Premier Morawiecki przedstawił plan odmrażania polskiej gospodarki
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
16 kwi 2020, 19:10

Premier Morawiecki przedstawił plan odmrażania polskiej gospodarki. Będzie on podzielony na kilka etapów

Premier Morawiecki ogłosił dzisiaj plan odmrażania gospodarki, który rozpocznie się w poniedziałek 20 kwietnia. Zakłada on na razie złagodzone przepisy handlu oraz otwarcie lasów czy parków.

Jak zapowiadano już w zeszłym tygodniu, planowane jest powolne rozluźnianie restrykcji wprowadzonych kilka tygodni temu w Polsce. Początkowo zostanie zwiększona liczba osób, które będą mogły przebywać w sklepie. Również zdecydowano się na otwieranie lasów czy parków. Jednak powrót salonów kosmetycznych do działalności będzie musiał jeszcze poczekać. 

Od dzisiaj obowiązuje również nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Może to być maseczka ochronna, ale również szalik. Obecnie mamy w Polsce 7771 przypadków zarażenia koronawirusem, w tym 292 zgonów. Pozytywną informacją jest liczba osób, które wyzdrowiały – 774. Jak podkreślał premier Morawiecki podczas konferencji, dzięki szybkiemu wprowadzeniu ograniczeń w Polsce, udało się uniknąć scenariusza z Włoch czy Francji.

Minister zdrowia podkreślił na konferencji, że musimy nauczyć się żyć z koronawirusem, a wygaszanie restrykcji nie oznacza końca epidemii. Najważniejszym wydarzeniem będzie teraz znalezienie szczepionki, które umożliwi powrót do normalności.

Zobacz także: Premier Morawiecki przedłuża ograniczenia w Polsce - egzaminy maturalne oraz ósmoklasistów zostaną przełożone

Nowa rzeczywistość gospodarcza według polskiego rządu

Od poniedziałku, 20 kwietnia ma nastąpić powolny plan odmrażania gospodarki. Pierwsze luzowanie restrykcji ma polegać na zwiększeniu liczby osób, które będą mogły przebywać w sklepie oraz otwarciu lasów czy parków. Ma to pozwolić zwiększyć komfort psychiczny obywateli. Jednak korzystanie z placów zabaw jest nadal zabronione.

Plan luzowania restrykcji został podzielony na cztery etapy. Jednak rząd nie podaje konkretnych dat, tak jak to jest w przypadku Czech, ponieważ wciąż nie wiadomo jak będzie się rozwijać epidemia koronawirusa w kraju. Wszystko będzie zależeć od liczby osób zarażonych. Pierwszy etap, który będzie obowiązywać od 20 kwietnia, zakłada:

  • większa liczba osób przebywających w sklepie (sklepy do 100m2 - 4 osoby na jedną kasę, powyżej 100m2 - jedna osoba na 15m2);
  • możliwość przemieszczania się w celach rekreacyjnych (należy pamiętać o zasłanianiu ust oraz nosa);
  • limit osób w miejscach kultu religijnego - jedna osoba na 15m2. powierzchni;
  • z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłego wyłączone będą osoby powyżej 13 r.ż.;
  • kwarantanna będzie wciąż obowiązkowa.

Drugi etap będzie zakładał m.in. otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych oraz otwarcie niektórych instytucji kultury - bibliotek, muzeów, galerii sztuki. Dopiero w trzecim etapie planowane jest otwieranie zakładów fryzjerskich czy salonów kosmetycznych oraz otwarcie sklepów w galeriach handlowych. Możliwe będzie również organizowanie wydarzeń sportowych do 50 osób. W ostatnim etapie planowane jest umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness oraz otwarcie teatrów i kin w nowym reżimie sanitarnym.

Premier wspomniał również o zasadzie trzech „I”, czyli:

  • izolacja: zachowanie dystansu społecznego, obowiązek zakrywania ust oraz nosa,
  • identyfikacja: próba badania kto miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem,
  • informatyzacja: praca zdalna, cyfrowe procesy.

W porannym wywiadzie dla Programu 3 Polskiego Radia, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podkreślała, że plan odmrażania gospodarki będzie stopniowy i odbędzie się właśnie w kilku etapach. Odbędzie się to zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej, które muszą zostać spełnione, aby „powrócić do normalności”.

Jeszcze w zeszłym tygodniu, przedłużono obowiązywanie ograniczeń tj. zamknięcie centrów handlowych czy lokali gastronomicznych do 19 kwietnia. Te restrykcje zostają dalej podtrzymane.

Jak na razie szkoły pozostaną zamknięte do 26 kwietnia, natomiast zarówno egzaminy ósmoklasisty oraz matury zostały odłożone w czasie. Najwcześniej będą one mogły się odbyć w czerwcu.

Przypomnijmy, że od dzisiaj obowiązuje nakaz zakrywania zarówno nosa jak i ust przebywając w przestrzeni publicznej. Według zaleceń Ministerstwa Zdrowia, można używać w tym celu maseczki ochronnej czy też szalika.

Zobacz także: Premier Morawiecki i prezes Glapiński ogłaszają Tarczę Finansową. Do firm trafi pomoc o wartości 100 mld zł

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.