Granice Polski będą całkowicie zamknięte do połowy kwietnia - nowe ograniczenia szefa MSWiA
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
25 mar 2020, 14:30

Od piątku polskie granice zostaną całkowicie zamknięte dla osób pracujących poza krajem. Nowe ograniczenia szefa MSWiA

Zamknięcie granic zostało przedłużone o kolejne 20 dni, do 13 kwietnia. Ponadto, osoby pracujące na co dzień zagranicą, od piątku 27 marca nie będą już mogły przekraczać granic.

Mariusz Kamiński, szef MSWiA podczas dzisiejszej konferencji ogłosił, że granice Polski będą dalej zamknięte, jak na razie do 13 kwietnia. Oczywiście, nie dotyczy to przepływu towarów.

Nowym obostrzeniem będzie zamknięcie granic od piątku, 27 marca dla osób, które pracują po drugiej stronie np. w Czechach. Tym samym mają jedynie 2 dni na uregulowanie swojej sytuacji, w innym przypadku po przekroczeniu granic będą poddawani 2-tygodniowej kwarantanny.

Ten przepis nie będzie obejmował kierowców ciężarówek, którzy przekraczają granice. 

Zobacz także: Minister zdrowia wprowadza zakaz przemieszczania się. Nowe ograniczenia w Polsce w walce z koronawirusem

Nowe ograniczenia podczas przekraczania granic

Zamknięcie granic miało miejsce już 15 marca i początkowo było zaplanowane jedynie na 10 dni. Dzisiaj szef MSWiA poinformował o kolejnym przedłużeniu tego terminu o 20 dni, do 13 kwietnia. Przekraczanie granic nie dotyczy przepływu towarów.

Nowym obostrzeniem, który będzie obowiązywać od piątku 27 marca, jest zakaz przekraczania granic w celu podejmowania pracy w sąsiednim państwie. Osoby, które do tej pory na co dzień swobodnie przejeżdżały przez granice, mają jedynie 48 godzin na uregulowanie swojej obecnej sytuacji.

Nowe ograniczenia mają być kolejnym krokiem, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Stanowią one uzupełnienie do wprowadzonych wczoraj obostrzeń dotyczących przemieszczania się. Również Mariusz Kamiński rozwiał wątpliwości dotyczące poruszania się samochodem osobowym - na ten moment nie będą przeprowadzane kontrole pasażerów znajdujących się w prywatnych pojazdach. Jednak taka sytuacja może ulec zmianie.

Podczas dzisiejszej konferencji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreślano również, że funkcjonariusze policji od dzisiaj kontrolują ulice, aby ściśle egzekwować zakaz poruszania się w grupach większych niż 2 osoby.

Jak podkreślił Komendant Główny Policji, w minioną dobę przeprowadzono ponad 100 tys. kontroli osób, które przebywają na kwarantannie. Odnotowano około 400 przypadków naruszeń.

Według najnowszych danych na terenie Polski mamy 957 przypadków zarażenia koronawirusem, w tym 13 zgonów.
 

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.