Minister zdrowia wprowadza zakaz przemieszczania się. Nowe ograniczenia w Polsce
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
24 mar 2020, 13:38

Minister zdrowia wprowadza zakaz przemieszczania się. Nowe ograniczenia w Polsce w walce z koronawirusem

Premier Mateusz Morawiecki spodziewa się znacznego wzrostu zachorowań na koronawirusa w Polsce, dlatego wprowadza zakaz przemieszczania się.

Podczas dzisiejszej konferencji ogłoszono w Polsce lock down, podobnie jak w Wielkiej Brytanii. Mieszkańcy będą mogli wychodzić jedynie do pracy, sklepu spożywczego czy apteki. Obowiązuje również zakaz zgromadzeń, a wyjątkiem będą wydarzenia gdzie wyłącznie są członkowie rodziny. Nowe ograniczenia obowiązują do 11 kwietnia.

Premier podkreśla również, że liczy na powrót do „normalności” już po świętach wielkanocnych. Dlatego na razie zarówno egzaminy maturalne jak wybory prezydenckie nie zostaną przełożone. Obecnie w Polsce mamy 774 przypadki zarażenia koronawirusem, w tym 9 zgonów. 

Zobacz także: Boris Johnson ogłasza lock down. Wielka Brytania stanie, aby walczyć z koronawirusem

Nowe ograniczenia przemieszczania się w Polsce

Od teraz będą obowiązywać kolejne ograniczenia w Polsce w związku z pandemią COVID-19. Premier Morawiecki spodziewa się znacznego wzrostu liczby zachorowań w Polsce. Podtrzymuje dotychczasowe zakazy jak funkcjonowanie galerii handlowych czy lokali gastronomicznych oraz wprowadza nowe ograniczenia.

Minister zdrowia, Łukasz Szumowski podkreślił, że zaostrzenie zasad jest konieczne. Jakie ograniczenia zostaną wprowadzone?

  • Zakaz wychodzenia z domu - wyjątki to wyjście do pracy, sklepu spożywczego lub apteki;
  • Zakaz gromadzeń, spotkań towarzyskich w miejscach publicznych.

Za gromadzenie się w miejscach publicznych będzie możliwa kara mandatu do 5 tys. zł. Również minister Szumowski podkreślił, że na razie nie ma w planach zamykania poszczególnych miast.

Wprowadzone zakazy, jak podkreślił premier Morawiecki podczas konferencji, są podobne do rozwiązań w Wielkiej Brytanii czy Francji. Ograniczenie kontaktów międzyludzkich pozwoli w pewnym stopniu na zahamowanie pandemii koronawirusa.

Zobacz także: Rząd ogłasza stan epidemii w Polsce i wprowadza kolejne ograniczenia w walce z koronawirusem

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.