Tarcza Finansowa ogłoszona przez premiera - do firm trafi pomoc o wartości 100 mld zł
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
08 kwi 2020, 15:18

Premier Morawiecki i prezes Glapiński ogłaszają Tarczę Finansową. Do firm trafi pomoc o wartości 100 mld zł

Premier Morawiecki oraz prezes NBP Adam Glapiński, podczas dzisiejszej konferencji, ogłosili nową tarczę finansową o wartości 100 mld zł. Ma ona uratować miejsca pracy i płynność polskich firm.

Dzisiaj ogłoszono nową tarczę finansową, która ma pomóc przedsiębiorcom w ratowaniu miejsc pracy i utrzymaniu płynności firm. Wartość nowego projektu jest szacowana na 100 mld zł. Tym samym łączna suma pomocy rządowej w czasie epidemii koronawirusa ma przekraczać 300 mld zł.

Z nowego programu ma skorzystać nawet 670 tys. polskich firm. Za realizację programu, który jest częścią Tarczy Antykryzysowej, odpowiada Polski Fundusz Rozwoju.
 

Zobacz także: Bezrobocie w Polsce wzrośnie. Jakie są prognozy dla rynku pracy po epidemii koronawirusa?

Nowa tarcza finansowa dla przedsiębiorców

Premier Morawiecki ogłosił dzisiaj nową tarczę finansową, której wartość ma wynieść 100 mld zł. Pieniądze zostaną przeznaczone dla przedsiębiorców, aby utrzymać miejsca pracy oraz płynność finansową firm. Zapowiedziany projekt będzie nową pomocą, obok tarczy antykryzysowej. Tym samym łączna wartość rządowego wsparcia przekroczy 300 mld zł.

„Tarcza Finansowa jest tak skonstruowana, żeby bardzo szybko przekazać środki do ratowania miejsc pracy. Musimy walczyć o minimalizowanie strat we wszystkich obszarach” - powiedział premier podczas konferencji.

Jak zostaną rozłożone środki finansowe nowej tarczy finansowej?

  • Pomoc dla mikrofirm: 25 mld zł;
  • Pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw: 50 mld zł.
  • Pomoc dla dużych firm: 25 mld.

Zaczynając od mikrofirm, czyli przedsiębiorstw zatrudniających do 9 pracowników, będzie możliwa pomoc finansowa do 324 tys. zł na 3 lata. Subwencja będzie bezzwrotna do 75% po 12 miesiącach, oczywiście pod warunkiem prowadzenia działalności i utrzymania poziomu zatrudnienia.

Pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw będzie wynosić 50 mld zł. Firmy zatrudniające od 10 do 249 pracowników będą mogły otrzymać do 3,5 mln zł na 3 lata. Podobnie jak w przypadku mikrofirm, subwencja w większej części będzie bezzwrotna, przy spełnienie konkretnych warunków.

Tarcza finansowa również obejmuje pomoc dla dużych firm w wysokości 25 mld zł. Tutaj finansowanie będzie ustalane indywidualnie. Jak podkreśla premier, „25 mld zł trafi do dużych podmiotów na ratowanie miejsc pracy pod warunkiem, że płacą podatki w Polsce i nie uciekają do rajów podatkowych”.

W przypadku dużych firm, PFR proponuje 3 możliwe rozwiązania pomocy:

  • Finansowanie płynnościowe w postaci pożyczek lub obligacji na okres 2 lat o wartości nawet do 1 mld zł;
  • Finansowanie preferencyjne w postaci pożyczek preferencyjnych na okres 3 lat częściowo bezzwrotnych i uzależnionych od straty finansowej oraz utrzymania zatrudnienia o wartości do 750 mln zł na podmiot;
  • Finansowanie inwestycyjne w postaci obejmowanych instrumentów kapitałowych (udziałów lub akcji) na zasadach rynkowych lub w ramach pomocy publicznej o wartości do 1 mld zł na podmiot.

Subwencje będą udzielane na 3 lata, ale ich spłaty rozpoczną się dopiero w 2. roku. Dzięki nowej tarczy finansowej, możliwe jest uratowanie od 2 do 4 mln miejsc pracy w Polsce. Wpłaty powinny być dostępne za 2-3 tygodnie.
 

Zobacz także: Jak tarcza antykryzysowa ma pomóc pracownikom i pracodawcom, aby bezrobocie w Polsce szybko nie rosło?

Obniżka stóp procentowych

Podczas wspólnej konferencji prasowej, prezes NBP, Adam Glapiński poinformował o kolejnej obniżce stóp procentowych. Tym samym obecnie stopa referencyjna znajduje się na poziomie 0,50%, czyli najniżej w historii.

„W ramach swojego mandatu (...) NBP zrobi wszystko, by ten kryzys był dla Polski możliwie łagodny i żebyśmy z niego wyszli jak najszybciej” - powiedział Adam Glapiński.

Również zdecydowano o dalszych operacjach zakupu skarbowych papierów wartościowych oraz dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa – na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku.

Prezes NBP ostrzegł również, że w tej chwili grozi nam deflacja...

Zobacz także: RPP po raz drugi obniża stopy procentowe w Polsce o 0,5 pb do najniższego poziomu w historii

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.