Dolar będzie słabł, a to będzie dobre dla akcji z rynków wschodzących i surowców – stwierdzili eksperci podczas Warsaw Passive Investment Conference
Bardzo atrakcyjne są spółki z rynków wschodzących, które przez lata były niedowartościowane – wynika ze słów ekspertów WisdomTree, którzy wystąpili podczas 3 edycji Warsaw Passive Investment Conference.
Akcje są ciągle atrakcyjniejsze od obligacji, mimo bieżących okoliczności na rynku – powiedziała Aneeka Gupta, dyrektor ds. analiz WisdomTree, podczas 3 edycji Warsaw Passive Investment Conference.
Inwestorzy uciekają od spółek growth w kierunku spółek dywidendowych
Aneeka Gupta w bardzo klarownym wystąpieniu wymieniła kilka najważniejszych faktów, które w ostatnich miesiącach wpływają na wyceny aktywów inwestycyjnych:
- Inflacja jest największym problemem i jej poziom jest bacznie obserwowany.
- Wojna w Ukrainie generuje dodatkową niepewność i w różnoraki sposób wpływa na wiele rynków – akcji, surowców, obligacji, forex.
- Zyski amerykańskich spółek spadły, ale się stabilizują.
- Indeks zaskoczeń w gospodarce pokazuje, że jednak w USA tych zaskoczeń jest więcej, niż w Europie.
- Szok na europejskim rynku energetycznym może się dopiero zaczynać.
- EBC pozostaje gołębi, wydaje się być daleko od podwyżek stóp w strefie euro.
- Inflacja może podwyższyć płace, co wpłynie negatywnie na marże zysków spółek.
- Inwestorzy w ostatnich kwartałach zaczęli uciekać w kierunku zyskownych spółek (dywidendowych), a porzucili spółki wzrostowe.
Notowania US Earnings Revisions Index
Źródło: WisdomTree
Notowania indeksów Citi Economic Surprise dla USA i Europy
Źródło: WisdomTree
Wolumen eksportu: świat oraz rynki wschodzące i rozwinięte
Źródło: WisdomTree
Porównanie zachowania poszczególnych kategorii akcji – 10 lat
Źródło: WisdomTree
Zobacz także: Fundusze ETF są idealne do budowy portfela inwestycyjnego, wyjaśniają eksperci BlackRock podczas Warsaw Passive Investment Conference 2022
Warto stawiać na spółki dywidendowe, akcje rynków wschodzących i surowce
Co dalej? W jakie aktywa inwestować? Które aktywa są teraz atrakcyjne? Aneeka Gupta odpowiada:
- Bardzo atrakcyjne są spółki dywidendowe, do których zaczął płynąć kapitał uciekający od spółek wzrostowych i technologicznych.
- Bardzo atrakcyjne są spółki z rynków wschodzących, które przez lata były niedowartościowane. Katalizatorem dla dalszych wzrostów wycen spółek z tych rynków będzie dalszy dynamiczny wzrost gospodarczy i wzrost eksportu. Warto zwrócić uwagę m.in. na świetnie sobie ostatnio radzącą Brazylię.
- Atrakcyjne są spółki chińskie, które są w stanie dość szybko rosnąć i po pandemii udowodniły, że szybko podnoszą się po mocnych ciosach. Polityka „zero Covid-19” nie potrwa wiecznie, a władze będą starały się nadal pobudzać gospodarkę.
- Dolar jest mocny, ale jego wyjątkowa siła nie będzie trwała wiecznie. Jego słabnięcie będzie korzystne dla surowców oraz dla rynków wschodzących. Dolar obecnie korzysta na zawirowaniach, ale dług USA będzie w długim terminie osłabiał dolara.
- W najbliższej przyszłości w ramach Zielonej Transformacji zostanie uruchomionych wiele projektów, które będą generowały wielki popyt na surowce.
- Mogą wciąż drożeć surowce przemysłowe i rolne, z uwagi na trwającą wojnę w Ukrainie. Rosja jest znaczącym producentem surowców w skali świata.
Zachowanie surowców w określonych reżimach inflacyjnych
Źródło: WisdomTree
Udział Rosji w światowej produkcji surowców ogółem
Źródło: WisdomTree
Zobacz także: Rekordowa cena energii w Polsce - prawie 1000 zł za MWh na giełdzie