Asbis zapowiada ostrożną ekspansję w 2025. Zamierza utrzymać wypłatę dywidendy i rozważa skup akcji
Asbis przedstawia plany i wstępne prognozy na 2025 r. Będzie to rok bez dużych inwestycji, a podejście zarządu jest dość zachowawcze. Spółka starać się będzie utrzymać i poprawiać dotychczasowe wyniki. Rozważa też rozszerzenie działalności na rynkach afrykańskich. Asbis zapowiedział też dywidendę, a dodatkowo rozważa skup akcji.
Zachowawcze podejście na 2025 r.
Zarząd Asbis przyjmuje zachowawcze podejście do planów na 2025 rok. Koncentrować się będzie na stabilnym utrzymaniu pozycji rynkowej i rentowności. Kluczowe znaczenie ma utrzymanie wysokiej marży brutto oraz efektywne zarządzanie kosztami, aby uniknąć niespodziewanych trudności.
Choć Asbis nie wyklucza przejęć, podkreśla, że ewentualne akwizycje muszą być strategicznie uzasadnione i przynosić realne korzyści zarówno samej spółce, jak i jej akcjonariuszom.
„Poszukujemy atrakcyjnych firm do przejęć, ale muszą one być sens dla ASBIS i dla akcjonariuszy. Jeśli chodzi o inwestycje, będzie to raczej rok racjonalnych wydatków” – mówi prezes zarządu Asbis, Costas Tziamalis.
Podobnie ostrożne podejście widać w kwestii ekspansji oraz zatrudnienia. Asbis nie zamierza intensywnie poszerzać swojej obecności na nowych rynkach, zamiast tego koncentruje się na dalszym rozwoju tam, gdzie już działa, wzbogacając ofertę produktową i usługową.
W 2025 roku spółka planuje także ograniczenie liczby zatrudnionych.
„Koncentrujemy się na rozwoju rynków na których jesteśmy obecni, wzmacniając i rozwijając nasze portfolio produktów i usług” – dodaje prezes.
Asbis osiągnął w 2024 r. przychody na poziomie ponad 3 mld USD, lekko poniżej prognozy
Plany i prognozy
Asbis planuje utrzymać wzrost przychodów i zysków w 2025 roku i poprawić wyniki z poprzedniego roku. Spółka nie będzie też wprowadzać nowych marek własnych i skupi się na dalszym rozwijaniu już istniejących brandów, takich jak Lorgar
„Po LORGAR nie planujemy żadnej nowej marki własnej. Planujemy dołożyć wszelkich starań, aby marki, które mamy odniosły sukces” – wyjaśnia Costas Tziamalis.
Zarząd pozostaje optymistyczny co do długoterminowych perspektyw, jednak podkreśla, że sytuacja na poszczególnych rynkach – zwłaszcza w Kazachstanie i Ukrainie – będzie miała istotny wpływ na przyszły rozwój.
Zarząd stawia też na dalszy rozwój infrastruktury logistycznej w planach na 2025 r. Nowy magazyn w Kazachstanie jest na ostatnim etapie finalizacji, a jego pełne uruchomienie ma nastąpić wkrótce.
Jeśli zaś chodzi o prognozy finansowe na 2025 rok, to zostaną one podane do publicznej wiadomości dopiero w maju, kiedy zarząd będzie miał pełniejszy obraz sytuacji rynkowej.
„Zwykle publikujemy prognozę finansową w okolicach maja, jak już widzimy zachowanie otoczenia rynkowego. Jeśli zdecydujemy się na jej opublikowanie w tym roku, będzie ona publiczna w tym terminie” – zapowiada prezes.
ASBiS akcje
Nowe rynki
Zachowawcze podejście do prognoz i planów na 2025 r. nie wyklucza jednak rozszerzania działalności na nowe rynki. Asbis koncentruje się na Afryce, Arabii Saudyjskiej oraz Stanach Zjednoczonych. W Afryce spółka już sprzedaje produkty w Maroku i Egipcie, jednak planuje tam także utworzenie własnych spółek w celu zwiększenia kontroli operacyjnej. Planuje też dalszy rozwój sprzedaży w RPA.
„W Maroku i Egipcie już sprzedajemy, jednak planujemy też utworzyć tu spółki. Rynek RPA jest najbardziej rozwinięty, rynek Egiptu jest największy, natomiast Maroko jest dość zamkniętym rynkiem, jednak ma bliskie relacje z Francją” – mówi Costas Tziamalis.
„Wierzę, że Arabia Saudyjska po reformie ma bardzo duży potencjał. Natomiast Egipt to ogromny rynek, który może okazać się bardzo silny dla Grupy” – dodaje.
W RPA spółka osiągnęła rentowność, jednak została ona „pochłonięta” przez intensywne wydatki:
„W drugiej połowie roku firma była rentowna – jednak ze względu na znaczne inwestycje, jakie poczyniliśmy w całym roku, nie udało się nam osiągnąć rentowności przez całe 12 miesięcy” – wyjaśnia prezes.
Z kolei wejście na rynek amerykański jest kolejnym krokiem dla Asbis. Choć podejście zarządu do tego rynku jest dość ostrożne. Jak wyjaśnia prezes:
„Stany Zjednoczone są największym rynkiem na świecie i bardzo chętnie byśmy rozpoczęli tam działalność. Jest to jednak trudny rynek i bardzo uregulowany oraz nasycony. Obecnie otwieramy trzy sklepy monobrandowe B&O w Kalifornii i zaczęliśmy sprzedawać za pośrednictwem Amazon. Jeśli nam się to uda, rozważymy rozszerzenie tej działalności…” - wskazuje prezes.
Asbis publikuje wyniki sprzedaży w styczniu 2025 roku
Dywidenda i Buy Back
Asbis w tym roku zamierza rozważyć przeprowadzenie skupu akcji własnych, jednak ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta.
„Nie podjęliśmy jeszcze decyzji w tej sprawie, rozważamy tę możliwość. (…) Obecnie pracujemy nad założeniami, poinformujemy rynek, jak będą one gotowe” – zaznacza Costas Tziamalis.
Skup akcji ma odbywać się bezpośrednio z rynku, ale skala oraz przedział czasowy operacji nie zostały jeszcze określone. Co istotne, akcje pozyskane ze skupu będą umorzone, a nie przeznaczone na np. programy motywacyjne dla zarządu. Oznacza to, że realnie skup akcji zmniejszy liczbę akcji w spółce i tym samym inwestorzy będą otrzymywać relatywnie wyższy zysk na akcję – tego typu podejście do skup akcji własnych pozwala uznać go za alternatywę dywidendy. Sama dywidenda także zostanie wypłacona:
„Planujemy zarekomendowanie wypłaty finalnej dywidendy za 2024 rok i rozważamy program skupu akcji własnych” -mówi prezes.
Jeśli chodzi o dywidendę, spółka planuje zarekomendowanie jej wypłaty za 2024 rok zgodnie z dotychczasową polityką, zakładającą przeznaczanie do 50% zysku netto na dywidendy. Buy-back nie powinien wpłynąć na wysokość dywidendy. Asbis nie planuje też zmian w polityce dywidendowej, a przyszłe wypłaty będą zależały od osiągniętych wyników finansowych, zgodnie z przyjętymi zasadami.
Historia dywidend ASBiS
Podsumowanie 2024 r. oraz plany ASBIS na 2025 r. – czat z wiceprezesem Grupy Costasem Tziamialisem