Czy warto być spółką giełdową? Konferencja on-line dla przedstawicieli spółek i inwestorów
Obrazek użytkownika Webinary
13 sty 2021, 08:00

Czy warto być spółką giełdową? Konferencja on-line dla przedstawicieli spółek i inwestorów

W 2020 roku na warszawskim parkiecie zadebiutowało blisko 20 spółek, z czego aż 13 na NewConnect. W tym roku debiutów na rynku alternatywnym może być znacznie więcej.

Warszawska giełda, pomimo pandemii COVID-19, w minionym roku przyciągnęła ogromną liczbę inwestorów. Również rynek IPO zdecydowanie odżył. Na samym rynku NewConnect zadebiutowało aż 13 spółek, a większość z nich była z branży gamingowej. W tym roku debiutantów może być zdecydowanie więcej.

„Wśród IPO króluje Nowa Ekonomia i Nowa Energia. Gaming, IT, e-commerce, biotechnologia, fotowoltaika. Ale to nie oznacza, że spółki z tradycyjnych branż nie mogą starać się o kapitał na giełdzie. Każda perspektywiczna spółka przyciągnie zainteresowanie inwestorów. Spółki pozyskują na giełdzie kapitał, ale też zwiększają rozpoznawalność oraz wiarygodność względem swoich konkurentów. Obecność na giełdzie można wykorzystać w działalności public relations, tzn. w budowaniu pozytywnych relacji między spółką a jej otoczeniem (klientami, instytucjami, mediami)” – komentuje Paweł Śliwiński, prezes zarządu Grupy INC. „Giełdę wybierają też spółki, które chcą wprowadzić programy motywacyjne dla swoich pracowników wykorzystujące opcje na akcje. Polegają one na zaoferowaniu grupie kluczowych pracowników prawa do zakupu akcji po preferencyjnej cenie, znacznie różniącej się od ceny rynkowej” – dodaje.

W ramach programu „Warto być spółką giełdową” odbędzie się konferencja „Droga po kapitał - NewConnect: Co zrobić, żeby znaleźć się na NewConnect? Czy moja spółka jest gotowa?”. Wydarzenie w wersji online odbędzie się w czwartek 21 stycznia 2021 roku, w godz. 10:00-14:00. Rejestracja na wydarzenie jest bezpłatna.

Link do rejestracji dostępny jest TUTAJ.

Organizatorami wydarzenia jest Giełda Papierów Wartościowych oraz agencja relacji inwestorskich InnerValue. Partnerami webinaru są: Kancelaria SSW Pragmatic Solutions, INC oraz Movie Games. Strefa Inwestorów jest patronem medialnym konferencji.

Czy warto być spółką giełdową?

Lata 2018-2019 dla rynku IPO były jednymi z najgorszych w historii. Spółki nie były zainteresowane warszawską giełdą, nie przeprowadzano ofert publicznych, a rynek kapitałowy nie był atrakcyjny dla inwestorów. Po dwóch latach marazmu, na giełdzie nastąpiło ożywienie. Mimo trudnych warunków w dobie pandemii COVID-19, na warszawskim parkiecie zadebiutowało 18 spółek – 5 na Głównym Rynku, 13 na NewConnect.

W 2021 roku debiutantów na Głównym Rynku i NewConnect może być zdecydowanie więcej. Grupa INC, która wspiera spółki przy debiutach na rynku alternatywnym, planuje wprowadzić na giełdę około 20 firm. Podczas konferencji poznamy również odpowiedź na pytanie jak ustalić, czy spółka jest gotowa do wejścia na giełdę.

„Rozpocznę od rzeczy najbardziej oczywistej, tzn. musi być spółką akcyjną. Poza aspektami formalnymi, obejmującymi stosowne uchwały należy szczególną uwagę zwrócić na dobrze przygotowany dział księgowy. Trzeba będzie co kwartał przygotowywać sprawozdanie finansowe, badane przez biegłego, ale w przypadku spółek udających się na rynek główny, również przeglądane w połowie roku przez biegłego. Jeżeli firmy mają dobrego doradcę, to z reguły nie zatrudniają dodatkowych osób do wypełnienia obowiązków informacyjnych oraz komunikacji. Tak, czy inaczej muszą w firmie znaleźć się osoby, które mają pewną wiedzę na temat funkcjonowania rynku kapitałowego. Spółka musi mieć przygotowaną strategię biznesową na tyle atrakcyjną, ażeby zainteresować inwestorów” – wskazuje Paweł Śliwiński z INC.

