Po jutrzejszej sesji nastąpi rewizja składu indeksu MSCI Poland
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
28 maj 2020, 06:45

Jutro do indeksu MSCI Poland obok CD PROJEKT dołączy druga spółka gamingowa - Ten Square Games

Po zakończeniu sesji w piątek 29 maja nastąpi rewizja indeksu MSCI Poland. Opuszczą go spółki AmRest Holdings, Bank Millennium i CCC.

Wyżej wymienione spółki przejdą do indeksu MSCI Poland Small Cap. Natomiast zarówno Bank Handlowy, jak i Ten Square Games dołączą do niego. Ponadto, Bogdanka i PKP Cargo opuszczą indeks przeznaczony dla małych spółek. Weryfikacja indeksów następuje co kwartał, aby odzwierciedlić zmiany zachodzące na rynku akcji.
 

Indeks MSCI Poland

Źródło: MSCI

Rewizja indeksu MSCI Poland: wypadają AmRest, CCC i Bank Millennium...

Koniec maja to czas na kolejną weryfikację indeksu MSCI Poland. W związku z rewizją w połowie miesiąca poinformowano, że AmRest, CCC oraz Bank Millennium go opuszczą i przejdą do indeksu MSCI Poland Small Cap. Podobny scenariusz przedstawił na początku maja analityk Domu Maklerskiego Trigon, Maciej Marcinowski. Ocenił on, że istnieje 100% prawdopodobieństwa, iż spółka CCC zostanie z niego wykluczona, a na 90% wypadnie z niego również Bank Millennium.

Pośród tych 3 spółek, które opuszczają indeks, od początku roku najbardziej spadł kurs akcji CCC – o ponad 50%. Również blisko 50% spadek odnotował Bank Millennium, a w ostatnich dniach Haitong Bank wydał rekomendację „sprzedaj” dla tej spółki. Cena docelowa została obniżona przez analityków do 2,30 zł za akcję, z 5 zł.

Pandemia COVID-19 w dużym stopniu wpłynęła również na działalności AmRestu, który według najnowszych danych kwartalnych odnotował 41,6 mln EUR straty netto jednostki dominującej wobec 3,7 mln EUR zysku rok wcześniej. Co ciekawe, ta spółka dołączyła do indeksu niedawno, bo w ramach listopadowej rewizji w 2019 roku.

Do MSCI Poland Small Cap wchodzą Ten Square Games i Bank Handlowy

Do indeksu MSCI dla małych spółek (small cap) wejdą za to Ten Square Games oraz Bank Handlowy. TEN będzie drugą spółką gamingową, która dołączy do indeksu, obok CD PROJEKTU. Jej obecna kapitalizacja przekracza 3,5 mld zł i tym samym plasuje ją na 2. miejscu pod względem największych spółek gamingowych na warszawskiej giełdzie. Analityk Trigon DM przewidywał, że oprócz Ten Square Games, do indeksu dołączy PlayWay.

Jakie jeszcze zmiany zajdą w indeksie dla mniejszych spółek? Opuszczą go zarówno PKP Cargo oraz Bogdanka. Pokrywa się to z prognozą analityka Marcina Marcinowskiego z Trigon DM. PKP Cargo w I kwartale bieżącego roku odnotowało spadek EBITDA do 90 mln zł z 258,5 mln zł rok wcześniej. Ponadto, w ciągu 3 miesięcy zatrudnienie w grupie spadło o 300 osób. Natomiast Bogdanka, ze względu na trudną sytuację na rynku węgla, rekomenduje niewypłacanie dywidendy i przeznaczenie całości zysku na kapitał rezerwowy spółki.

Rewizja indeksu nastąpi jutro, tj. 29 maja, po zakończonej sesji. Przypomnijmy, że indeks MSCI Poland został uruchomiony 30 września 1994 roku.

Zobacz także: Fundusze zarobiły w 3 miesiące 100% od odkupienia akcji od zarządu Ten Square Games. To 2. najwyżej wyceniany producent gier po CD PROJEKT na GPW

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.