluczem i największą wartością jest zwłaszcza ta druga grupa informacji. O ile później, w ramach publikowanych raportów okresowych, wyniki finansowe są uaktualniane, to szeroka informacja na temat modelu biznesowego i działalności nie jest już zazwyczaj powtarzana. Nie wiedzieć czemu spółki często zakładają, że wszyscy inwestorzy wiedzą wszystko na ich temat, a tak, jak dobrze wiemy, nie jest. A przecież wiedza o tym, w co się inwestuje to podstawa.

Jakie korzyści ma przynieść inwestorom nowy cykl?

W ramach nowego cyklu będziemy odkrywać nowe – stare spółki notowane na naszej giełdzie. Jako inwestorzy macie dzięki cyklowi dojrzeć w spółce coś więcej niż tylko nazwę, ticker, notowania i podstawowe wskaźniki finansowe. Będziemy chcieli pokazać zwłaszcza to, w jaki sposób działa spółka, jaki ma model biznesowy, kiedy i dlaczego powstała, jakie są szanse i zagrożenia w jej działalności oraz w miarę możliwości zaprezentować osoby, które pracują w spółce i kreują jej przyszłość, czyli przede wszystkim zarząd.

Jeżeli uda się konsekwentnie realizować równolegle cykl „Biznesy Spółek Giełdowych” obok naszych analiz IPO, to docelowo przeanalizujemy większość ciekawych i otwartych spółek notowanych na polskiej giełdzie. To ułatwi wam inwestowanie, gdyż dużo prościej będzie się poruszać w szumie informacyjnym. W „tyle głowy” będzie posiadać informację o podstawowej działalności i modelu biznesowym, jaki przyjęła dana spółka.

Jakie spółki będą brały udział w cyklu Biznesy Spółek Giełdowych?

I tutaj otwarcie trzeba przyznać, że wyżej wymieniony cykl będzie realizowany przy ścisłej współpracy ze spółką giełdową, która będzie się w nim pojawiać. Jest tak ze względu na to, że nie chcemy prezentować spółek, które chowają „głowy w piasek” i nie mają czasu na wyjście naprzeciw inwestorów. Notowane na giełdzie spółki, uczestniczące w cyklu Biznesy Spółek Giełdowych ma charakteryzować otwartość, gotowość do współpracy i chęć zaprezentowania wyczerpującej informacji na temat swojej działalności. Informacji wartościowej i przygotowanej w formie przystępnej dla inwestora, bez całej otoczki skomplikowanego i formalnego języka oraz „fachowych” pojęć.

Jakie materiały będą się pojawiać?

Tutaj jesteśmy elastyczni i w miarę tworzenia cyklu będziemy wypracowywać jego najlepszy kształt. W pierwszej odsłonie projektu, który będzie miał swoją premierę w piątek 12 czerwca 2015 przewidzieliśmy trzy materiały.

  • Autoprezentację spółki, w formie wspólnie z nami przygotowanego opisu jej historii, aktualnej działalności i perspektyw rozwoju.
  • Uniwersalną, przeprowadzoną przez nas, analizę firmy w formie wyczerpującego omówienia akcjonariatu, modelu biznesowego, historii oraz zaprezentowania szans i zagrożeń działalności - podobnie jak to robimy w przypadku analiz IPO.
  • Wywiad z Prezesem zarządu spółki, który ma za zadanie uzupełnić przeprowadzoną przez nas analizę. Zwłaszcza tutaj liczymy na ciekawe pytania od was.

Podsumowując, rozpoczynamy ciekawy projekt, który ma za zadanie dostarczyć inwestorom skondensowanej informacji na temat spółek notowanych na polskiej giełdzie. Liczymy na informację zwrotną od Was. Jakie informacje by Was interesowały, czego Wam brakuje w gąszczu informacyjnym ze spółek? Prosimy o informację które spółki, waszym zdaniem, powinny się znaleźć w cyklu „Biznesy Spółek Giełdowych”. Liczymy na informację zwrotną od Was - w komentarzach, na Facebooku, czy też e-mailem.

Charakter rynku się zmienia, nic więc dziwnego, że Strefa Inwestorów również. Jesteśmy inwestorami i jeżeli się nie rozwijamy, to oznacza, że się cofamy, bo rynek cały czas idzie do przodu. Nowy cykl na łamach Strefy Inwestorów powinien nam pomóc w utrzymywaniu ręki na pulsie i uzyskiwaniu przewagi nad rynkiem.

Startujemy z nowym cyklem dla inwestorów - Biznesy Spółek Giełdowych

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.