Prognozy dla złota na 2020 rok. Cena uncji jest najdroższa od blisko 7 lat
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
09 sty 2020, 06:56

Cena uncji złota najwyżej od 7 lat, oto prognozy dla króla metali w 2020 roku

Eksperci nie mają wątpliwości, że zobaczymy w tym roku kurs złota wyjdzie na stałe powyżej poziomu 1 600 USD za uncję. Spora część z nich uważa, że poziom 2 000 USD jest osiągalny. A jeśli banki centralne dalej będą prowadziły super-luźną politykę pieniężną, to w najbliższej dekadzie cena uncji złota może poszybować nawet do 10 000 USD!

Uncja złota jest obecnie wyceniana w USD na około 1 570. To najwyższy poziom od kwietnia 2013 roku. W ciągu ostatnich 12 miesięcy złoto podrożało o ponad 21%. Ma za sobą najlepszy rok od 2010 roku. Co dalej? Zebraliśmy kilka najciekawszych prognoz z ostatnich dni.
 

1. Notowania złota w USD – 10 lat

Złoto

Warto nadmienić, że wedle konsensusu ekspertów, który jest publikowany przez portal longforecast.com, kurs XAU/USD może przekroczyć poziom 2 000 już w sierpniu, a pod koniec roku znaleźć się w okolicach 2 064. Gdyby to się sprawdziło, w tym roku kruszec podrożałby o 32%.

Rok 2020 będzie dobry dla złota – przewiduje Ronald Peter Stoeferle z firmy Incrementum. W jego opinii w tym roku wciąż będą działały czynniki, które popychały kurs złota na północ w 2019 roku – takie jak ujemne stopy, rosnący poziom zadłużenia państw i rosnący popyt ze strony banków centralnych – a do tego dojdą nowe, jak rosnąca inflacja czy spowolnienie gospodarcze (jeśli nie recesja).

Warto być byczo nastawiony do złota – radzi Peter Schiff, kultowy inwestor z rynku surowców, wielki fan złota. “Rok 2019 był najlepszy dla złota od 2010 roku. Dlaczego? Bo FED zrobił dokładnie to, co prognozowałem, że zrobi, czyli odwrócił się od normalizacji polityki pieniężnej, wrócił do powiększania bilansu, do druku dolara. Już sam ten fakt wystarcza, aby być byczo nastawionym do tego kruszcu. Wydaje mi się, że wchodzimy w okres stagflacji i może być on gorszy, niż w latach 70-tych. W najbliższej dekadzie dolar przebije podłogę, a to oznacza, że złoto przebije sufit” – podkreślił w wywiadzie dla telewizji RT.

Zobacz także: Fundusz PKO Akcji Rynku Złota przyniósł w 2019 roku 46% zysku. Jego zarządzający, Radosław Pela, odpowiada na pytania o dolara, stopy procentowe, kryptowaluty i cenę złota

W tym roku zobaczymy złoto znacznie powyżej 1 600 USD za uncję – twierdzą analitycy Goldman Sachs. Jeffrey Currie i Damien Courvalin wskazali na rosnące napięcia geopolityczne. „Historia uczy, że w takich warunkach kruszec będzie drożał, bo jest ono najlepszą polisą ubezpieczeniową na czas niepokojów” – podkreślili. Według nich kurs XAU/USD może się znaleźć trwale na poziomie 1 600 już pod koniec marca. Co ciekawe, ich zdaniem jednym z czynników windujących cenę uncji złota będzie dyskusja na temat Modern Monetary Theory (MMT), która może negatywnie wpływać na wycenę walut, w tym dolara.

Cena złota prawdopodobnie zmierza w kierunku 5 000 USD – uważa Frank Holmes, szef U.S. Global Investors. Według tego eksperta, przepytanego przez portal Kitco, drukowanie papierowych pieniędzy nie zostanie zatrzymane przez banki centralne, a wręcz przeciwnie, zostanie uruchomione na dużą skalę. Stanie się tak dlatego, że jest to o wiele łatwiejsze, niż zacieśnianie polityki fiskalnej, a trzeba będzie wciąż stymulować gospodarki państw z grupy G20. Według Holmesa, jeśli druk fiat money wymknie się spod kontroli, w najbliższej dekadzie lat 20-tych XXI wieku możemy zobaczyć kurs XAU/USD na poziomie nawet 10 000.
 

2. Notowania złota w USD od 1973 roku

Złoto 2


W nadchodzącej dekadzie średnioroczna cena złota może być najwyższa w historii – prognozuje Rohit Savant, dyrektor działu badań w CPM Group. Jego zdaniem podaż surowca ze strony kopalń będzie spadać (bo stare będą zamykane, a firmy wydobywcze nie będą miały kapitału na nowe), a popyt będzie utrzymywał się na relatywnie wysokim poziomie (m.in. dzięki rosnącemu zainteresowaniu ze strony banków centralnych). Dlatego, wedle jego prognozy, średnia cena złota z całej nadchodzącej dekady może przekroczyć nawet 2 000 USD za uncję.

Złoto będzie zyskiwało na wartości, bo dolar amerykański będzie taniał – uważa David Morgan, autor Morgan Report. W jego opinii gospodarka USA jest w znacznie gorszym stanie, niż pokazują to oficjalne dane i niż mówią o tym mainstremowe media. Gdy prawda wyjdzie na jaw, dolar amerykański wejdzie w długoterminowy trend spadkowy, co oczywiście będzie miało pozytywny wpływ na notowania złota wycenianego w USD.

Warto też wiedzieć, jakie prognozy dla złota ma „ulica”. Pod koniec 2020 roku uncja będzie kosztowała więcej niż 1 600 USD – wynika z ankiety portalu Kitco. Odpowiedziało w ten sposób blisko 80% ankietowanych. 25% z nich było ekstremalnie „byczych”, prognozując cenę złota na powyżej 2 000 USD. Tylko 10% badanych uważa, że złoto za 12 miesięcy będzie poniżej dzisiejszej ceny. Kitco jest to jeden z najpopularniejszych portali monitorujących rynek surowców. Jak widać, przyszłość złota – zarówno w oczach „ulicy”, jak i ekspertów – maluje się w różowych barwach.

Zobacz także: Pallad droższy niż złoto, to inwestycyjny hit ostatniej dekady na rynku metali

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.