Szkoły będą zamknięte przez kolejny miesiąc. MEN podjął decyzję w sprawie egzaminów maturalnych
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
24 kwi 2020, 12:43

Minister edukacji narodowej ustalił daty egzaminów maturalnych i ósmoklasistów. Szkoły będą zamknięte przez kolejny miesiąc

Szkoły będą zamknięte do 24 maja, a egzaminy maturalne odbędą się w czerwcu – zapowiedziano podczas dzisiejszej konferencji ministra zdrowia, ministra edukacji narodowej oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Jeszcze w zeszłym tygodniu premier Morawiecki oraz minister zdrowia, Łukasz Szumowski ogłosili plan odmrażania polskiej gospodarki. Został on podzielony na 4 etapy, a pierwszy obowiązuje od 20 kwietnia. Zakłada on zasłanianie okolic nosa i ust w przestrzeni publicznej, większą ilość osób przebywających w sklepach oraz otwarcie lasów i parków. Jak na razie zapowiedziano, że w przyszłym tygodniu zostanie podane więcej informacji jaki wpływ miał pierwszy etap odmrażania gospodarki na liczbę zachorowań w Polsce.

Podczas dzisiejszej konferencji zdecydowano o przedłużeniu zamknięciu szkół aż do 24 maja. Ten przepis obejmuje jednocześnie uczelnie wyższe. Również ustalono datę egzaminów maturalnych na 8 czerwca. Natomiast egzaminy dla ósmoklasistów zaplanowano na 16-18 czerwca.

W Polsce mamy obecnie 10 759 przypadków zarażenia koronawirusem, w tym 463 zgony.

Zobacz także: Premier Morawiecki przedstawił plan odmrażania polskiej gospodarki. Będzie on podzielony na kilka etapów

Edukacja w dobie pandemii koronawirusa

Na dzisiejszej konferencji minister edukacji narodowej zdecydował się o wydłużeniu zamknięć placówek edukacyjnych. Uczelnie wyższe, szkoły, przedszkola oraz żłobki pozostaną zamknięte do 24 maja, a daty egzaminów ósmoklasistów oraz matur zaplanowano na czerwiec. Matury mają rozpocząć się 8 czerwca, jednak w tym roku nie będzie możliwości przeprowadzenia egzaminów ustnych. W przypadku egzaminów ósmoklasistów zaplanowano je na 16-18 czerwca. Już na początku kwietnia minister edukacji narodowej, Dariusz Piontkowski podkreślał, że będą mogły się odbyć one najwcześniej w czerwcu.

Głos w sprawie zamkniętych szkół zabrał ostatnio Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego. W programie Super Raport Super Expressu stwierdził, że w tym momencie zdrowie jest najważniejsze, a jeżeli od września trzeba będzie wrócić do nauczania zdalnego, to już należy zacząć przygotowywać się do takiego stanu rzeczy.

Zapowiedziany plan odmrażania gospodarki zakłada podział na 4 etapy. Pierwszy z nich obowiązuje już od kilku dni, natomiast drugi może nastąpić dopiero w połowie maja. Tak wynika z zapowiedzi rzecznika rządu, Piotra Müllera. Wtedy też sklepy budowlane zostaną otwarte w weekendy, a hotele oraz miejsca noclegowe będą mogły wznowić swoją działalność. Ponadto, również niektóre miejsca kultury tj. biblioteki czy muzea również będą otwarte.

Podczas dzisiejszej konferencji, minister zdrowia podkreślił, że przebieg epidemii w Polsce w dużej mierze jest zależny od zachowania społeczeństwa. Tym samym zwrócił uwagę, że przyrost zachorowań po świętach wielkanocnych nie jest drastyczny. Zapytany o nawrót epidemii jesienią, minister Szumowski nie wykluczył takiej opcji.

Jeszcze w zeszłym tygodniu minister Szumowski zaznaczał, że społeczeństwo będzie musiało nauczyć się żyć z koronawirusem, a reżim sanitarny w postaci zasłaniania nosa i ust prawdopodobnie będzie obowiązywał do czasu wynalezienia szczepionki.

Zobacz także: Premier Morawiecki przedłuża ograniczenia w Polsce - egzaminy maturalne oraz ósmoklasistów zostaną przełożone

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.