Relacja z czatu z Piotrem Sucharskim, Prezesem Zarządu Grupy NEUCA
Obrazek użytkownika Czaty
29 sty 2019, 15:37

"Podtrzymujemy naszą politykę dywidendową, zakładającą wzrost dywidendy na akcję o 10-15% rocznie" - relacja z czatu z Piotrem Sucharskim, Prezesem Zarządu Grupy NEUCA

We wtorek, 29 stycznia 2019 r. odbył się czat inwestorski z Piotrem Sucharskim, Prezesem Zarządu Grupy Kapitałowej NEUCA. W czasie spotkania rozmawialiśmy o perspektywach rozwoju w branży ochrony zdrowia w 2019 roku, zmianach rynkowych i prawnych, sytuacji finansowej spółki, inwestycjach w innowacje oraz dalszej polityce dywidendowej. W spotkaniu, które cieszyło się dużą popularnością, wzięło udział blisko 630 inwestorów. Prezes spółki odpowiedział na 20 pytań. Zapraszamy do lektury całej relacji z czatu.

 

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat z prezesem Grupy NEUCA – Piotrem Sucharskim, w trakcie którego nasz gość odpowie na pytania dotyczące perspektyw rozwoju w branży ochrony zdrowia w 2019 roku, zmian rynkowych i prawnych, sytuacji finansowej spółki, inwestycji w innowacje oraz prowadzenia dalszej polityki dywidendowej.

 

Spotkanie rozpocznie się we wtorek, 29 stycznia 2019 r. o godz. 12:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

Obrazek użytkownika Piotr Sucharski
Piotr Sucharski

Dzień dobry, bardzo mi miło powitać Państwa. Mam nadzieję, że w trakcie tego spotkania odpowiemy na wszystkie Państwa pytania dotyczące NEUCA. Przez najbliższą godzinę jestem do Państwa dyspozycji. Wszystkie pytania, które nie zmieszczą się w tym czasie, prosimy kierować na adres beata.korzeniewska[at]neuca[dot]pl

Obrazek użytkownika Anonim
Akcjonariusz

Udziały grupy NEUCA w rynku aptecznym to obecnie 29%. Czy powrót do 32% rok temu albo przebicie tej liczby jest realne w tym roku, czy pozostaje w tym momencie liczyć na wzrost rynku i pracować nad marżą? Krótko mówiąc, jakie są drivery wzrostu spółki na ten rok?

Obrazek użytkownika Piotr Sucharski
Piotr Sucharski

Podstawowym źródłem wzrostu NEUCA w tym roku i kolejnych latach jest realizacja strategii polegająca na koncentracji na kliencie strategicznym, którym jest apteka niezależna. Skuteczność realizacji strategii mierzymy poziomem satysfakcji klienta z naszej oferty handlowej, serwisu i wsparcia. Drugim czynnikiem wynikającym z naszej strategii jest silna pozycja lidera, pozwalająca na budowanie najwyższej sumy korzyści dla naszych klientów. Na wzrost w 2019 r. wpływać będzie rozwój programów aptecznych i rynkowych aktywności, które pozwalają nam poprawiać wskaźniki retencji klientów, pozytywnie wpływają na sprzedaż produktów własnych oraz sprawiają, że co w coraz większej liczbie aptek mamy status pierwszego dostawcy. Na koniec grudnia 2018 r. uczestniczyło w nich ponad 5700 placówek, czyli blisko 40% aptek działających w kraju (w najbardziej zaawansowanym programie Partner+ zakończyliśmy rok z liczbą 852 aptek w programie).

Obrazek użytkownika Anonim
Dr Quinn

korzystając z okazji spytam:
i) jak Pan ocenia sytuację na rynku hurtu aptecznego w 4Q’18?
ii) jak będzie wyglądał rynek w 2019r.?
z góry dziękuję za odpowiedź

Obrazek użytkownika Piotr Sucharski
Piotr Sucharski

Dynamika wzrostu rynku jest od lat stabilna i kształtuje się na poziomie 3-5% rocznie. W całym 2018 roku wartość rynku hurtowej dystrybucji leków przekroczyła 30 mld zł. W samym czwartym kwartale 2018 rynek wzrósł o 4,1% w porównaniu z czwartym kwartałem 2017. Za wzrostem stoi głównie dobra koniunktura w listopadzie i grudniu. W 2019 r. zakładamy utrzymanie długoterminowych trendów sprzyjających wzrostom. Szacujemy, że dynamika rynku będzie kształtować się w tym roku w granicach 3-4%.