Harmonogram wydarzenia

Webinar „Droga po kapitał - NewConnect: Co zrobić, żeby znaleźć się na NewConnect? Czy moja spółka jest gotowa?” odbędzie się 21 stycznia 2021 roku. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:00 i zakończy o 14:00.

 • 10:00-10:30: Formalne aspekty debiutu na giełdzie (30 minut) – przedstawiciel Działu Emitentów GPW
 • 10:30-11:15: Plusy i minusy debiutu na giełdzie - czy wejście na NewConnect powoduje rewolucje w spółce? (45 minut) - Mateusz Wcześniak, Prezes Zarządu Movie Games
 • 11:15-12:00: Różnice między emisją prywatną a publiczną i crowdfundingiem? Formy pozyskania kapitału przed debiutem (45 minut) - dr Szymon Okoń, Kancelaria SSW, adiunkt w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie
 • 12:00-12:15: Przerwa
 • 12:15-13:00: Komunikacja spółki innowacyjnej - jak zbudować wizerunek spółki atrakcyjny dla inwestorów? (45 minut) - Wojciech Iwaniuk i Kamila Petrus, InnerValue
 • 13:00-13:45: Bieżąca sytuacja na rynku NewConnect - jakie spółki wybierają inwestorzy? Podsumowanie rekordowego 2020 r. (45 minut) - Paweł Śliwiński, Prezes Zarządu INC

Partnerzy wydarzenia

 • InnerValue

InnerValue to działająca od 2010 roku, jedna z największych firm w Polsce specjalizujących się w komunikacji finansowej i korporacyjnej. Posiada bogate doświadczenie w zakresie komunikacji z inwestorami i mediami biznesowymi, wsparcia procesów transakcyjnych za pośrednictwem mediów tradycyjnych jak i social mediów.

Przez 10 lat działalności, InnerValue zrealizowała projekty dla setek firm z różnych branż, w tym wielu innowacyjnych spółek technologicznych, zwłaszcza działających w segmencie gier wideo, medycznym oraz IT. Agencja współpracuje lub współpracowała m.in. z takimi markami jak Neuca, Selvita, Ryvu, R22, LiveChat, Movie Games, CD Projekt, Ten Square Games, Ciech, czy Grupa Azoty. Obecnie z InnerValue współpracuje ponad 70 klientów, a zespół tworzy 25 doświadczonych konsultantów, a także specjalistów w zakresie grafiki, social media oraz treści video.

Od września 2019 roku Partnerem Strategicznym InnerValue jest Grupa inwestycyjno-doradcza INC. Firmy oferują kompleksowe usługi w zakresie doradztwa, komunikacji i pozyskiwania kapitału, w szczególności dla spółek małych i średnich spółek prowadzących innowacyjną działalność – firm technologicznych, gamingowych, czy medycznych. Grupa kapitałowa INC posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie doradztwa na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw, w szczególności poprzez pełnienie funkcji autoryzowanego doradcy rynku NewConnect. W jej ramach działa m.in. Dom Maklerski INC, fundusz INC Private Equity oraz Carpathia Capital.

W 2020 roku Wojciech Iwaniuk, Prezes zarządu InnerValue oraz członek zarządu INC S.A., został laureatem konkursu „Młode Gwiazdy Rynku Finansowego", organizowanego przez „Parkiet" oraz Związek Maklerów i Doradców.

