Złoto na ekranie. Lista filmów i seriali ze złotem w tle
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
21 lip 2023, 09:00

Złoto na ekranie. Lista filmów i seriali ze złotem w tle

Świat kina zazwyczaj ukazuje złoto jako przedmiot pożądania poszukiwaczy skarbów, ale gdy bardziej się zagłębimy, to temat okazuje się dużo szerszy. Oto zestawienie filmów i seriali ze wspomnianym kruszcem w tle. Niektóre tytuły stawiają na rozrywkę, ale na liście znalazły się również materiały dokumentalne. Oto nasze subiektywne zestawienie na „złoty weekend”.

Złoto fizyczne od zawsze było symbolem statusu. Fakt jego posiadania, kiedyś częściej w formie biżuterii, a dzisiaj już w formie złota lokacyjnego, świadczył o zabezpieczeniu przyszłości jego posiadacza w twardym aktywie. Faktem bowiem jest, że ilość złota na świecie jest ograniczona, jednak wciąż można stać się właścicielem złotej sztabki bądź monety. Firma Goldsaver – partner tego zestawienia – wyszła naprzeciw oczekiwaniom klientów i umożliwia sprzedaż tego metalu „po kawałku”, dzięki czemu już po wpłacie 50 zł stajemy się właścicielem części sztabki.

Jeśli interesuje Was, jak wydobywane jest złoto, w jaki sposób poszukiwacze skarbów poświęcają życie na odnalezienie złóż tego kruszcu lub chcielibyście się dowiedzieć, jak zobrazowane zostały największe kradzieże złota, to zestawienie jest dla Was. Przedstawiamy naszą subiektywną listę filmów oraz seriali rozrywkowych, które pokazują złoto z różnych perspektyw.

Zobacz także: Złoto inwestycyjne w cenie. Banki centralne i Polacy kupują rekordowe ilości - Michał Tekliński Goldsaver, Podcast "21% rocznie"

Film „Gold” z 2016 roku

Zestawienie rozpoczyna film „Gold”. I już na wstępie podkreślamy, że filmów o takim tytule jest sporo, dlatego my wskazujemy ten z 2016 roku, w którym główną rolę odegrał Matthew McConaughey. Fabuła skupia się na biznesmenie, który w wyniku bankructwa musi poszukiwać alternatyw. Decyduje się na podróż do Indonezji, gdzie wspólnie z geologiem liczy na znalezienie skarbu, jakim będzie tytułowe złoto.

Nie będziemy zdradzać więcej szczegółów. Kto ma ochotę zobaczyć, jak Matthew McConaughey sprawdził się w roli odkrywcy złota, może obejrzeć film na platformie TVP VOD.

Film „Włoska robota” z 2003 roku

W tej produkcji w rolach głównych można zobaczyć Marka Wahlberga czy Charlize Theron. Tym razem złoto nie występuje już jako skarb, który trzeba znaleźć, ale jest przedmiotem kradzieży. Początkowo akcja rozgrywa się w Wenecji, gdzie jest przechowywany sejf ze sztabkami złota o wartości 35 mln USD. Kiedy wydaje się już, że cel został osiągnięty, akcja niespodziewanie zmienia swój bieg. Bohaterowie przenoszą się do Los Angeles. Nadchodzi czas zemsty.

Jeśli ktoś ma ochotę na film sensacyjny, to jest on dostępny na platformie Sky Showtime.

Film „Złoto pustyni” z 1999 roku

W naszym zestawieniu wyróżniliśmy również film wojenny z końcówki lat 90. W rolach głównych wystąpił George Clooney, ponownie Mark Walhberg czy też Ice Cube. Fabuła przenosi nas do roku 1991 i kończącej się wojny w Zatoce Perskiej. Czterech żołnierzy decyduje się zagarnąć złoto kuwejckie, i mimo że zadanie wydaje się z pozoru łatwe, to wcale do najłatwiejszych nie należy. Miała to być przygoda i okazja do wzbogacenia się, jednak żołnierze znów wracają na pole bitwy…

Film dostępny jest na Prime Video czy Rakuten TV.