Obrazek użytkownika Anonim
Marck

Jaki wpływ na branżę ma apteka dla aptekarza? Widzicie zmiany na rynku?

Obrazek użytkownika Piotr Sucharski
Piotr Sucharski

Regulacja „Apteka dla Aptekarza” ma w długim horyzoncie czasowym pozytywny wpływ na rynek aptek niezależnych i biznes Grupy NEUCA. Od ponad roku utrzymuje się równowaga w udziale rynkowym pomiędzy aptekami sieciowymi i indywidualnymi. Widać wyraźnie, że nowe przepisy pozwalają swobodniej odnajdywać się aptekom niezależnym w otoczeniu konkurencyjnym. Udział aptek niezależnych w czwartym kwartale 2018 był na porównywalnym poziomie jak w analogicznym okresie w 2017 (50,1%). Należy pamiętać, że w momencie wprowadzania przepisów doszło do intensyfikacji działań konsolidacyjnych prowadzonych przez apteki sieciowe i skutki tych działań wciąż są widoczne.

Obrazek użytkownika Anonim
Adam

Co się zmieni po wprowadzeniu na pełną skalę e-recept

Obrazek użytkownika Piotr Sucharski
Piotr Sucharski

Widzimy szereg korzyści po wprowadzeniu e-recepty: ograniczenie błędów przy wypisywaniu recept, możliwość sprawdzania dostępności leków przez lekarza, usprawnienie procesu realizacji recept w aptece, możliwość wypisania recepty i diagnozy lekarza bez bezpośredniego kontaktu z pacjentem, podpisywanie recept przez formularz ZUS. Wprowadzenie przepisów dotyczących e-recepty umożliwia również stawianie diagnozy bez fizycznego kontaktu z pacjentem (e-diagnoza), co istotnie przyczyni się również do popularyzacji rozwiązań telemedycznych. Uważamy, że powszechne wdrożenie tego rozwiązania może być impulsem do kolejnych wzrostów rynku, nawet o kilka punktów procentowych. Jesteśmy jednym z pionierów wdrożeń e-recepty - nasze przychodnie od maja ubiegłego roku uczestniczyły w ogólnopolskim programie pilotażowym i wystawiły ponad 25 tys. e-recept.

Obrazek użytkownika Anonim
Akcjonariusz

Jakie są plany dotyczące dywidendy w tym roku?

Obrazek użytkownika Piotr Sucharski
Piotr Sucharski

Podtrzymujemy naszą politykę dywidendową, zakładającą wzrost dywidendy na akcję o 10-15% rocznie. Warto zwrócić uwagę, że jesteśmy jedną z nielicznych spółek z GPW, które od 13 lat regularnie wypłacają dywidendę. W ciągu ostatnich sześciu lat Grupa NEUCA przeznaczyła ponad 140 mln zł na dywidendy.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak aktualnie wygląda program skupu akcji własnych?

Obrazek użytkownika Piotr Sucharski
Piotr Sucharski

W 2018 roku WZA zdecydowało o umorzeniu ponad 289 tys. skupionych wcześniej akcji (jednocześnie wyemitowano w całym 2018 roku ponad 83 tys. akcji). Zgodnie z uchwałami na WZA pozostaje jeszcze do skupu ponad 100 tys. akcji , co planujemy zrealizować w 2019 roku.

Obrazek użytkownika Anonim
bon jovi

witam, na ile szacujecie zysk netto za 2018 i jaka jest prognoza na ten rok?

Obrazek użytkownika Piotr Sucharski
Piotr Sucharski

Publikacja wyników rocznych zaplanowana jest na 22 marca i do jej momentu nie możemy wypowiadać się na temat wyników. Decyzja o publikacji prognozy na 2019 rok jeszcze nie została podjęta.

Obrazek użytkownika Anonim
Stefan

Panie Prezesie prosiłbym o odpowiedź, ile wyniesie CAPEX w 2019?

Obrazek użytkownika Piotr Sucharski
Piotr Sucharski

W tym roku kwota inwestycji może być zbliżona do wydatków poniesionych w roku 2018 r. i wyniesie około 120 mln złotych. Około 65 mln złotych zostanie przeznaczone na kontynuacje prac związanych z budową nowej siedziby. Blisko 35 mln zł planujemy przeznaczyć na inwestycje odtworzeniowe. Dodatkowo, 20 mln złotych chcemy przeznaczyć na akwizycje w segmencie ochrony zdrowia.

