Rekordowa cena energii w Polsce - prawie 1000 zł za MWh na giełdzie
Obrazek użytkownika Piotr Maciążek
10 maj 2022, 12:26

Rekordowa cena energii w Polsce - prawie 1000 zł za MWh na giełdzie

Cena MWh w kontrakcie na 2023 r. osiągnęła rekordowy poziom niemal 1000 zł na Towarowej Giełdzie Energii. To fatalna informacja dla polskiej gospodarki.

Rosnąca niestabilność międzynarodowa rzutuje coraz mocniej na kwestie paliw, a poprzez nie także cen energii. Jest bardzo drogo i prawdopodobnie będzie coraz drożej, co będzie rzutować na przemysł a w efekcie całą gospodarkę.

Wojna na Ukrainie

Wojna na Ukrainie ciągle się toczy, a Federacja Rosyjska jest obejmowana kolejnymi pakietami sankcji. Już dziś objęty restrykcjami jest import węgla z Rosji, trwają dyskusje o podobnym rozwiązaniu dla ropy naftowej (choć mogą je zablokować Węgry). Jednak i bez oficjalnych wskazań prawnych trwa głęboki proces odchodzenia od surowców z Rosji, co w przejściowym okresie 1-3 lat doprowadzi zapewne do kolejnych do wstrząsów cenowych.

Chińska zadyszka

Dużym problemem są także Chiny. Chińskie szczepionki w przeciwieństwie do zachodnich okazały się mało skuteczne, a COVID paraliżuje coraz większe obszary kluczowe dla funkcjonowania nie tylko gospodarki Państwa Środka, ale również globalnych łańcuchów logistycznych. Skala tego zjawiska jest ogromna na co dodatkowo wpływa bardzo restrykcyjna polityka „zera tolerancji” dla wirusa przyjęta przez władze w Pekinie.

Dziś kluczowe porty takie jak Szanghaj są właściwie sparaliżowane. Dostawy kluczowych komponentów dla OZE (np. fotowoltaiki) opóźnią się, pogłębiając europejski kryzys energetyczny.
 

Cena energii na polskiej giełdzie bije kolejne rekordy

Polska mimo, że posiada duże wydobycie własne węgla, który nadal pozostaje kluczowym surowcem dla produkcji energii na terenie kraju, nie jest wolna od wpływu kluczowych czynników makroekonomicznych.

Kontrakty na energię elektryczną zawierane na 2023 r. szybują w górę uwzględniając kolejne ryzyka w coraz bardziej niebezpiecznym otoczeniu rynkowym. 6 maja cena jednej MWh na Towarowej Giełdzie Energii osiągnęła poziom 999,8 zł. To absolutny rekord. Pod koniec kwietnia było to 748 zł.

Zobacz także: Polska zarobiła na sprzedaży praw do emisji CO2 60 mld zł, w ciągu dekady. „Te środki powinny iść na transformację”

Te koszty muszą znaleźć odzwierciedlenie w polskiej gospodarce. Skoro przedsiębiorstwa muszą je ponosić to będą to sobie kompensować podwyżkami cen swoich produktów. Równie niebezpieczna jest zmienność uniemożliwiająca wielu firmom prognozowanie ich sytuacji rynkowej z wyprzedzeniem.
 

Energia elektryczna

Źródło: TGE

Co z tego wynika?

Rosnące ceny energii, a także duża ich zmienność będzie negatywnie rzutować na kondycję polskiej gospodarki. Wzrośnie realna inflacja (choć średni koszyk inflacyjny nie uwzględnia kosztów energii), co odczują wszyscy obywatele. Ustanie wiele procesów inwestycyjnych dużych firm konsumujących energię elektryczną, ponieważ duże wahania cen energii będą pociągały za sobą sporą niepewność. W obecnej sytuacji również rekompensaty finansowe jakie rząd przyznał branży energochłonnej mogą okazać się niewystarczające.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.