Przez 15 lat dywidenda ze spółki NEUCA wzrosła z 1 zł do 7,4 zł na akcję. Spółka na dniu inwestora wytłumaczyła jak to robi
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
11 paź 2019, 12:47

Dywidenda z Grupy NEUCA przez 15 lat wzrosła z 1 zł do 7,4 zł na akcję. W trakcie dnia inwestora spółka wytłumaczyła dlaczego ten trend będzie kontynuowany

Misją spółki NEUCA jest niezmiennie wspieranie niezależnych aptekarzy w rozwijaniu ich działalności. Pomimo spadku liczby aptek, rynek na którym działa spółka wartościowo rośnie, a grupa posiada rekordową liczbę aptek w swoich zaawansowanych programach aptecznych. Kluczowym czynnikiem odpowiadającym za ten sukces jest rosnąca satysfakcja aptekarzy z oferowanych przez spółkę usług. Grupa kapitałowa NEUCA pracuje nad tym, aby tego rodzaju satysfakcję zapewnić również swoim dostawcom, ponieważ ma to wpływ na wyniki i budowę wartości firmy. To kluczowe wnioski z pierwszego Dnia Inwestora, który się odbył w Grupie NEUCA.

Na początku października w Warszawie odbył się Dzień Inwestora Grupy NEUCA. Zarząd spółki na czele z prezesem Piotrem Sucharskim, wiceprezesem Grzegorzem Dzikiem oraz członkiem zarządu Pawłem Kuśmierowskim, tym razem w dużo szerszym gronie, bo w towarzystwie kluczowych dyrektorów poszczególnych działów spółki. Prezentowali oni przed przeszło 70 inwestorami, w szczególności indywidualnymi, w jaki sposób spółka realizuje przyjętą strategię. NEUCA jest skoncentrowana na budowaniu wartości dla akcjonariuszy poprzez wspieranie niezależnych aptek. Jednym z najważniejszych elementów strategii jest pozostanie spółką publiczną i konsekwentne dzielenie się zyskami z akcjonariuszami, w postaci skupów akcji i wypłacanych coraz większych dywidend.

Zobacz także: Neuca SA - Dywidendy

Satysfakcja klientów kluczem do sukcesu

Każda konferencja wynikowa Grupy NEUCA rozpoczyna się od prezentacji wyników satysfakcji klientów spółki. Co kwartał, zarząd spółki niczym mantrę powtarza, w jaki sposób Grupa NEUCA jest aktualnie oceniana przez aptekarzy, w poszczególnych obszarach działalności, na tle konkurencji. W trakcie Dnia Inwestora zarząd spółki miał okazję dokładnie wytłumaczyć z czego wynika takie przywiązanie do tych parametrów.

Wartości

Powód jest bardzo prosty. Na konkurencyjnym rynku hurtu farmaceutycznego satysfakcja aptekarzy jest punktem wyjścia do zwiększenia udziału w rynku i w konsekwencji do rosnącego wyniku finansowego. Przy czym, Prezes Sucharski zaznaczył, że jest to proces i na efekty trzeba czekać. Klient Grupy NEUCA musi przez dłuższy czas odczuwać satysfakcję ze współpracy, aby zaczął polecać usługi spółki innym. Z czasem, w efekcie rosnącego zaufania, decyduje się na zaangażowanie w jeden z programów aptecznych grupy jak Partner + lub IPRA, co w konsekwencji powoduje, że udziały rynkowe Grupy NEUCA rosną. To oczywiście przekłada się z ostatecznie na poprawę wyniku finansowego grupy, co pokazują dane historyczne.

Tylko w 2019 roku do czołowych programów aptecznych grupy NEUCA, czyli IPRA i Partner+, zdecydowało się przystąpić 800 aptek. Spółka posiada w wyżej wymienionych programach zgromadzone ponad 2000 aptek. Udział Grupy NEUCA w rynku rośnie, pomimo, że liczba aptek w Polsce od 2 lat konsekwentnie spada i jest najniższa od 6 lat.