Obrazek użytkownika Anonim
Hekus

Dzień dobry,
Neuca buduje swoją nową siedzibę przy ul. Fortecznej w Toruniu. Ilu pracowników będzie finalnie pracowało w nowym biurowcu? Czy wszyscy pracownicy obecnie rozproszeni po różnych biurach w Toruniu zostaną przeniesieni do nowej siedziby? Ilu nowych pracowników biurowych planujecie Państwo zatrudnić w związku z wyżej wspomnianą budową? Jaka będzie przyszłość dotychczas wykorzystywanych budynków? Będą sprzedane czy wykorzystywane nadal jako zaplecze nowej siedziby? Kiedy planowany jest koniec budowy biurowca?

Obrazek użytkownika Piotr Sucharski
Piotr Sucharski

Wszyscy pracownicy Grupy NEUCA z czterech lokalizacji toruńskich będą pracować w jednym miejscu przy ul Fortecznej. Łącznie będzie to około 1200 osób. Przeprowadzka do nowej siedziby planowana jest w drugim kwartale 2020 r.

Obrazek użytkownika Anonim
Marck

Jak w 2019 będa rozwijać się marki własne?

Obrazek użytkownika Piotr Sucharski
Piotr Sucharski

Przewidujemy zwiększenie udziału naszych produktów własnych w poszczególnych kategoriach zdrowotnych. Ich wzrost jest skorelowany z dalszym rozwojem naszych programów aptecznych i rynkowych aktywności. Ważnym czynnikiem wzrostu w obszarze produktów własnych będą nowe wdrożenia specjalistycznych produktów Rx pod marką Genoptim. W obszarze Apteo skupiamy się na dotarciu numerycznym i zarządzaniem strukturą sprzedaży.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak wygląda rozwój segmentu internetego? W szczególności, czy widać wzrost w zamówieniach leków przez internet przez Apteline?

Obrazek użytkownika Piotr Sucharski
Piotr Sucharski

Platforma Apteline.pl do zamówień farmaceutyków przez Internet i odbioru w aptekach niezależnych działa na zasadzie click&collect. Dzięki temu rozwiązaniu zapewniamy niezależnym farmaceutom dostęp do dodatkowego strumienia pacjentów. Zamówienia złożone przez apteline.pl można odebrać już prawie w 1200 aptekach. Rośnie pozycja apteline.pl w rankingu Similarweb - awansowała z 8 na 3 miejsce wśród platform do zamawiania i rezerwacji leków (ponad milion wizyt na stronie). Wpłynęło to na bardzo duży wzrost zamówień – w samym 4Q (22950) było ich więcej niż w pierwszych dziewięciu miesiącach.
Segment e-commerce to nie tylko apteline.pl. Bardzo dobre wyniki wypracowuje ortopedio.pl, plaftorma umożliwiająca zamówienie sprzętu rehabilitacyjno –ortopedycznego przez internet i odbiór w aptece. Po trzech kwartałach ubiegłego roku zanotował 57% dynamikę wzrostu przychodów do 3,3 mln zł.

Obrazek użytkownika Anonim
Marck

Prośba o parę słów komentarz na temat konfliku z państwami Sobczyk? Czy sprawa już zakończona? Kiedy może być?

Obrazek użytkownika Piotr Sucharski
Piotr Sucharski

Sprawy te są w toku. Dbamy o pełną transparentność i informujemy o postępach w kolejnych raportach okresowych. Toczące się sprawy nie mają wpływu na bieżącą działalność. Dotychczasowe rozstrzygnięcia sądowe były na naszą korzyść, a co do przyszłych decyzji jesteśmy przekonani do swoich racji.

Obrazek użytkownika Anonim
Robert

Czy warto zainwestować w akcje Neuki i dlaczego?
Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Piotr Sucharski
Piotr Sucharski

Unikalna strategia rynkowa, koncentracja na perspektywie klienta, silna pozycja lidera, realizacja założeń zrównoważonego rozwoju (długoterminowy wzrost zysku, regularnie wypłacana dywidenda) oraz zaangażowany zespół. Te wszystkie elementy decydują o budowie trwałej przewagi konkurencyjnej, która jest źródłem wzrostu wartości naszej Firmy.

Obrazek użytkownika Piotr Sucharski
Piotr Sucharski

Dziękujemy bardzo za wszystkie zadane pytania. Staraliśmy się poruszyć większość kluczowych zagadnień. Osoby, który nie uzyskały odpowiedzi w trakcie czatu prosimy o pytania na adres beata.korzeniewska[at]neuca[dot]pl.

 

Jeszcze raz dziękuję za wspólnie spędzony czas

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.