 • Grupa INC

Grupa Kapitałowa INC posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie doradztwa na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw, w szczególności poprzez pełnienie funkcji Autoryzowanego Doradcy rynku NewConnect. W jej ramach działa m.in.:

• INC S.A. – spółka dominująca grupy INC, która specjalizuje się w doradztwie na rynku kapitałowym, wiodący Autoryzowany Doradca rynku NewConnect, Autoryzowany Doradca rynku obligacji GPW Catalyst oraz rynku akcji AeRO prowadzonego przez BVB (Giełdę Papierów Wartościowych w Bukareszcie).

• Dom Maklerski INC S.A. – prowadzi, jako jedyny dom maklerski w Polsce, platformę crowdinwestycyjną (crowdconnect.pl) oraz posiada licencję na prowadzenie działalności maklerskiej w zakresie oferowania instrumentów finansowych oraz przyjmowania i przekazywania zleceń.

• INC Private Equity ASI S.A. – fundusz typu pre-ipo fund inwestujący w spółki na etapie poprzedzającym IPO i debiut w obrocie zorganizowanym, spółka wpisana do rejestru Alternatywnych Spółek Inwestycyjnych.

• Carpathia Capital S.A. – fundusz o charakterze opportunity fund inwestujący w małe i średnie spółki w Polsce i w Rumunii, spółka wpisana do rejestru Alternatywnych Spółek Inwestycyjnych.

• Raisemana Sp. z o.o. – prowadzi platformę crowdfundingową o tradycyjnym, donacyjnym charakterze, która jest dedykowana do finansowania społecznościowego gier wideo oraz innych projektów cyfrowych np. filmów.

• INC Rating Sp. z o.o. – polska agencja ratingowa zarejestrowana przez ESMA (Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych) specjalizująca się w ocenie zdolności kredytowej jednostek samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorstw.

 • Movie Games

Movie Games S.A. jest polską spółką założoną w 2016 roku przez Mateusza Wcześniaka, fana gier z doświadczeniem w sektorze finansowym, wspieranego przez Aleksego Uchańskiego, od prawie trzech dekad związanego z branżą gier komputerowych i mediami oraz Macieja Miąsika, legendę polskiego gamingu, developera z prawie 30-letnim doświadczeniem. Obecnie spółka zatrudnia kilkadziesiąt osób, które pracują nad ponad dziesięcioma produkcjami. Zespoły developerskie działają w biurach w województwach mazowieckim, wielkopolskim, zachodniopomorskim, małopolskim i na Śląsku.

Spółka jest notowana na NewConnect od grudnia 2018 roku.

 • SSW

SSW to polska kancelaria prawna świadcząca kompleksowe usługi także w skali międzynarodowej.

Kancelaria łączy innowacyjne podejście i doświadczenie, zapewniając klientom pragmatyczne odpowiedzi na ich problemy biznesowe, prawne i podatkowe. Firma działa jako zintegrowany zespół, pomagając przedsiębiorcom we wdrażaniu skutecznych rozwiązań dla ich biznesu. Prowadzi projekty międzynarodowe i rozumie specyfikę poszczególnych jurysdykcji.

Zespół SSW tworzą wysokiej klasy specjaliści z różnych dziedzin oferujący pragmatyczne, często niestandardowe rozwiązania pozwalające na efektywniejsze prowadzenie i rozwój biznesu.

Kompetencje i wysoka jakość świadczonych usług SSW potwierdzają niezależne, prestiżowe rankingi międzynarodowe, tj. Chambers Europe, Legal 500 lub IFLR 1000, tworzone wyłącznie w oparciu o opinie klientów. Kancelaria znalazła się w organizowanym przez Financial Times rankingu Innovative Lawyers Awards Europe 2019 w kategorii „Innovation in the business of law: New business and service delivery models.”

Firma została również nominowana do nagrody Chambers Law Firm of the Year Poland Award 2018 (Kancelaria Prawna Roku 2018 w Polsce) przyznawanej przez Chambers and Partners.

Jest również liderem w zakresie wartości zrealizowanych transakcji M&A w 2019 roku w Polsce, według Mergermarket. Chambers and Partners wyróżnił SSW w FinTech Guide 2020, raporcie największych kancelarii prawnych w zakresie ochrony danych osobowych i zespołów ds. transformacji cyfrowej.

 • Strefa Inwestorów

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.