Apteki

Cały rynek liczony wartościowo jednak od wielu lat rośnie. Detaliczna wartość sprzedaży w aptekach wzrosła przez ostatni rok o 4%, co oznacza nominalny wzrost o 600 mln zł, a w kanale e-commerce o 16% - to nominalny wzrost o 60 mln zł.

Apteka w centrum zainteresowania Grupy NEUCA

Oprócz działalności związanej ze sprzedażą hurtową leków, Grupa NEUCA oferuje też sprzedaż produktów własnych pod markami Apteo, Genoptim, Cera+. Spółka oferuje również usługi skierowane bezpośrednio do pacjentów, jak prowadzone przez grupę przychodnie lekarskie, usługi telemedyczne, czy badania kliniczne.

Apteka

W tracie Dnia Inwestora dowiedzieliśmy się, że to apteka i związana z nią działalność hurtowa spółki jest kluczowa. Aptekarz zawsze znajduje się w centrum działalności spółki, a pozostałe segmenty działalności Grupy NEUCA mają go w tym zakresie jedynie wspierać i, poprzez oferowanie dodatkowych usług, poprawiać jego satysfakcję.

W tej chwili spółka pracuje nad tym, aby tego rodzaju łańcuch wartości zaoferować również swoim najważniejszym dostawcom, którymi są globalne koncerny farmaceutyczne.

Producenci

Celem Grupy NEUCA jest poprawa satysfakcji swoich dostawców. Grupa ma ambicje, aby stać się niejako łącznikiem pomiędzy koncernem farmaceutycznym, a pacjentem. Zaoferowanie kompletu usług i wartości kluczowym dostawcom ma docelowo spowodować, że spółka nie będzie konkurować z innymi hurtownikami na rynku leków jedynie ceną. Działania mają umożliwić zaoferowanie aptekarzom rozbudowanej oferty i dalszej poprawy satysfakcji kluczowych klientów. Grupa NEUCA zamierza to osiągnąć dzięki wykorzystaniu tego, co już posiada, czyli działalności w segmencie pacjenckim i ścisłej współpracy z aptekami.

Wyniki finansowe grupy NEUCA mocno w górę

Wyniki finansowe Grupy NEUCA w 2019 roku uległy znaczącej poprawie. To efekt konsekwentnie realizowanej strategii. Dzięki uważnej kontroli kosztów i realizacji strategii nastawionej na wspieranie niezależnych aptekarzy.

ZYski

Zobacz także: "Podtrzymujemy naszą politykę dywidendową, zakładającą wzrost dywidendy na akcję o 10-15% rocznie" - relacja z czatu z Piotrem Sucharskim, Prezesem Zarządu Grupy NEUCA

Zysk netto w pierwszej połowie 2019 roku wzrósł rok do roku o 38%. Spółka regularnie od 15 lat wypłaca dywidendy, na co do tej pory przeznaczyła 215 mln zł. Polityka dywidendowa spółki zakłada regularny wzrost nominalnej wartości dywidendy na akcję o 10 – 15%. W 2019 roku spółka wypłaciła swoim akcjonariuszom 32 mln zł zysku.

Równolegle Grupa NEUCA konsekwentnie prowadzi skup akcji własnych w celu ich umorzenia, na co do tej pory przeznaczyła 273 mln zł.

Neuca wykres

Akcje spółki NEUCA konsekwentnie od wielu lat zyskują na wartości. Po słabszym 2017 i 2018 roku, kurs akcji w 2019 roku wzrósł ponad 47%. W tej chwili notowania zbliżają się do historycznych maksimów z 2017 roku.

Za rok dzień inwestora w Toruniu

Zarząd Grupy NEUCA zadeklarował, że w przyszłym roku Dzień Inwestora w Grupie NEUCA odbędzie się w siedzibie spółki w Toruniu. To będzie niepowtarzalna okazja do tego, żeby oprócz zrozumienia strategii spółki i poznania kluczowych osób odpowiedzialnych za jej wdrażanie, zobaczyć kluczowe aktywa spółki.

Zobacz także: 4 defensywne polskie spółki z potencjałem na wzrost w 2019 roku

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.