Zobacz także: Inwestowanie w złoto jako długoterminowa i bezpieczna inwestycja. Co warto wiedzieć przed zakupem Króla Metali

Film „Złoto” z 2022 roku

Ponownie czas na film o tytule „Złoto”, jednak wyprodukowany dość niedawno, bo w 2022 roku. W głównej roli można obejrzeć młodego aktora Zaca Efrona, który wraz z nieznajomym natrafiają na samorodek złota. Obydwoje pragną wydostać znaleziony kruszec, jednak nie będzie to proste zadanie. Zac Efron pozostaje na pustyni i pilnuje znaleziska, gdy drugi nieznajomy wyrusza po niezbędny sprzęt do pozyskania złota.

W recenzjach filmu pojawia się sporo pochwał dla roli, którą odegrał Zac Efron. W filmie świetnie ukazuje poświęcenie dla swojego znaleziska. Już sam zwiastun zdradza, z jakimi trudnościami przyjdzie mu się zmierzyć. Film dostępny m.in. w Playerze oraz Polsat Box Go.

Film „Krew i złoto” z 2023 roku

Film „Krew i złoto” to już zupełna nowość dostępna na platformie Netflix. Próżno tutaj szukać znanych, amerykańskich aktorów, ponieważ to film niemieckiej produkcji, przedstawiający historię z II wojny światowej. Obrazuje losy niemieckiego dezertera, który pragnie wrócić do domu i tym samym wdaje się w walkę przeciwko oddziałom SS, które są na tropie skrywanego złota.

Serial „Dom z papieru”

Pozostając przy produkcjach Netflixa, należy wspomnieć o serialu „Dom z papieru”. Jest to jeden z większych hitów platformy streamingowej, którego historia skończyła się wraz z 5. sezonem. Aby nie zdradzać szczegółów serialu osobom, które jeszcze nie miały okazji go obejrzeć, wspomnimy jedynie, że złoto znajdujące się w skarbcu Banku Hiszpanii będzie kluczowe dla całej fabuły. Plan kradzieży takiej ilości szlachetnego metalu został dopracowany do perfekcji, a co ciekawe, w serialu pokazano prawdziwe zabezpieczenia, jakich używa Bank Hiszpanii do ochrony złota.

dom z papieru

Scena „Domu z Papieru”, sezon 3

Źródło: Filmweb

Zobacz także: Dlaczego złoto fizyczne powinno stanowić ważny element portfela długoterminowego? O „Peak Gold” i kupowaniu kruszcu „po kawałku” w Goldsaver.pl

„The Power Of Gold” YouTube

Ten serial dokumentalny bez problemu znajdziecie na platformie YouTube, czyli zupełnie za darmo, choć z reklamami. Krótki serial powstał na podstawie książki o tym samym tytule, autorstwa Petera L. Bernsteina. Ukazuje on obsesję na punkcie złota, a co ważniejsze, materiał przedstawia zarówno mity, historie, jak i wyniki współczesnych badań dotyczących złotego kruszcu.

„The Largest Gold And Copper Deposit In The World” YouTube

Ostatni w naszym zestawieniu jest dokument, który opowiada o najwyżej położonej kopalni złota na świecie. Mowa o Grasberg, znajdującej się w Górach Śnieżnych na wyspie Nowa Gwinea. Jak podkreślono w opisie filmu, zbudowanie kopalni w tych terenach było ogromnym wyzwaniem, jednak w 1975 roku zdecydowano się na ten krok, który okazał się sukcesem.

Podobnie jak seria „The Power of Gold”, dokument jest dostępny na YT.

Powyższe zestawienie to nasz subiektywny wybór filmów z motywem tego cennego kruszcu w tle. Jeśli któryś z nich rozbudził Wasze marzenie o posiadaniu własnego złota, to przypominamy, że firma Goldsaver wyszła naprzeciw klientom i umożliwiła kupowanie go „po kawałku”. Minimalny zakup to równowartość 50 zł.

Kupon rabatowy dla czytelników Strefy Inwestorów na kupno złota fizycznego

Dla czytelników Strefy Inwestorów chcących skorzystać z możliwości nabywania złota „po kawałku”, sklep internetowy Goldsaver.pl przygotował specjalny kupon rabatowy. Korzystając przy rejestracji z kodu STREFAINWESTOROW, można dokonać zakupu ze zniżką 100 zł. Bonus zostanie naliczony automatycznie – w momencie, w którym łączna ilość zakupionego złota, wraz ze złotem zakupionym za równowartość wszystkich zgromadzonych bonusów, wyniesie co najmniej 1 uncję (31,1 grama), a więc pozwoli na odbiór sztabki złota o wadze 1 uncji.

Materiał partnerski: Goldsaver

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.